Czy są bezpieczme zamienniki leków TOLURA i TOLUCOMBI ?

3 odpowiedzi
Mam 70 l. od kilku miesięcy stwierdzone nadciśnienie tętnicze. Lekarz skierował mnie na badanie EKG i Echa serca. Przepisał mi lek. Tolura(80mg), który brałam ok. 2 m-cy. Następnie lekarz skierował mnie na gadania krwi (kreatynina, mocznik, potas). Wynik: lekko podwyższony potas.Pozostałe w normie. Lekarz przepisał mi inny lek: Tolucombi. Po ok. 10 dniach stwierdziłam spadek ciśnienia do prawie normalnego ale niestety zaczęły się reakcje alergiczne: puchnięcie kostek, suchy kaszel znaczne osłabienie, bóle pleców grypopodobne itd. Badanie krwi wykazało znaczny spadek erytrocytów z 4,65 do 3,5 i wzrost leukocytów do ponad 12,0. Poziom potasu, mocznika i kreatyniny wróciły do normy. Lekarz zalecił powrót do leku Tolura(80). Przez kilka dni po braniu leku Tolura , ciśnienie tętnicze nie wykazywało większego wzrostu
128-150. Potem nastąpił znowu znaczny wzrost ciśnienia nawet do 194. Nogi w kostkach nadal lekko opuchnięte. Kaszel zelżał po syropach na kaszel. Nie mam objawów typu duszności, bóle w klatce piersiowej. Męczę się szybko, nawet na krótkim dystansie ca 30 m. Nie wiem co robić , kupiłam preparaty z głogu, B12+żelazo+kwas foliowy+Wit C, żeby wzmocnić serce i przywrócić ilość erytrocytów do normy. Choruję na Colitis Ulcerosa. Biorę podtrzymującą dawkę 4 tab. Sulfasalazyny (500) EN. Nie wiem co robić ? czy zrobić dalsze badania w kierunku wykluczenia innych groźnych chorób (nadciśnienie w tętnicy płucnej)., chociaż badania echa serca nie wykazały niepokojących zmian w tym kierunku. Niezależnie od tego jestem pod stałą opieką lekarza, któremu bardzo ufam i uważam go za bardzo dobrego specjalistę. Czy zmienić lek na mniej alergiczny, np.Karnidin, Lecalpin, Primacor ? ale te leki są na niewielki wzrost ciśnienia tętniczego. Czy brać leki na odwodnienie, jeśli tak to jakie - aby nie te zawarte w "Tolucomb". Wizytę u lekarza mam dopiero w przyszłym tygodniu i dlatego będę bardzo wdzięczna za podpowiedź.
Tak złożony problem jak Pani, wymaga zebrania wywiadu oraz dokładnego badania lekarskiego. Z pewnością wtedy uda się dobrać najlepsze dla Pani leki. Zapraszam na wizytę.

Dzień dobry! Postępowanie zależy od aktualnych wartości ciśnienia tętniczego. Jeżeli nadal utrzymują się wysokie wartości i wzrost do ponad 190 mmHg nie był incydentalny należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu modyfikacji leczenia. Jeżeli był to jedynie odosobniony wynik, może Pani spokojnie poczekać do kolejnej wizyty u swojego lekarza w przyszłym tygodniu. Podane przez Panią objawy mogą wystąpić po podaniu Tolury, jednak zdarza się to rzadko i bez dokładnego zebrania wywiadu i przeanalizowania wyników badań dodatkowych nie sposób stwierdzić jednoznacznie, że są one działaniami niepożądanymi tego leku czy może mają związek z chorobą współistniejącą (colitis ulcerosa). Wymienione przez Panią alternatywne leki mają uznaną pozycję w monoterapii nadciśnienia tętniczego, ale ich stosowanie wymaga zalecenia lekarskiego. Podobnie rzecz się ma z lekami odwadniającymi.
Szanowny Panie, Pańskie pytania są bardzo szczegółowe - dotyczą konkretnych sytuacji u konkretnej osoby, przy zastosowaniu konkretnych leków. Nie można Panu na odległość, bez zbadania Pana, doradzać, czy zmienić obecne leczenie, a jeżeli tak, to w jaki sposób. Każdy lek może wykazywać rozmaite działania niepożądane i różną skuteczność w zależności od pacjenta. To między innymi dlatego po wizycie, na której lekarz przepisuje leki, niezbędna jest wizyta kontrolna, w czasie której lekarz może ocenić i skuteczność, i bezpieczeństwo leczenia. Żadne konsultacje w internecie tego nie zastąpią. Oczywiście byłoby świetnie, gdyby miał Pan możliwość przyśpieszenia wizyty u swojego lekarza albo przynajmniej kontaktu telefonicznego z nim jeszcze przed kontrolna wizytą, właśnie na wypadek takich sytuacji, jak opisana przez Pana. Wydaje mi się, że pewien odsetek lekarzy umożliwia taki kontakt np. telefoniczny między wizytami - ja do nich należę. Wolę, by pacjent do mnie zadzwonił i byśmy wspólnie ustalili dalsze postępowanie, niż by samodzielnie całkiem rezygnował z leczenia.