Co przed pierwszą wizytą

13 odpowiedzi
Dzień dobry, czy przed pierwszą wizytą należy wykonać badania typu morfologia krwi, tomografia głowy itp aby wykluczyć zmiany w tych miejscach? W ostatnim czasie nasiliły mi się objawy nerwicy (tak sądzę). Nie rzadko czuję chwilową utratę świadomości tak jakbym "bujał się na morzu" i zaraz miał zemdleć. Dochodziło również do drgawek i spięć mięśni no i ogólne zamyślenie co mnie boli, od czego to jest oraz poszukiwanie siebie w przeszłości potęgujące objawy. Miałem również wizyty u fizjoterapeutów, którzy trafiając w niektóre punkty na szyi i kręgosłupie nasilali objawy (więcej opowiem na wizycie). Uczucie tętniącego serca podczas zasypiania jest na porządku dziennym. Nie chcę brać lekarstw i chcę zacząć od wizyty u psychoterapeuty. Pozdrawiam
Witam serdecznie , nie trzeba o ile lekarz nie zalecił. Może w czasie terapii bedzie takie wskazanie. Pozdrawiam.

Pierwsza wizyta ma charakter konsultacji psychologicznej, na której ustala się dalszą formę pomocy psychologicznej. Niewykluczone, ze będą potrzebne badania lekarskie.
Witam. Jestem psychologiem, więc nie interpretuje wyników badań jakie zlecają lekarze. Trudności jakie Pan zgłasza warto jednak skonsultować z lekarzem rodzinnym, neurologiem czy psychiatrą, w zależności od tego jakiej pomocy Pan oczekuje. Jeśli zdecydowany jest Pan jednak rozpocząć od wizyty u psychologa/ psychoterapeuty to też jest to dobry kierunek. Pozdrawiam.
Witam serdecznie, pochwalam pański pomysł zaczęcia od wizyty u psychoterapeuty.
Morfologię, jeżeli dawno Pan nie robił, zawsze dobrze jest zrobić, jeżeli czujemy się nie najlepiej. Pozdrawiam
Nie jest to konieczne w tym przypadku. Zasadne, gdy swoje objawy przypisujemy tylko fizjologii. Polecam iść od razu na konsultację do psychologa lub psychoterapeuty.
Dzień dobry,
nie ma obowiązku wykonywania badań i może Pan zacząć od wizyty u psychoterapeuty. Jednak, aby móc wykluczyć pewne schorzenia, można również wybrać się do internisty po skierowanie na te podstawowe badania. Dopóki nie ma Pan diagnozy, nie ma potrzeby brać leków. Gdyby jednak okazało się, że cierpi Pan na jakieś schorzenie, leki te mogą okazać się przydatne. Objawy, które Pan opisuje mogą wynikać z nerwicy, ale równie dobrze, mogą być powiązane z chorobą serca lub uciskiem nerwów. Warto to sprawdzić.
Pozdrawiam serdecznie,
Natalia Ognisty
Witam Pana serdecznie, objawy których Pan doświadcza mogą byc spowodowane różnymi problemami zdrowotnymi. Wspomniał Pan jednak o nerwicy i jest kilka objawów które sugerują iż rzeczywiście moze Pan mieć problemy natury emocjonalnej. Sugeruję spotkanie konsultacyjne z psychoterapeuta który pomóże zdiagnozować problem. Pozdrawiam
Witam serdecznie,
Przed wizytą u psychoterapeuty nie jest niezbędne wykonanie innych badań, aczkolwiek konsultacja z lekarzem neurologiem może (tak jak Pan napisał) wykluczyć przyczyny neurologiczne.
W Pana sytuacji ważny może być związek dolegliwości z powtarzalnymi sytuacjami/ myslami/emocjami, im większy tym mniejsze prawdopodobieństwo zmian neurologicznych. Nie znam dokładniej Pana sytuacji jednak zachęcam do podjęcia terapii w nurcie poznawczo-behawioralnym o naukowo udowodniononych efektach w pracy z lękiem.
Na podstawie zadanego pytania rozumiem, że posiada Pan już sporą wiedzę na temat możliwości oraz determinację do działania by zmienić swoją sytuację.
Życzę powodzenia.
Dzień dobry,
Myślę, że warto najpierw wybrać się na wizytę i opowiedzieć dokładnie o objawach oraz okolicznościach w jakich występują. Można wtedy przeanalizować sytuacje, w których się pojawiają opisane przez Pana dolegliwości. Ogólnie wybierając się na pierwszą wizytę u psychoterapeuty, nie ma wymogu wykonywania badań. Dopiero po zebraniu informacji na Pański temat, terapeuta może poprosić o wykonanie takich badań.
Pozdrawiam
Maciej Misztal
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, bo opisane tu objawy mogą mieć źródło zarówno neurologiczne - zmiany w mózgu, przebyte choroby, chemiczne - efekt zażywania leków, narkotyków, jak i psychologiczne - lęk, nerwica. Chociaż badania lekarskie nie są warunkiem wizyty w gabinecie psychoterapeutycznym (psycholog może zdiagnozować, które objawy mają podłoże psychiczne albo, które są umacniane przez lęk i zaproponować rozwiązanie) to myślę, że konsultacja medyczna prędzej czy później będzie konieczna.
Rozumiem, że podejrzewa Pan u siebie zaburzenia psychosomatyczne i to oczywiście dobry pomysł, by szukać terapii, ale warto również wykluczyć fizyczną przyczynę dolegliwości i zrobić chociaż podstawowe badania krwi np. tarczycy. Pozdrawiam
Dzień dobry,
Przed wizytą nie musi Pan robić badań krwi czy tomografu ale w perspektywie warto je zrobić. Proszę spróbować zacząć od rezonansu głowy. Objawy wskazują na nerwicę ale potrzebuję skonsultować Pana w gabinecie. Radziłabym rownież konsultację psychiatryczną lub neurologiczną ale o tym też możemy porozmawiać.
Pozdrawiam
Aneta Adamkowska
Witam Cię serdecznie, dla psychoterapeuty bardzo ważny jest Twój stan medyczny. Czasami niektóre zaburzenia wynikają właśnie z powodów zdrowotnych. Dobry psychoterapeuta na pewno o to zapyta, więc warto żebyś od tego zaczął(np wizyta u neurologa). Swoją drogą jeśli bardzo cierpisz i nie chcesz zwlekać, możesz rozpocząć równolegle terapię, ale poinformuj swojego terapeutę o swoim stanie.