Badania Serca

5 odpowiedzi
Dzień Dobry. Mam pytane. Miałam robione echo serca i ekg. Badnia nie wykazaly żadnych zmian. Morfologia krwi również w normie.RTG kl.piersiowej rowniez nie wykazuje żadnch zmian. Nie choruje na żadne przewlekle choroby. Prosze powiedzieć czy mimo powyzszych badan wciąż istneje u mnie ryzyko chorob serca w jakims najblizszym okresie? Dodam ze mam 24 lata. Prowadze w miare aktywny tryb zycia. Starm sie rowniez zdrowo odzywiać. Ostatnimi czasy dosc czesto sie stresuje przez co czasami wystepują u mnie kłucia w kl.piersiowej , czasami również mam duszności. Proszę też powiedzieć jak często osoby zdrowe u których nie stwierdza się jakiś nieprawidłowości w pracy serca powinnny je badać ? oraz czy takie zmiany ,w sensie choroby czy też zawał mogą zdarzyć się nagle ,mimo wcześniejszych badań które nic nie wykazały. Badania robiłam ok. 2-3 miesiące temu. Czy od tego czasu mogło się już coś zmienić ?
Opisane badania służą do diagnostyki chorób serca. Ważna jest jednak profilaktyka miażdżycy - kontrola ciśnienia tętniczego krwi, poziomu cholesterolu, zapobieganie cukrzycy, odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, nie palenie tytoniu. Nigdy nie możemy dać 100% gwarancji, że coś się nie wydarzy - możemy jedynie zmniejszać ryzyko. Generalnie ryzyko u młodej (24-letniej) osoby bez czynników ryzyka miażdżycy prawdopodobieństwo istotnej choroby serca jest bardzo niskie.

Dzień dobry! Żeby oszacować ryzyko chorób sercowo-naczyniowych potrzeba oprócz znajomości wieku i płci informacji o wysokości ciśnienia tętniczego, paleniu/niepaleniu papierosów oraz stężeniu cholesterolu całkowitego we krwi. Do szacowania ryzyka przy wykorzystaniu powyższych służy skala SCORE. Biorąc pod uwagę tylko płeć i Pani wiek najprawdopodobniej ryzyko jest zerowe. Kłucie w klatce piersowej nie jest typowym objawem choroby serca, duszność przy prawidłowym badaniu ECHO też raczej nie jest pochodzenia sercowego. Nie ma wskazań do profilaktycznych badań serca w Pani sytuacji, o ile nic nowego się nie wydarzy. Zawał serca może wystąpić u osoby nie odczuwającej wcześniej żadnych dolegliwości, przy prawidłowych wynikach badań wykonanych nawet bezpośrednio przed wystąpieniem choroby. Biorąc pod uwagę skalę ryzyka SCORE wystąpienie u Pani zawału serca jest bardzo mało prawdopodobne.
Dzień dobry. Ryzyko sercowo-naczyniowe jest wypadkową kilku tzw. czynników ryzyka. Do najważniejszych należą nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, cukrzyca i palenie tytoniu. Według wytycznych ESC(Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne)ograniczenie tylko tych czynników ryzyka może obniżyć występowanie schorzeń sercowo-naczyniowych o 80% i nowotowrów o 50%. Proponuję oznaczenie lipidogramu i glukozy w surowicy oraz ocenę ryzyka sercowo-naczyniowego wg. skali HEART SCORE(do pobrania w internecie, regulamin portalu nie pozwala na umieszczanie linków do stron).
Nie należy zapominać o utrzymywaniu odpowiedniej masy ciała (BMI 20-25) oraz aktywności fizycznej(wysiłki izotoniczne 5 razy w tygodniu co najmniej 45-60minut). Oceny ryzyka sercowo-naczyniowego dokonuje sie co kilka lat. Pozdrawiam. Piotr Salomon
Dolegliwości nietypowe dla kardiogennego pochodzenia.Przyczyn kłucia należy poszukać jako nerwoból-czyli wada postawy i zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa
Szanowna Pani, do Pani dolegliwości trudno się odnieść na odległość, nie badając Pani. Prawidłowe wyniki badań wykluczają choroby w danym momencie (i to oczywiście jedynie te choroby, których obecność można by stwierdzić w danych badaniach; przykładowo - prawidłowy wynik spoczynkowego echo serca nie jest w stanie wykluczyć choroby wieńcowej). Niestety, choroby (w tym choroby serca) mogą zdarzyć się nagle. Trudno tu mi opisywać możliwy przebieg i początek różnych chorób serca, ale przykładowo: ostry zawał serca wystąpić u osoby dotychczas niemającej żadnych objawów, może być pierwszą manifestacją choroby wieńcowej (choroby niedokrwiennej serca). Dlatego w kardiologii, szczególnie w przypadku choroby wieńcowej i zawału serca, posługujemy się pojęciem czynników ryzyka i oceny ryzyka danego pacjenta. O tych czynnikach ryzyka może Pani przeczytać w wielu źródłach, w skrócie - ryzyko zachorowania jest większe u osób palących, ze zwiększonym stężeniem cholesterolu, z nadciśnieniem, cukrzycą, z nadwagą, prowadzących siedzący tryb życia, mających osoby chore na miażdżycę w rodzinie. Kardiolog będzie w stanie sporządzić Pani indywidualny profil ryzyka i odpowiednio do tego zaplanować, jak często i co należy badać, żeby zminimalizować ryzyko zachorowania w przyszłości. Oczywiście, określenie profilu ryzyka nie przesądza, czy zachorujemy, czy nie, a jeżeli tak to kiedy. Jednocześnie proszę pamiętać, że u osoby w Pani wieku, aktywnej fizycznie, zdrowo się odżywiającej i mającej prawidłowe wyniki EKG, echo itp. ryzyko choroby serca w najbliższych latach jest statystycznie bardzo, bardzo małe.