Migotanie przedsionków - czy konieczna ablacja?

1 odpowiedzi
Witam serdecznie. Panie Doktorze, od roku mam problemy z sercem, gdzie stwierdzona została niedokrwienna choroba serca oraz migotanie i trzepotanie przedsionków. Zdiagnozowana zostałam przez kilku lekarzy kardiologów. Po tym zostałam skierowana na wykonanie koronarografii. Aktualnie jeden z kardiologów zaleca przeprowadzenie ablacji. W bieżącym roku 2016 miałam pięć razy migotanie przedsionków, które ustępowało za każdym razem średnio po 12 godzinach przy zażywaniu codziennie 2x po 1 tabletce Polfenonu oraz 1x dziennie Pradaxa. Czy w tej sytuacji powinnam poddać się ablacji? Bardzo proszę o podpowiedź w rozwiązaniu mojego problemu. Pozdrawiam.
Dzień dobry. Ablacja RF lub krioablacja jest obecnie uznaną metodą leczenia migotania przedsionków i zgodnie z nowymi wytycznymi ESC(Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne)może być wykonywana u pacjentów z objawowymi napadami migotania w celu kontroli rytmu serca. Zabieg jest alternatywą do leczenia farmakologicznego-sotalolem, flekainidem, amiodaronem lub propafenonem i jest szczególnie wskazany w przypadku braku skuteczności leczenia farmakologicznego. Jest to metoda bezpieczna pod warunkiem precyzyjnego przegotowania przed zabiegiem oraz wykluczenia potencjalnych p/wskazań. Nie należy również zapominać, że nie jest to leczenie zawsze skuteczne i czasami wymaga powtórzenia. Niezależnie od ablacji w przypadku podwyższonego ryzyka zakrzepowo-zatorowego CHA2DS2-VASC obowiązuje profilaktyka udaru mózgu za pomocą VKA(Warfin, Acenokumarol)lub NOAc(Rywaroksaban, Dabigatran, Apiksaban). Pozdrawiam. Piotr Salomon

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.