Adres

Orla 10, Lublin
Psychoterapia Danuta Pakosz (mapa)

Najbliższy termin:

Pokaż kalendarz
Przelew na konto, Gotówka
81 454.....

Moje doświadczenie

O mnie

Podczas prowadzenia psychoterapii korzystam z podejścia integracyjnego, które umożliwia czerpanie z osiągnięć teoretycznych i praktycznych różnych nur...

Zobacz pełen opis


Edukacja

 • Studia magisterskie psychologia kliniczna UMCS w Lublinie 1987-1992
 • Studia podyplomowe z psychoprofilaktyki UMCS Lublin 1993-1994
 • Studia podyplomowe z psychoterapii UJ w Krakowie 2006-2010
Zobacz więcej

Usługi i ceny

Psychoterapia partnerska

120 zł


Orla 10, Lublin

120 zł

Psychoterapia Danuta Pakosz


Psychoterapia rodzinna

120 zł


Orla 10, Lublin

120 zł

Psychoterapia Danuta Pakosz


Psychoterapia grupowa

250 zł


Orla 10, Lublin

250 zł

Psychoterapia Danuta Pakosz


Psychoterapia indywidualna

100 zł


Orla 10, Lublin

100 zł

Psychoterapia Danuta Pakosz


Konsultacja psychoterapeutyczna

100 zł


Orla 10, Lublin

100 zł

Psychoterapia Danuta Pakosz

Opinie od pacjentów

5

Ogólna ocena
1 opinia

 • Punktualność
 • Zaangażowanie
 • Gabinet
P
Użytkownik zweryfikowany
Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl Lokalizacja: Psychoterapia Danuta Pakosz

Uważna, kompetentna pani psycholog. Jest to osoba pełna empatii. Łatwo się przy niej otwiera i znajduje wspólny język.


Wystąpił błąd, spróbuj jeszcze raz

Odpowiedzi na pytania

6 odpowiedzi udzielonych przez lekarza na pytania pacjentów na ZnanyLekarz.pl


 • Potrzebuje porady mam w domu bliska osobe ktora o wszystko mnie wypytuje jestem dorosly a traktuje mnie jak dziecko chce cos zrobic to robi to za mnie o wszystko pyta a gdzie idziesz a po co to robisz i tak dalej najchetniej by chciala zebym spal i nikogo nie mial ze znajomych bo wszyscy sa zli i wogole prosze o porade wiem ze przyda mi sie psychoterapeuta juz mnie to wykancza kiedys tego nie widzialem teraz widze.

  Dzień dobry, okazuje się że często rodzice i najbliższa rodzina ma trudność w nadążaniu w zmianie własnej postawy wobec osoby, która staje się dorosła (inaczej mówiąc w dorastaniu rodzicielskiej postawy wraz z dzieckiem). Staje się tak dlatego, że tak jak kierowca jadący do pracy codziennie tą samą drogą kieruje automatycznie (nie zauważając czasem, że na ulicy pojawił się nowy znak lub ulica jest przebudowana i trzeba zacząć ustawić się na innym pasie ruchu by skręcić), bliscy kierują się jeszcze starymi "ustawieniami" do kontaktu ( dziecko kiedyś potrzebowało pomocy, zadbania o bezpieczeństwo itp.).
  Na pewno potrzebna jest rozmowa z taką osobą, uświadomienie jej, że to przeszkadza oraz wyjaśnienie na jakich zachowaniach ze strony tej osoby Panu zależy. To oczywiście nie od razu może być skuteczne. Wtedy potrzebne są umiejętności "asertywne", czyli nieagresywny sposób dbania o swoje "granice". W pokonywaniu własnych trudności w budowaniu nowej, dorosłej i niezależnej relacji z bliskimi może pomóc psychoterapia.
  Zapraszam do kontaktu, pozdrawiam Danuta Pakosz

  mgr Danuta Pakosz

 • Moja znajoma ma 17 lat i stwierdzono u niej niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim. W zasadzie już w przedszkolu było wiadomo że coś jest nie tak. Do szkoły poszła dopiero rok później niż rówieśnicy a aktualnie uczęszcza do zwykłej szkoły zawodowej z tą różnicą że ma dodatkowe zajęcia z Pedagogiem. Niestety nie wiadomo co jest przyczyną jej problemów, głównie z powodu braku inicjatywy ze strony rodziców. Raczej była zaniedbywana i przeszła dosyć trudne dzieciństwo pełne agresji i przemocy na tle psychicznym.
  Jeżeli chodzi o jej umiejętności logiczne to praktycznie od razu widać braki.
  Potrafi liczyć od 0 do 100 bez większych problemów. Niestety ma duży problem z liczeniem w drugą stronę od 100 do 0. Ciężko idzie jej dodawanie, odejmowanie oraz dzielenie. Natomiast jeśli chodzi o mnożenie (w przedziale od 0 do 100) to spisuje się bardzo dobrze. Mnoży bardzo szybko i praktycznie nigdy się nie myli. Ma również problemy z rozumieniem ułamków takich jak 1/4 ( nie pojmuje co to jest 1/4 szklanki wody) oraz nie najlepiej radzi sobie z interpretacją symboli/ilustracji np. ( Pół koła + drugie pół koła = całe koło). Tak samo nie dostrzega zależności i schematów które się powtarzają. Jeżeli chodzi o pisanie i czytanie to radzi sobie bardzo dobrze jedynie w trakcie rozmowy czasem ma problem z opisaniem co dokładnie ma na myśli i czasem (raczej rzadko) źle odmienia jakieś losowe słowo. Kiedy rozmawia się z nią na tematy codzienne nie można dostrzec żadnego ubytku dopiero kiedy w grę wchodzą tematy abstrakcyjne, przewidywanie przyszłości, organizacja czegoś albo podejmowanie decyzji widać u niej znaczne braki. Lubi śpiewać i pamięta wiele tekstów z różnych piosenek. Przeważnie nie łapie ironii ani nie rozumie żartów. Ma też problem z rozumieniem filmów nie dostrzega co autor miał na myśli przedstawiając scenę w określony sposób. Długo się zastanawia i powoli wykonuje czynności czynności codzienne. Mimo tego jest w pełni samodzielna i radzi sobie dobrze w życiu codziennym. Używanie komputera albo smartfonu nie jest dla niej żadnym wyzwaniem.
  Z charakteru jest bardzo miła spokojna i empatyczna, mocno się przejmuje cierpieniem innych. Jest pracowita i lubi porządek. Jedynym wyjątkiem są sytuacje kiedy na czymś jej bardzo zależy a nie może tego dostać bo coś się wydarzyło np. basen na który chciał iść był zamknięty. W tedy miewa napady agresji ( trochę w tedy wariuje czasem uderzy ręką w stół albo LEKKO w jakąś część swojego ciała. Kiedy jej się zdarzy w ataku szału przypadkiem lekko drasnąć kogoś z otoczenia od razu przeprasza i się ogarnia wracając do normalności) Nie lubi tłocznych ani głośnych miejsc i jest nieśmiała ale nie ma problemu z kontaktem wzrokowym. Woli przebywać z osobami dorosłymi niż z rówieśnikami i potrafi się bardzo dobrze opiekować dziećmi (lubi to robić)
  Jeżeli chodzi o cechy fizyczne to ma przeciętny wzrost 165 cm i jest bardzo urodziwa. Jej waga to ok. 53 kg. Gołym okiem nie widać po niej że może być niepełnosprawna. Jedyną cechą jaka się rzuca w oczy to mocno zarysowana żuchwę ( Tylnia część trochę jakby u faceta ale nie do końca) . Nie jest ona jednak nieestetyczna ani nie wydaje mi się że może sugerować jakąkolwiek patologię genetyczną. Jej matka ma bardzo podobną twarz z tym że ta żuchwa jest mniej wyrazista. Pewnie z tego powodu że ma więcej tłuszczu w rejonie twarzy. Ma bardzo gęste i zdrowe włosy nawet na twarzy widać że wyrastają jej pojedyncze włoski które są grubsze i ciemniejsze niż reszta. Ma też jakby taki delikatny wąsik. Na brzuchu też rosną jej gęściej włosy niż przeciętnie i są one widoczne ( chodzi mi o cienki pasek włosów od pępka w dół). Ma też dosyć niski głos.
  Często miewa różnego rodzaju dolegliwości jak np. ból głowy ( z boków głowy, czasem towarzyszy temu obniżoną temperaturę ciała) czy ból brzucha. Trudno powiedzieć co je powoduje ( chyba występują one częściej kiedy jest narażona na stres). Ma słabe krążenie krwi, często ma zimne dłonie lub stopy.
  Miewa nieregularną miesiączkę.
  Grubo się ubiera bo często jest jej zimno. Lubi kiedy jest bardzo gorąco. Ma również problemy z wstawaniem z łóżka, jak by mogła to spała by do oporu.
  Z tego co wiem to wystąpiły pewne komplikacje w trakcie ciąży co skończyło by się poronieniem. Na szczęście założono szwy i urodziła się po terminie z prawidłową wagą ciała.
  Jej matka poroniła już wcześniej dwukrotnie z tego przynajmniej raz w późnym stadium ciąży. Potem urodziła się jej starsza siostra która jest w pełni sprawna zarówno fizycznie jak i intelektualnie i na końcu ona. Jej matka w czasie ostatniej ciąży miała 27 lat.
  Co mogło spowodować jej niepełnosprawność i do jakiego lekarza powinna się zwrócić?

  Witam, jest wiele możliwych przyczyn niepełnosprawności intelektualnej:
  choroby genetyczne ( m.in. zespół Downa, zespół łamliwego chromosomu X ),
  komplikacje dotyczące przebiegu ciąży i okresu okołoporodowego (takie jak np. zakażenie płodu w ciąży wirusem różyczki czy wirusem CMV, jak i niedotlenienie okołoporodowe czy głębokie wcześniactwo),
  schorzenia doświadczane już po przyjściu na świat (np. poważne zakażenia ośrodkowego układu nerwowego czy rozległe urazy głowy),
  całościowe zaburzenia rozwojowe (np. autyzm),
  wrodzona niedoczynność tarczycy (niepełnosprawność intelektualna pojawiać się może wtedy, gdy schorzenie to nie podlega leczeniu),
  choroby metaboliczne (np. fenyloketonuria, choroba Niemanna-Picka),
  zażywanie w czasie ciąży przez matkę różnych toksycznych substancji (takich jak np. narkotyki czy alkohol, który może doprowadzić u dziecka do wystąpienia alkoholowego zespołu płodowego),
  schorzenia neurologiczne (np. różne postacie padaczki, jak i mózgowe porażenie dziecięce).
  Sama przyczyna jest jednak nie zawsze możliwa do określenia. Lekarz neurolog ma kompetencje do wypowiadania się w tej sprawie.
  Z opisu problemów wynika, że przydałaby się również konsultacja u lekarza endokrynologa. Pozdrawiam serdecznie.
  Z opisu

  mgr Danuta Pakosz

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.

Moje doświadczenie

O mnie

Podczas prowadzenia psychoterapii korzystam z podejścia integracyjnego, które umożliwia czerpanie z osiągnięć teoretycznych i praktycznych różnych nur...

Zobacz pełen opis


Edukacja

 • Studia magisterskie psychologia kliniczna UMCS w Lublinie 1987-1992
 • Studia podyplomowe z psychoprofilaktyki UMCS Lublin 1993-1994
 • Studia podyplomowe z psychoterapii UJ w Krakowie 2006-2010
Zobacz więcej

Specjalizacje

 • Psychoterapia
 • Psychologia kliniczna

Staże

 • Staż w Ośrodku Monar w Sokolnikach 1991
 • Staż w Fundacji „Masz szansę” 1992r
 • Staż na Oddziale nerwic Kliniki Psychiatrycznej w Lublinie 2000

Publikacje i artykuły

Publikacje (1)