Żylaki powrózka nasiennego - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Żylaki powrózka nasiennego - informacje o chorobie

Przyczyny

  Żylaki powstają na skutek zalegania i niedostatecznego odpływu krwi z żył, czego przyczynami są niewydolność lub wrodzony brak zastawek w żyłach jądrowych.

Leczenie

  Przeprowadzany jest zabieg operacyjny wykonywany w pełnym znieczuleniu. Istnieje wiele metod operacyjnych, ale najczęściej stosowane są metoda Bernardiego oraz sposób Palomo, polegające na podwiązaniu żyły lub żyły i tętnicy jądrowej.

Diagnoza

  Podstawą jest wywiad, w którym chory zgłasza dyskomfort oraz badanie fizykalne przeprowadzane w pozycji stojącej.
  łac.  varicocele,  ang.  varicocele
  Nieprawidłowe poszerzenie naczyń żylnych mogące prowadzić do pękania ścianek i owrzodzenia. Powrózki nasienne to wszystkie twory wchodzące i wychodzące z moszny, przechodzące przez kanał pachwinowy. Żylaki powrózka nasiennego stanowią 20-40% przyczyn niepłodności u mężczyzn. Zwiększenie przepływu krwi w tym obszarze powoduje wzrost temperatury, czego skutkiem jest zwolnienie procesu produkcyjnego plemników i spadek ich liczby. Schorzenie dotyka głównie młodych mężczyzn i występuje dość często (ok. 15% mężczyzn). Znacznie częściej pojawiają się wokół lewego jądra.
  Wyróżnia się następujące stopnie zaawansowania żylaków:
  • I stopień – żylaki małe, początkowo trudno wyczuwalne, ujawniające się w pozycji stojącej, zwłaszcza w czasie napięcia powłok brzucha
  • II stopień – żylaki większe, mimo że słabo widoczne, dają się stwierdzić dotykiem, a próba napięcia powłok powoduje ich dalsze powiększenie
  • III stopień - duże żylaki, widoczne gołym okiem, powodujące zniekształcenie zarysu moszny

Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - żylaki powrózka nasiennego

Zbigniew Jabłonka

Zbigniew Jabłonka

Chirurg

Częstochowa

Jarosław Ratajski

Jarosław Ratajski

Urolog

Warszawa

Piotr Kryst

Piotr Kryst

Urolog

Warszawa

Mieczysław Kłapot

Mieczysław Kłapot

Urolog

Gdynia

Jacek Węglorz

Jacek Węglorz

Urolog, Chirurg

Rybnik

Żylaki powrózka nasiennego - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 27 pytań dotyczących usługi: Żylaki powrózka nasiennego

Szanowny Panie proszę nie stawiać sobie samodiagnozy, należy pilnie do tygodnia zgłosić się na konsultację urologiczną połączoną z USG jąder.
2 odpowiedzi


Szanowny Panie, czy jest Pan pewny czy to są na pewno żylaki ? Należy pilnie skonsultować się z urologiem, ból jąder w sytuacji gdy dzieje się coś poważnego nie powinien być diagnozowany tak…
1 odpowiedzi


Dzień dobry,

żylaki powrózka nasiennego są dość powszechne. Rozmiar poszerzonych żył nie ma aż tak dużego znaczenia. Wskazaniami do operacji są:
1. Ból. 2. Brak wzrostu jądra…
2 odpowiedzi

Żylaki powrózka nasiennego - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?

Powiązane wyszukiwania


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.