Migrena - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Migrena - informacje o chorobie

  Ból głowy charakteryzujący się nawracaniem jednostronnego, pulsującego bólu, trwającego od 4 do 72 godzin. Może pojawiać się z różnym nasileniem i częstotliwością. Ból narasta pod wpływem emocji lub wysiłku fizycznego. Migrenie mogą towarzyszyć nudności i wymioty, światłowstręt oraz wrażliwość na hałas. Zapadalność na migreny zależy od wieku (wzrasta po okresie dojrzewania i spada na starość) oraz płci (częściej dotyczy kobiet). Naukowcy podejrzewają, iż przyczynami migreny mogą być genetyczne predyspozycje do nadwrażliwości neuronaczyniowej.

Diagnoza

  Na podstawie  Międzynarodowej klasyfikacji bólów głowy z 2004 roku migrena bez aury rozpoznawana jest gdy:

  • (a) wystąpiło co najmniej 5 napadów spełniających kryteria b–d,
  • (b) pojawiły się napady (ataki) bólów głowy trwające 4–72 godz (nieleczone lub leczone nieskutecznie),
  • (c) ból głowy charakteryzuje się dwoma lub więcej poniższymi cechami:
    • jednostronnym umiejscowienie bólu,
    • pulsującym charakterem,
    • nasilaniem się bólu pod wpływem rutynowej aktywności fizycznej,
  • (d) w czasie bólu głowy występują co najmniej: nudności i (lub) wymioty, fotofobia (światłowstręt) i fonofobia (wrażliwość na dźwięki),
  • (e) brak jest danych wskazujących na inną przyczynę bólu

Leczenie

  Terapia farmakologiczna jest dopasowywana indywidualnie. Pacjentom podaje się niesteroidowe leki przeciwzapalne(działające na ośrodki bólowe), leki przeciwmigrenowe ( działające jedynie na ból migrenowy) oraz leki przeciwwymiotne  i uspakajające. Terapia może mieć charakter doraźny (tzw. tryptan, pochodne alkaloidów sporyszu, niesteroidowe leki przeciwzapalne) oraz profilaktyczny (dopasowywany ze względu na skuteczność i objawy uboczne). Do leczenia migreny przez wieki używano ziół ( do tej pory stosuje się złocień maruny i lepiężnik różowy).

Podział

 
  • oczna (klasyczna) – ból w okolicy oczodołu, poprzedzony jednostronnym niedowidzeniem (brak ostrości lub krótkotrwałe oślepienie)
  • okoporaźna – oprócz bólu, porażenie mięśni okoruchowych (opadnięcie powieki, upośledzenie ruchów gałek ocznych)
  • porażenna (skojarzona) – okresowe pulsujące bóle głowy (mogą pojawić się ogniskowe objawy mózgowe: parestezja, afazja, dyzartria, niedowłady,napady padaczki Jacksona oraz objawy migreny okoporaźnej)
  • stan migrenowy – seryjne napady z krótkimi przerwami (mogą wystąpić: zaczerwienienie i pocenie skóry twarzy, obfita wydzielina z nosa, łzawienie)
  • z aurą – (trwa zwykle do 3 godz.), bólom głowy towarzyszą: porażenie wzroku, paraliże rąk, nudności, zaburzenia mowy.
  • śnieg optyczny – przewlekła postać aury migrenowej, której nie zawsze towarzyszy ból głowy.

Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - migrena

Małgorzata Krawczyk

Małgorzata Krawczyk

Neurolog

Kraków

Krzysztof Wójcik

Krzysztof Wójcik

Fizjoterapeuta

Ostrowiec Świętokrzyski

Agnieszka Spadarzewska

Agnieszka Spadarzewska

Fizjoterapeuta

Warszawa

Emilia Rościszewska

Emilia Rościszewska

Fizjoterapeuta

Nowy Tomyśl

Aneta Kuśnierz

Aneta Kuśnierz

Psycholog

Katowice

Ewa Przywara-Miziołek

Ewa Przywara-Miziołek

Neurolog, Psychiatra

Gliwice

Migrena - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 40 pytań dotyczących usługi: Migrena

Dzień dobry, wskazana jest konsultacja neurologiczna, pogłębienie diagnostyki i dobór odpowiednich leków. W diagnostyce różnicowej należy uwzględnić m.in. hemikranię lub inne trójdzielno-autonomiczne…

Dzień dobry, skuteczność flunaryzyny powinna być oceniona po 2 miesiącach stosowania leku. Jeśli po tym czasie nie ma efektu leczenia, należy omówić zmianę leczenia z lekarzem prowadzącym.

Preparaty zawierające estrogeny (a takim preparatem jest Regulon) mogą zaostrzać migreny. Nie mają wpływu na migrenę prepraty bezestrogenowe (tj. tabletka jednoskładnikowa z progestagenem).

Migrena - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.