Witam, od końca maja mąż nagle zaczął opowiadać sytuację, rozmowy które nigdy nie miały miejsca. Jeg

2 odpowiedzi
Od końca maja mąż nagle zaczął opowiadać sytuację, rozmowy które nigdy nie miały miejsca. Jego urojenia dotyczą mnie i zdrad z kolegami z pracy. W miarę upływu czasu dochodziły treści, np ze zwolnili mnie z pracy, że całe miasto lub blok się śmieje, że był z teściową u prokuratora, że ja doniosłam na policję na niego ze kogoś zabił itp. Na początku myślałam że to żarty kolegów lub kolega oszalał. Mąż w swoich wymyslach uderzył we mnie i najlepszego swojego kolegę. Przez wakacje tylko mówił do mnie lub innych członków rodziny o tym co niby ja wyczyniam i unikał mnie w mieszkaniu. Dodam że w kontakcie z dziećmi lub innymi osobami jest normalny, rozmawia, śmieje się tak jak kiedyś. Problem to ja. Od września zmienił zachowanie do mnie, chodzi za mną w domu nie mówiąc nic i patrzy na mnie. Lub obraża mnie słownie przez wulgaryzmy. Dodam że mąż przed zajściem choroby, był bardzo spokojnym człowiekiem. Nie chcę słyszeć o leczeniu, twierdzi że to ja jestem chora. Próbowałam z rodziną namówić na leczenie. Byłam sama u psychiatry, który stwierdził że bez zgody męża nic nie zrobimy. Chyba że będzie agresywny to mam wzywać policję i karetkę. Nie wiem co dolega mężowi, stało się to nagle, nie wiem co robić... Zaczynam się bać czasami o siebie. Co może się wydarzyć dalej, jeśli nie będzie się leczył.
Nie wiadomo, ale chorzy z tego typu urojeniami bywają niebezpieczni. Można go leczyć bez zgody - albo w "trybie nagłym", albo przez sąd. Pozdrawiam.

Szanowna Pani,
jest to wyjątkowo trudna sytuacją, z którą mierzy się jednak wiele rodzin osób dotkniętych przez chorobę psychiczną, które odmawiają leczenia. Tak jak napisał mój przedmówca są dwie drogi działania. Tryb nagły ma miejsce w sytuacji, w której osoba chorująca stwarza zagrożenia dla siebie lub otoczenia. Polega on na wezwaniu w sytuacji zagrożenia karetki/policji. Tryb wnioskowy natomiast polega na uzyskaniu sądowego nakazu, co jest drogą skomplikowaną i długotrwałą (ok 3-6 miesięcy). Gdyby zdecydowała się Pani na jej rozpoczęcie warto, aby skorzystała Pani z pomocy w tym zakresie np. Ośrodka Pomocy Społecznej. Niezależnie jednak od Pani decyzji o wyborze trybu zachęcam Panią do poszukania pomocy dla siebie. Bardzo wiele osób jest w podobnej do Pani sytuacji. Funkcjonują liczne, nieodpłatne grupy wsparcia dla bliskich i rodzin osób chorujących psychicznie w których mogłaby Pani otrzymać dla siebie wsparcie. Może Pani również skorzystać z pomocy psychologa (np. w Centrum Zdrowia Psychicznego właściwym dla Pani miejsca zamieszkania), który wysłucha Pani i pomoże zrozumieć chorobę męża, która jest dla Pani nową sytuacją. Pozdrawiam serdecznie, Katarzyna Sass-Stańczak