U mojego 6letniego syna od 7 miesięcy występuje duży problem z nieplynnoscia mowy. Chodzimy do logop

3 odpowiedzi
U mojego 6letniego syna od 7 miesięcy występuje duży problem z nieplynnoscia mowy. Chodzimy do logopedy, konsultowalismy problem w poradni pedagogiczno-psychologicznej oraz neurologicznej. Niestety nie znaleźliśmy przyczyny a poprawy nie ma. Prosilabym o poradę co jeszcze można zrobić, gdzie się udać, żeby pomóc dziecku.
Witam, ustalenie przyczyny niepłynności mowy jest trudne. Proszę się zastanowić co wydarzyło się 7 miesięcy temu, kto pierwszy i w jakich okolicznościach zauważył pierwszy objawy niepłynności ?
Jaki rodzaj terapii zaproponował logopeda u którego byliście ?
Czy dostaliście ćwiczenia do domu ? Czy dziecko ma świadomość problemów z mową ? Czy zapoznano Panią z zasadami czego nie należy robić w przypadku jąkania ?
Aby skutecznie pomóc potrzebuję więcej informacji. Pozdrawiam serdecznie Urszula Korbiel

Dzień dobry. Brakuje mi informacji, czy ta niepłynność pojawiała się w wieku 2-3 lat. Czy to jest kolejne ujawnienie się tego problemu czy pierwsze? Gdyby wcześniej były podobne problemy, to ta dzisiejsza niepłynność byłaby prawdopodobnie rozwojowa niepłynnością. Zdecydowanie zachęcam do kolejnej kondsultacji u logopedy. Krystyna Zielinska
Każdy człowiek mówi niepłynnie, bo nie ma osób absolutnie płynnych. Rodzajów niepłynności jest kilka i różne też mogą być jej główne komponenty. Od rzetelnej diagnozy zależą techniki i metody terapii. Dla mnie, jako osoby często pracującej z jąkającymi, istotna byłaby odpowiedź na pytania: czy syn jest alergikiem, czy często zapada na choroby górnych dróg oddechowych, o jakiej porze doby jąkanie pojawia się najczęściej, czy niepłynność uzależniona jest od aury, czy są osoby/ sytuacje w których syn się nie jąka? Od tych i kilkunastu innych odpowiedzi uzależniłabym ustalenie prawidłowego toru postępowania z chłopcem. Życzę powodzenia w poszukiwaniu właściwego i wnikliwego specjalisty.