Mam pytanie ma syna 5lat i od paru dni zauważyłam że się jąka i sepleni mam na dzieje że przedzie wc

8 odpowiedzi
Mam pytanie ma syna 5lat i od paru dni zauważyłam że się jąka i sepleni mam na dzieje że przedzie wcześnie nauczył się charchamia gardłem a jak to charhanie przeszło to znowu śmiał się bez powodu nie stóp i co mam robić z tym jąkanie i seplenienie chodzi mi o to że mówi i nagle wielokrotnie powtarza jedno zdanie teściowa muw żeby udać się do lokopedy ale on boi się ludzi czy są jakieś ćwiczenia bez lokopedy w domu
Szanowna Pani,
problem, który został opisany w zapytaniu wymaga konsultacji ze specjalistą. Należy przeprowadzić diagnozę, by stwierdzić jakie podłoże mają problemy Pani syna.
Pozdrawiam,
Hubert Duchnowski

Przede wszystkim proszę dziecka nie poprawiać i nie popędzać gdy się wypowiada. Nie mówić tez o problemie w jego obecności i lepiej zjawisko nazywać niepłynnością niż jąkaniem. Starać się odwracać uwagę dziecka gdy pojawia się objawy niepłynności. Zmienić temat rozmowy itp Wszystko po to by nie wprowadzić elementu tzw „ samoświadomości wady” bo to w przypadku jąkania będzie działać niekorzystnie. I oczywiście udać się do specjalist logopedy/ neurologopedy być ocenił sytuację. Warto szukać osób specjalizujących się w niepłynności mowy. Monika Woźniak z Centrum Terapii ABAK.
Dzień dobry,
Opisane objawy wymagają konsultacji z neurologopedą. Po szczegółowym badaniu prawdopodobnie będzie chciał skonsultować syna z innymi specjalistami pokrewnych dziedzin (neurolog, psycholog). Do tego czasu proszę przygotować syna jak bedzie wyglądała wizyta, czego może się spodziewać.
Pozdrawiam, Kamila Kubasiak
Dzień dobry,
Przedstawione sytuacje warto nagrać na komórce i pokazać dziecku. Zachęcam również do konsultacji z osobą, która będzie wspierać w relacjach w domu, tzn. coach, logopeda.
Pozdrawiam, LOGAUT Sylwia Motylińska
Dzień dobry, można nagrać spontaniczną mowę dziecka.Umówić się na pierwszą wizytę online bez dziecka do neurologopedy. Po wysłuchaniu nagrania specjalista możecie podać wstępne zalecenia oraz informacje na temat dalszego postępowania po przeprowadzonym szczegółowym wywiadzie.To będzie jednak tylko pierwszy krok.Może jednak warto go zrobić i nie czekać bo od pierwszego incydentu niepłynności może zależeć czas terapii.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 175 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry,
opisywany przez Panią problem wymaga możliwie szybkiej konsultacji logopedycznej lub neurologopedycznej. Przeprowadzi diagnozę niepłynności mowy oraz innych zaburzeń realizacyjnych, oceni ryzyko pogłębiania się jąkania i wdroży skuteczne postępowanie. Najważniejsza jest szybka interwencja. To, co może Pani zrobić w oczekiwaniu na wizytę, to zadbać o to, by dziecko nie dowiedziało się o jąkaniu - proszę go nie poprawiać, być cierpliwym, pozwalać mu na dokończenie wypowiedzi. O szczegółowe zalecenia w oczekiwaniu na konsultacje warto zapytać też logopedy podczas umawiania wizyty, ponieważ terapia pośrednia odegra w przyszłości bardzo dużą rolę.
Życzę powodzenia i wytrwałości!
Michał Mazur
Dzień Dobry,
przede wszystkim należy uzbroić się z cierpliwość. Czy w placówce, do której uczęszcza synek znajduję się logopeda, który mógłby skierować gdzieś dalej na zajęcia? Zachęcam do udania się do specjalisty, który postawi odpowiednią diagnozę. Na pewno w Pani mieście znajduje się osoba, która zajmuje się dziećmi w tym wieku.
Pozdrawiam
Zająknięcia w tym wieku mogą być rozwojowe, ale może to być jąkanie wczesnodziecięce. Może Pani umówić się na spotkanie on line z przygotowanymi wcześniej nagraniami mowy dziecka. Zapraszam. Janina Nowacka