Witam, mój synek 2,7 miesięcy w ostatnim czasie zaczął bardzo dużo mówić, wszystko powtarzać i mówił

4 odpowiedzi
Witam, mój synek 2,7 miesięcy w ostatnim czasie zaczął bardzo dużo mówić, wszystko powtarzać i mówił bardzo ładnie jak na swój wiek a od 4 dni zauważyłam że się zacina,nie może jakby wypowiedzieć 1 słowa w zdaniu po czym mowi nagle ,,no jakoś nie umiej "po swojemu.
Warto zgłosić się do logopedy, który specjalizuje się w jąkaniu. W przypadku Pani syna jest to prawdopodobnie klasyczne jąkanie fizjologiczne, jednak logopeda jest potrzebny, aby się ono na pewno wycofało. Czasem wystarczy jedna rozmowa z logopedą (bez obecności dziecka!), aby nauczyć się jak mówić do dziecka, jak się z nim bawić, aby wspomagać płynność. Proszę pamiętać o ważnej zasadzie - nie zwracamy uwagi na to, że dziecko się jąka i absolutnie nie dajemy mu żadnych rad typu "mów spokojnie" czy "oddychaj" albo "spróbuj jeszcze raz". Zachęcam do posłuchania wykładów i wywiadów z prof. Katarzyną Węsierską, na pewno znajdzie je Pani bez problemu na YT. :)

Wiek, w którym jest Państwa dziecko sprzyja pojawianiu się fizjologicznej niepłynności mowy. Taka sytuacja może wkrótce ustąpić albo utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy. Nie oznacza to jednak, że dziecko będzie się jąkać. W takich sytuacjach ważne jest okazanie dziecku wyrozumiałości i cierpliwości, danie czasu na wypowiedź bez pospieszania, poprawiania i ponaglania. To co ponadto zalecam w takich wypadkach to ograniczenie stymulowania środkami nowych technologii (telewizja, tablet, telefon) lub ich całkowite wyeliminowanie z racji nadmiernego bodźcowania m.in. pierwotnych ośrodków wzrokowych w korze mózgowej. Zachęcam także do wyciszenia zarówno rano, jak i na godzinę przed snem poprzez słuchanie z dzieckiem muzyki relaksacyjnej, np. odgłosów natury, co będzie dodatkowym treningiem słuchowym, lub wyciszające czytanie. Na co dzień, gdy u dziecka pojawia się mowa niepłynna, warto spowolnić tempo swoich wypowiedzi kierowanych do dziecka, co poprzez sprzężenie zwrotne pomoże dziecku odzyskać równowagę w formułowaniu myśli. W razie innych nurtujących pytań w tym temacie lub po dodatkowe wskazówki warto zgłosić się do logopedy.
Dzień dobry, konsultacja online bez dziecka będzie oceną całościową problemu, w tym faza oddechowa.Wystarczy nagrać jak dziecko mówi spontanicznie w domu.Wskazówki pomogą we właściwym wsparciu dziecka.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Proszę nagrać kilka wypowiedzi dziecka. Proponuję pierwsze spotkanie u logopedy bez dziecka. Początkowy etap terapii często polega na przemodelowaniu zachowań, a nie na korygowaniu mówienia dziecka. Zapraszam do konsultacji on line. Janina Nowacka