Parę dni temu urodziłam drugie dziecko. Starsza córka (niespełna 3 letnia), już na drugi dzień mojeg

5 odpowiedzi
Parę dni temu urodziłam drugie dziecko. Starsza córka (niespełna 3 letnia), już na drugi dzień mojego pobytu w szpitalu zaczęła się jąkać. Widać, że czasem ją to denerwuje, gdy nie może dokończyć słowa. Kiedy może szuka zamienników, ale nie zawsze jest to możliwe. Dodatkowo będę musiała najbliższe dni spedzić z młodszym dzieckiem w szpitalu. Obawiam się, że to jąkanie u córki powiększy się.
Dużo rozmawiałyśmy przed moim porodem, tłumaczyłam jej gdzie będę, gdzie będzie ona. Wiedziała, że może zawsze dzwonić, gdyby chciała porozmawiać.
Wiem, że bardzo przeżyła pierwszą rozłąkę ze mną, a ta druga może być dla niej jeszcze trudniejsza.
Co robić z tym jąkaniem? Poczekać, aż ustabilizuje się sytuacja w domu, czy już szukać specjalisty? Jak pomóc córce?
Narazie nie zwracamy na to uwagi, nie krytykujemy, cierpliwie słuchamy, czasem wspomożemy, gdy brakuje jej słowa.
Dzień dobry, warto umówić wizytę (online)u specjalisty, który oceni problem i co bardzo istotne poda właściwe sposoby wsparcia w tej sytuacji.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 170 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Dzień dobry, w przypadku nagłego wystąpienia jąkania warto skontaktować się ze specjalistą ponieważ niepłynności mogą się utrwalać. Wskazówki neurologopedy pomogą Państwu w prawidłowy sposób reagować na mowę dziecka.
Warto udać się jak najszybciej do neurologopedy i psychologa dziecięcego.
Pozdrawiam,
Małgorzata Angielska, neurologopeda
Dzień dobry, gratuluję bardzo dobrego podejścia do problemu. Ocenę płynności mowy powinien skutecznie przeprowadzić logopeda ogólny lub neurologopeda (czyli praktycznie każdy logopeda). Najważniejsze będzie określenie prawdziwej przyczyny jąkania i stopnia ryzyka rozwinięcia oraz zakresu tej niepłynności. Sytuacje, jak opisana w przypadku, sugerują nam manifestację jakiejś konkretnej predyspozycji biologicznej do mowy niepłynnej. Warto ją szybko poznać. Życzę wszystkiego dobrego
W przypadku, kiedy jąkanie nie ustąpi po około tygodniu od Pani powrotu ze szpitala proponuję wizytę u logopedy, który zdiagnozuje dziecko i określi czy jest to jąkanie rozwojowe, czy reakcja na pojawienie się nowego dziecka w rodzinie czy też jąkanie wczesnodziecięce. Często w takich przypadkach początkowo pracuje się z rodzicami, a nie bezpośrednio z dzieckiem. Zapraszam na konsultacje on line. Janina Nowacka