Szmery w sercu,i arytmia

5 odpowiedzi
Dzień Dobry .Czy szmery w sercu mogą oznaczać jakąś groźna patologie.?OD Dwóch lat mam dodatkowe skurcze komorowe ok 5 tys na dobe,biorę metocard i zaczynam teraz rytmonorm .Podczas osłuchania lekarz usłyszał szmery ale na echo nic już nie zobaczył. Przyczyny szmerów brak,a ja mam czasami bóle w klatce piersiowej ,gniecenia za mostkiem,poza tym zadnych innych objawow arytmi.Jestem kobieta, mam 30 lat i prowadzę zdrowy tryb życia. A może te skurcze dodatkowe w ciągu dwóch lat uszkodziły serce?
Przyczyną szmerów mogą być nie tylko jakieś nieprawidłowości, ale także przyspieszony przepływ krwi. Jeżeli ma Pani poważne wątpliwości proponuję powtórzyć echo po uprzednim dokładnym opisaniu jakie szmery są słyszane. A może najlepiej by echokardiografista najpierw Panią osłuchał.

Dzień dobry! Szmer stwierdzony podczas osłuchiwania serca weryfikuje się badaniem echokardiograficznym. Nie każdy szmer związany jest z patologią, jeżeli w badaniu ECHO nie stwierdzono istotnej wady żadnej z zastawek ani istnienia nieprawidłowych połączeń pomiędzy jamami serca, nie powodu do niepokoju. Szmer nie jest chorobą. Skurcze dodatkowe nie uszkadzają serca. W przypadku arytmii komorowej pod postacią skurczów dodatkowych, bez stwierdzonej organicznej choroby serca, którą jak rozumiem badanie ECHO u Pani wykluczyło, nie ma również powodu intensyfikować leczenia antyarytmicznego poza stosowany dotychczas betabloker (metocard). W przypadku arytmii należy wykluczyć natomiast nadczynność tarczycy.
Szanowna Pani.
Sytuacja to typowa, że nad sercem słyszalne są szmery, natomiast w badaniach nie wykrywa się istotnych nieprawidłowości anatomicznych serca. Należy szczegółowo przeanalizować zebrane wyniki diagnostyki przeprowadzonej do tej pory, a także skutki leczenia. Bywa, że odstępujemy od jakiegokolwiek leczenia farmakologicznego takich sytuacji. Potrzebna osobista konsultacja.
Dzień dobry. Szmery w sercu nie zawsze oznaczają istotną patologię serca. Z drugiej strony nie wszystkie wady serca są widoczne w klasycznym przezklatkowym USG serca. Z istotnych wskazań i w poszukiwaniu podłoża szmerów serca wykonuje się przezprzełykowe USG serca. Niektóre zaburzenia rytmu serca mogą prowadzić do uszkodzenia serca, czyli do arytmicznej kardiomiopatii. Dla ustalenia potencjalnego wpływu zaburzeń rytmu na czynność serca konieczne jest przeprowadzenie 24/48 lub 7-dobowego, 12-kanałowego monitorowania EKG metodą Holtera. Pozdrawiam. Piotr Salomon
Szanowna Pani, szmery w sercu są wynikiem turbulentnego (=burzliwego, nielaminarnego) przepływu krwi przez serce, najczęściej w wyniku choroby jednej z zastawek serca - jej zwężenia lub niedomykalności, ale także w wyniku pewnych chorób samego mięśnia sercowego, na przykład niektórych postaci jego przerostu; trzeba tu podkreślić, że zdarzają się też szmery niebędące konsekwencją zmian chorobowych w sercu, lecz np. pewnych wariantów normy w rodzaju obecności dodatkowej wiązki włókien mięśnia sercowego w świetle komory serca, albo też będące wynikiem wyjątkowo szybkiego przepływu krwi przez skądinąd prawidłowo zbudowane serca (tzw. krążenie hiperkinetyczne, zdarzające się m. in. w czasie chorób gorączkowych, nadczynności tarczycy, niedokrwistości, itp.). Zatem odpowiadam - tak, szmery w sercu mogą oznaczać patologię, ale nie muszą. Wymagają wykonania badania echo. Niestwierdzenie patologii w obrazie echo w zasadzie wyklucza groźne nieprawidłowości. Bóle w klatce piersiowej nie muszą mieć jakiegokolwiek związku z obecnością szmerów (lub ich brakiem). Skurcze dodatkowe w liczbie 5 tysięcy na dobę prawie na pewno nie mogły spowodować uszkodzenia serca, chociaż odwrotnie - i skurcze dodatkowe, i szmery mogły być wynikiem jakiegoś uszkodzenia serca, którego jednak - jak rozumiem z Pani opisu - w badaniu echo nie stwierdzono.