Nerwica a akg

6 odpowiedzi
Witam,niestety na każdym ekg z powodu silnej nerwicy lękowej serce bije mi ok 130,czy taki szybki puls jest w stanie zamaskować jakieś nieprawidłowości w sercu,chodzi mi o to czy kiedy serce bije wolniejnp 70 to lepiej widać jakieś wady?czy jest różnica w wyniku ekg?podczas echo serca miałam puls 100 ,pani dr usłyszała szmery ale nie mogła ich zlokalizować ,stwierdziła że to przez ten wysoki puls,a ja się obawiam że coś przeoczyła.Od dwóch lat mam dodatkowe skurcze komorowe i biorę metocard,czuje się dobrze ,czasami mam bóle w klatce ,rzekomo od refluksu.Mam 33 lata ,jestem kobietą.
U młodych kobiet, jak Pani, na szczęście choroba wieńcowa jest nadal rzadka. Aby można było zwiększyć prawdopodobieństwo, że i tak jest u Pani, trzeba przeprowadzić konsultację z pełnym wywiadem, charakterystyką bólów, analizą badań dodatkowych. Jak rozumiem lekarze już Panią uspokajali, wskazując inne przyczyny dolegliwości.
Rzeczywiście wysoki puls utrudnia niektóre badania, zwłaszcza echo serca. Jednak przy pulsie 100 /min. doświadczony echokardiografista, na dobrym aparacie nie przegapi istotnej wady. W EKG szybka akcja serca raczej jest przyczyną powstania zmian, mogących naśladować niedokrwienie, niż je maskuje. Krążenie hiperkinetyczne może też powodować niewinne szmery podczas osłuchiwania serca.
Bardzo ważne, że czuje się Pani dobrze, dzięki lekowi bezpiecznemu przy długim stosowaniu. Proszę tylko omówić z Prowadzącym lekarzem korzyści i ryzyko kontynuowania takiego leczenia podczas ewentualnej ciąży.

Opisanie zawiłości EKG przekracza znacznie ramy odpowiedzi. Interpretacja pani wyników wymaga ich zobaczenia. Zapraszam na wizytę.
Dzień dobry! Na podstawie zapisu EKG nie można oceniać serca pod kątem wady. W przypadku tachykardii rzędu 130/min, o której Pani pisze, ocena EKG może być utrudniona, ale nie niemożliwa. Prawdopodobnie z powodu arytmii komorowej miała Pani wykonywane badanie holterowskie (24-godzinne monitorowanie EKG), wiarygodna ocena częstości rytmu serca jest możliwa właśnie w tym badaniu, po skonfrontowaniu z dzienniczkiem, jaki podczas trwania rejestracji pacjent prowadzi. Natomiast jeśli takie badanie nie było wykonywane, należy je wykonać. W przypadku arytmii komorowej rzetelne badanie ECHO jest sprawą kluczową, dlatego warto je powtórzyć po zwolnieniu czynności serca, np. dodatkową dawką metocardu lub lekiem uspokajającym (do decyzji lekarza prowadzącego). Przy tego typu objawach należy także ocenić funkcję tarczycy pod kątem nadczynności (oznaczenie hormonów TSH i fT4).
Dzień dobry. W takim przypadku najlepiej jest wykonać 24/48-godzinne monitorowanie EKG metodą Holtera. Metoda pozwala na różnicowanie pomiędzy emocjonalną tachykardią a istotnymi zaburzeniami rytmu serca. Przed kolejnym USG serca warto przyjąć dodatkową dawkę metokardu(przed zażyciem skonsultować z lekarzem prowadzącym). Pozdrawiam. Piotr Salomon
Witam. Jeśli była badana Pani przez lekarza z doświadczeniem to nie przeoczy oczywistych patologii. Zawsze jednak można przyjąć dodatkową dawkę metpcardu przed ekg. Jednak Pani temeperament (szybkie bicia serca) w połączeniu z dobrą forma fizyczną wyklucza raczej poważny problem. Generowanię szybkiego bicia serca u młodych osób pod wpływem emocji lub wysiłku to fizjologia i świadczy o zdrowym sercu.
Szanowna Pani, przy znacznie przyśpieszonej pracy serca faktycznie może być trudniejsze interpretowanie badania EKG i echo serca (skoro serce bije np. dwa razy częściej niż zazwyczaj, czas trwania każdego cyklu serca jest dwukrotnie krótszy. Co do EKG - w starszych aparatach występowało zjawisko "bezwładności pisaka" i z tego powodu zapis EKG przy dużej częstości rytmu mógł byc mniej precyzyjny, dobre współczesne aparaty w zasadzie nie mają tego problemu. Odnośnie do echo - najprościej będzie dokładnie spytać panią doktor wykonującą u Pani echo, czy uważa, że mogła czegoś precyzyjnie nie uwidocznić w związku z dużą częstością pracy serca i czy uważa, że badanie powinno się powtórzyć po spowolnieniu pracy serca np. większą dawką Metocardu przyjętą około 2 godziny przed badaniem (szczegóły trzeba ustalić z lekarzem).