Rtg klatki piersiowej

2 odpowiedzi
Dzień dobry. Mam pytanie. Czy poprawne badanie RTG klatki piersiowej jest gwarancją tego ze z moimi plecami wszystko jest w porządku? Opis badania: pola plucne bez zmian ogniskowych, sylwetka serca nie powiększona, przepony wolne. Pytam dlatego ze czasami mam wrażenie ze moje płuca nie dokonca wypełniają się powietrzem. Mam wrażenie jakby były jakieś zapchane. Czuje również klucia raz po lewej raz po prawej stronie. Ale w badaniu wyszło wszystko ok. Dodam że pale papierosy.
Witam. Prawidłowy obraz radiologiczny kl piersiowej jest podstawowym i najczęsciej niezbędnym badaniem diagnostycznym w ocenie m.inn. układu oddechowego, ale niestety "nie załatwia wszystkiego", Szczególnie, jeżeli problem związany jest z czynnością płuc i uczuciem duszności istotne jest badanie lekarskie, dokładny wywiad z określeniem dolegliwości oraz tzw. badania czynnościowe płuc czyli np spirometria. Czasami potrzebne są jeszcze bardziej specjalistyczne badania.

Jeśli chodzi o płuca a nie o plecy (?) to takie zdjęcie raczej wyklucza większe zmiany organiczne miąższu płucnego, ale nic nie mówi o stanie oskrzeli. W sytuacji dyskomfortu przy oddychaniu koniecznie trzeba zrobić spirometrię ( badanie czynnościowe układu oddechowego) i skonsultować się z pulmonologiem.