Stres u starszych osób. Jakie są tego skutki?

5 odpowiedzi
Prosiłbym o odpowiedź, jakie mogą być skutki stresu u starszych osób? Ostatnio zaczęło mnie to zastanawiać z powodu, tego jaki stres przeżywa mój dziadek. Jest to osoba w podeszłym wieku, której niestety zmarła żona, czyli moja babcia. Dziadek bardzo przejął się tą sytuacją i wydaje mi się, że nie wie do końca jak sobie samemu teraz poradzić. Martwię się o niego, więc proszę o odpowiedź czy coś złego może się z nim stać?
Witam,
proces przechodzenia przez żałobę trwa zazwyczaj od roku do półtora. Wszystkie reakcje, w tym nieumiejętność znalezienia sobie miejsca, jest typową i normalną reakcją w takiej sytuacji. Jeśli żyło się z kimś przez większość życia to moment, w którym zostajemy sami przypomina sytuację dziecka, które pierwszy raz jedzie bez rodziców na wakacje w towarzystwie obcych osób np. na obóz. Jest pełne obaw i musi nauczyć się radzić sobie w nowej rzeczywistości.
Jeśli będzie Pani na tyle blisko, aby dziadek czuł wsparcie ale i na tyle daleko, aby mógł pobyć sam ze sobą, wszystko powinno się ułożyć.
Osoby, które miały dobre relacje z partnerem szybciej radzą sobie z żałobą, niż osoby, które były np. skonfliktowane.
Gdybym mógł jeszcze jakoś pomóc, proszę śmiało napisać,
Pozdrawiam,
Dominik Gebler

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Nie mogę jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie - jest bardzo ogólne. Reakcja każdego człowieka na stres jest inna i zależy od wielu czynników. Śmierć bliskiej osoby to jedno z trzech najbardziej traumatycznych zdarzeń w życiu. Pański dziadek jest obecnie w procesie żałoby, któremu może towarzyszyć wiele trudnych emocji. Należałoby obserwować jego reakcje, być z nim i rozmawiać. Dać mu jednak prawo do przezywania bólu po stracie. Jeśli coś pana szczególnie zaniepokoi, należy zwrócić się do lekarza. Ewa Duchnowska
Żałoba po bliskiej osobie jest kryzysem, który dla każdego człowieka jest jednym z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu. Jesteśmy przystosowani aby przetrwać tego typu chwile, jednak każdy robi to na swój sposób. Jedni radzą sobie szybciej, innym zajmuje to więcej czasu. W tym przypadku może warto byłoby zachęcić dziadka do konsultacji psychologicznej aby doprecyzować ile trwa ten stan, co się właściwie dzieje, co się zmieniło od śmierci żony i czy stan jest niepokojący. Obniżenie nastroju jest naturalne w żałobie, natomiast jeżeli trwa zbyt długo i osoba nie wie jak poradzić sobie z emocjami, może doprowadzić do depresji. Zazwyczaj dochodzi do tak zwanych zaburzeń adaptacyjnych, które są wynikiem przystosowywania się do zmian, które zaszły. Aby wesprzeć dziadka warto umówić go ze specjalistą- psychologiem i samemu zwiększyć wiedzę na temat procesu żałoby, by wiedzieć jak można go wesprzeć.
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam,
Dla każdego strata bliskiej osoby , jest jedną z najbardziej stresujących sytuacji życiowych . Przeżywany stres może wypłynąć na pogorszenie stanu zdrowia nie tylko psychicznego. Szczególnie narażone są na tego typu urazy osoby starsze , utrata odporności spowodowana silnym stresem , może mieć ogromne konsekwencje zdrowotne. Może odczuwać stany depresyjne, lękowe . Warto otoczyć dziadka opieką , bliskością. Nie pozostawiać go samego sobie i nie liczyć na to , że czas uleczy ranę straty. W obecnej sytuacji, może się czuć zagubiony i bardzo osamotniony. Utracił osobę z którą przeżył parędziesiąt lat, to trudne . Dla dziadka to inna rzeczywistość , ciężka do zaakceptowania. W przypadku wątpliwości co do stanu jego samopoczucia , warto zasięgnąć konsultacji lekarskie, jeśli będzie pan widział zniechęcenie, brak aktywności, niechęć do podejmowania codziennych aktywności, odmowa jedzenia , warto skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą , to objawy depresji .Rozmowa daje ukojenie i nie koniecznie z sobami spokrewnionymi.
Witam, nie podaje Pani wieku osoby o której Pani pisze a to ma kolosalne znaczenie.
Nikt nie radzi sobie dobrze po zejściu długoletniego partnera/partnerki a co dopiero starsi ludzie. To przeście traumatyczne. Przepracownie tej traumy może trwać do roku czasu aczkolwiek powinno znacznie się osłabić już po 6u miesiącach. Jeżeli tak nie jest niech Pani zafunduje dziadkowi psychologa albo psychoterapeutę. Pozdrawiam

Eksperci

Piotr Furman

Piotr Furman

Psychoterapeuta, Psycholog

Piaseczno

umów wizytę
Paulina Sopata

Paulina Sopata

Psycholog

Wrocław

umów wizytę
Katarzyna Dzwonek

Katarzyna Dzwonek

Psycholog, Psychoterapeuta

Chorzów

umów wizytę
Monika Czapkiewicz

Monika Czapkiewicz

Psycholog, Psychoterapeuta

Rumia

umów wizytę
Karol Szymonik

Karol Szymonik

Psycholog, Psychoterapeuta

Kraków

umów wizytę

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 34 pytań dotyczących usługi: stres
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.