Rozejście mięśni brzucha po ciążach.

11 odpowiedzi
Jestem mamą trójki dzieci. Na skutek przebytych ciąż doszło u mnie do rozejścia mięśni prostych brzucha (na około 2 palce). Jestem w tej chwili 9 miesięcy po ostatniej ciąży. Jakie ćwiczenia będą bezpieczne, a jednocześnie skuteczne by wzmocnić mięśnie brzucha i poprawić jego wygląd?
Dzień dobry. Proponuje ćwiczenia mięśni głębiej położonych czyli np. Mięśnia poprzecznego brzucha i mięśni skośnych. Szereg pacjentek jakie miałem w gabinecie z podobnym problemem do Pani wykazywały również problem z postawą ciała. Utrzymywały one "zwieszoną" postawę dlatego sama korekcja i napięcie mięśni brzucha nie zawsze jest wystarczająca.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Rozejście się kresy białej po ciąży jest w duzej mierze spowodowane ciśnienie w jamie brzusznej i zaburzeniu krążenia żylnego i w tym mogę Pani pomoc natomiast jesli chodzi o ćwiczenia rekomenduje spotkanie i trening z certyfikowanymi instruktorami metody Strong First
Dobry wieczór, Większość ćwiczeń będzie bezpiecznych dla Pani, pod warunkiem że będą wykonywane poprawnie, oraz ilość powtórzeń i obciążenie będzie odpowiednio dobrane. Najlepiej zacząć z małym obciążeniem i niewielką ilością powtórzeń. Systematycznie zwiększając "małymi krokami" ich parametry. Dużą uwagę należy poświęcić na tzw.mięśnie głębokie brzucha, dna miednicy wraz mięśniem kegla. Oczywiście najlepiej było by połączyć ćw z terapią manualną mającą na celu przywrócenie równowagi mięśniowo powięziowej ciała. Podczas spotkania będzie również możliwość dobrać Pani bardziej precyzyjnie ćwiczenia. Zapraszam i pozdrawiam Sławomir Piter
Witam,

Rozejście kresy białej (czyli tkanki łączącej dwie części mięśnia prostego brzucha) ma miejsce, gdy między napięte mięśnie proste brzucha (przez uniesienie głowy i łopatek w górę z leżenia na plecach z ugiętymi nogami) mieszczą się 3 palce. Przy rozejściu kresy białej nie wolno podnosić ciężkich przedmiotów, powinno się wstawać z łóżka najpierw kładąc się na boku, aby nie angażować mięśni brzucha. Jeśli jakieś czynności dnia codziennego lub ćwiczenia będą powodowały widoczne rozejście się mięśni należy ich unikać. Niewskazane jest robienie brzuszków (w początkowej fazie), rozciąganie mięśnia prostego brzucha (czyli wygięcia kręgosłupa w tył), należy unikać ćwiczenia mięśni skośnych brzucha (gdyż to m.in. one są przyczyną rozejścia się kresy białej). Należy wzmacniać mięsień poprzeczny brzucha, mięśnie dna miednicy. Często terapię wspomaga Kinesiology Taping.

W przypadku dalszych pytań proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy.

Pozdrawiam,
FizjoMedical
mgr Łukasz Kowalczyk
Witam, jeśli rozjeście jest na około 2 palce to nie jest źle i nie jest to zaliczane do klasycznego rozejścia kresy białej. W celu wzmocnienia mięśni brzucha proponowałbym ćwiczenia mięśni głębokich, skośnych z jednoczesną pomocą rąk i kontrolą oddechu (tylko w taki sposób mogę Pani to wytłumaczyć pisząc :)) Dodatkowo moglibyśmy zastosować kinesiotaping. Pozdrawiam
Witam, w Pani przypadku ćwiczenia są konieczne, ale niestety bez wizyty nie będę w stanie dużo pomóc - zalecam wizytę u kompetentnego fizjoterapeuty, który pokaże ćwiczenia z możliwością wykonywania ich w domu.
Witam Panią. Niestety w tym momencie nie mogę zadecydować jakie ćwiczenia będą dla Pani potrzebne. Jeżeli faktycznie doszło do takiej sytuacji, to należy być ostrożnym w dobieraniu ćwiczeń, ponieważ istnieje ryzyko powstania przepukliny. W pierwszej kolejności należy ocenić wydolność mięśni brzucha oraz jaka siła ich napięcia na tym etapie będzie bezpieczna. Warto też podczas takiej oceny wspomóc się USG. Dopiero wtedy z Pani udziałem można układać plan powrotu do formy, oczywiście pamiętając o mięśniach antagonistycznych ( przeciwstawnych ).
pozdrawiam
Wszystko zależy od wielkości poszerzenia się kresy białej. Cwiczenia dobiera się indywidualnie. Pozdrawiam
Trzeba zacząć od pracą nad odzyskaniem kontroli posturalnej aby kolejne ćwiczenia kształtujące sylwetkę były bezpieczne.
Trzeba skupić uwagę na mięśniu poprzecznym brzucha. Proponuję poszukać fizjoterapeuty, który nauczy napinać ten mięsień pod kontrolą USG. Polecam Ewelinę Tyszko-Bury z Warszawy
Dzień dobry, instruktaż ćwiczeń należałoby ustalić po wcześniej konsultacji (nie można zalecać ćwiczeń nie widząc pacjenta). Poprawa siły i wytrzymałości nastąpi na pewno, natomiast czy poprzez ćwiczenia uda się zmniejszyć rozejście, ciężko powiedzieć. W tym celu radziłbym skonsultować się z chirurgiem. Pozdrawiam

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.