Czy aby na pewno terapia behawioralna to dobre rozwiązanie?

1 odpowiedzi
Witam! Czytałam opinie na różnych forach i jedna z nich była taka, że terapia poznawczo-behawioralna nie jest dobra jeśli chce się normalnie porozmawiać, czy też wrócić do przeszłości. Bo tego typu terapia behawioralna jest bardzo schematyczna. Wyczytałam również, że za każdym razem są jakieś 'zadania domowe', na czym one polegają? Co to za zadania? A jeśli pacjent ich nie wykonuje, nie chce wykonywać, są konieczne? Jest również dużo wątków na temat przywiązania do terapeuty, czy jest jakiś sposób, aby do tego nie doszło? Czy może to naturalna rzecz w trakcie terapii?
Bazą teoretyczną podejścia poznawczo-behawioralnego jest poznawczy model powstawania zaburzeń psychicznych. Zakłada on, że człowiek aktywnie konstruuje własną rzeczywistość, nadając znaczenie bodźcom napływającym z otoczenia. Proces nadawania znaczeń odbywa się w sposób automatyczny, poprzez selekcję, wzmacnianie lub osłabianie napływających informacji. A zatem każdy z nas w swoisty dla siebie sposób postrzega i rozumie to, co się dzieje w jego życiu. Co więcej, nadawane znaczenie wpływa na przeżywane emocje i w konsekwencji podejmowane działania. Praca w podejściu poznawczo behawioralnym polega więc na odkrywaniu przekonań kluczowych o sobie, świecie i innych ludziach. Kształtowane są one na przestrzeni życia. Omawiając przeszłość, doszukujemy się jakie wydarzenia, czy jakie osoby ważne kształtowały to w jaki sposób dzisiaj myślimy i działamy. Na co dzień negatywne przekonania są utajone, ujawniają się one w sytuacjach stresujących dla człowieka. Są one z łatwością aktywowane w sytuacjach stresowych w jakiś sposób przypominających negatywne wydarzenie z przeszłości (Salomon, Haaga, 2005). Podczas procesu terapeutycznego zadajemy sobie pytania czy były jakieś wydarzenia, osoby w dzieciństwie, które mogą mieć związek z tym dzisiejszym sposobem myślenia, problemem z którym pacjent zgłasza się do terapii. Zastanawiamy się jak i co mogło mieć wpływ na ukształtowanie się prezentowanej wizji siebie i wizji innych. Podczas pracy terapeutycznej analizujemy przeszłość po to, by zastanowić się wspólnie z pacjentem jak ona mogła wpływać na to co dzieje się teraz.
Prace własne – zadania domowe są to różnego rodzaju techniki, eksperymenty, które pacjent wykonuje poza gabinetem. Wykonanie ich zależy od chęci i woli. motywacji pacjenta. Zadania są proponowane i omawiane z pacjentem, który zawsze może nie wyrazić zgody na ich wykonanie. W dużym stopniu pacjent jest odpowiedzialny za zmiany terapeutyczne. Podejście poznawczo-behawioralne pokazuje krótkoterminowy styl pracy, wyznacza kierunek pracy terapeutycznej, który wynika z teoretycznej koncepcji, modelu powstania danego zaburzenia psychicznego. Jednak warto pamiętać, że Plan terapii jest zawsze dobierany indywidualnie – terapia ma być szyta na „miarę pacjenta”, a nie na odwrót- sztywno wrzucamy pacjenta w dany model, styl pracy. Pytanie o przywiązanie nie wiem co przez to rozumieć? Relacja terapeutyczna polega na empiryzmie opartym na współpracy. Tzn, że praca terapeutyczna polega na współpracy terapeuty i pacjenta, obydwie strony są zaangażowane w proces terapeutyczny, wspólnie wypracowują optymalny przebieg tego procesu. Terapeuta pomaga pacjentowi w odkrywaniu znaczeń, myśli i schematów/strategii postępowania. Terapia poznawczo-behawioralna jest zazwyczaj terapią krótkoterminową. Wydaje mi się, że jest dużo czasu i przestrzeni na rozmowę nt. przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości w kierunku zapobiegania nawrotom danego zaburzenia psychicznego.

Zapraszam do kontaktu :)
Pozdrawiam serdecznie, Kamila Brodziak Gabinet Kreatywnego Rozwoju