Co to jest nerwica natręctw?

7 odpowiedzi
Dzień dobry, od jakiegoś czasu odczuwam silną potrzebę umycia rąk po każdej wykonywanej przeze mnie czynności. Wielu moich znajomych sądzi, że to dosyć dziwne, ale nie mogę przestać tego robić. Uważam, że to normalne. Mama mówi, że powinnam iść z tym do lekarza, bo to może być nerwica natręctw. Tylko sama nie wiem co to za choroba? Co to jest nerwica natręctw? Proszę o odpowiedź.
Witam. Nerwica natręctw, najprościej mówiąc, to kompulsywne powtarzanie jakiejś czynności (w zachowaniu lub w myślach), kompulsywne myślenie o czymś, które dezorganizuje życie danej osobie, powoduje cierpienie lub zakłóca relacje z innymi. W nerwicy natręctw istotną rolę gra czynnik lękowy, przez który człowiek zostaje zmuszony do wykonania jakiejś rytualnej czynności - jeśli tego nie wykona to lęk będzie narastał i zaprzątał głowę. Ważne jest zadanie sobie pytania, dlaczego myje Pani ręce - czy robi to Pani z przyzwyczajenia lub np. z racji wykonywanego zawodu (np. Slużba zdrowia) czy raczej z obawy przed zarazkami, skażeniem brudem czy wirusami. Co by się stało, gdyby Pani nie umyła rąk? Jeśli jest Pani w stanie się powstrzymać to znaczy, że póki co nie ma powodu do obaw. Jeśli jednak niepokój narasta i nie może Pani skupić się na żadnej innej czynności do czasu umycia rąk, radzę zgłosić się do terapeuty poznawczo-behawioralnego. Proponują oni krótkotrwałe acz skuteczne terapie rozwiązujące ten problem :) pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego! :)

Witam panią,

Na podstawie informacji zawartych w wiadomości nie możemy rozmawiać o diagnozie. Niemniej jednak nie zaszkodzi udać się do specjalisty i poinformować o własnych niepokojach. Radzę udać się na spotkanie z psychologiem, psychoterapeutą bądź psychiatrą. Wskazani specjaliści przeprowadzą wywiad z panią i stwierdzą czy mamy do czynienia z zaburzeniem czy też nie.

Pozdrawiam
Mikołaj Terczakowski
Witam serdecznie,
dzisiaj nerwicę natręctw nazywa się zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym. Jest to zaburzenie psychiczne charakteryzujące się występowaniem u chorego obsesyjnych myśli lub kompulsywnych ( przymusowych) czynność. Rzeczywiście permanentne mycie rąk jest książkowym przykładem tego zaburzenia. Jednak aby postawić diagnozę trzeba wykonać odpowiednie testy i przepwadzić analizę pani zachowń. Być może mama ma rację, że wysyła Panią do lekarza. Radziłbym udać się do psychoterapeuty.
Pozdrawiam i zapraszam
Witam
nerwica natręctw to zamienna nazwa dla zaburzeń obsesyjno - kompulsyjnych. Obsesje są to natrętne, uporczywe myśli, pojawiające się uczuciem silnego dyskomfortu psychicznego których źródłem jest silny irracjonalny lęk, kompulsje zaś są to natrętne uporczywe czynności których wykonanie ma prowadzić do subiektywnego obniżenia siły odczuwalnego lęku.

W Pani przypadku aby móc określić czy na pewno mamy do czynienia z zaburzeniami
obsesyjno- kompulsyjnymi konieczna będzie wizyta albo przynajmniej konsultacja on-line.
Zapraszam do kontaktu

Pozdrawiam
Radek Szafrański
Psycholog, Psychoterapeuta
Sugeruję wizytę: - 80 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Silna potrzeba lub przymus mycia rąk po każdej wykonanej czynności czy dotknięciu jakiegoś przedmiotu często jest objawem nerwicy natręctw (OCD). Gdy występują objawy natrętne, a zwłaszcza gdy przybierają na sile, zaburzają normalne funkcjonowanie i życie staje się podporządkowane schematom, rytuałom, przymusowym czynnościom i uciążliwym myślom, zalecana jest konsultacja psychiatryczna. Warto też udać się po pomoc do psychoterapeuty, aby poznać przyczynę objawów, odblokować przeżywanie emocji i przepracować zidentyfikowane trudności.
Nerwica natręctw, to choroba, której podstawowymi objawami są natrętne myśli lub czynności (np. mycie rąk). Natrętne, to znaczy, że istnieje przymus wykonania tej czynności, lub są tak zwane "myśli nie do odgonienia", chociaż człowiek wie, że to absurdalne. Napięcie wewnętrzne osiąga takie natężenie,ze dana osoba musi tę czynność wykonać, wtedy potrzeba ustępuje na chwilę. Natręctwa mogą być również objawem innych chorób. Bardzo słabo nasilone natręctwa, nie przeszkadzające w codziennym funkcjonowaniu, są "normą". Jednak jeśli otoczenie (rodzina, znajomi) zwraca uwagę, że coś jest nie tak, należy zgłosić się do specjalisty.
Tzw. nerwica natręctw to zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne. Polega na tym, że u danej osoby wstępują natrętne, niechciane myśli (obsesje) oraz przymusowe czynności (kompulsje) mające na celu zmniejszenie dyskomfortu wywołanego przez te myśli lub zapobiegnięcie jakimś często strasznym konsekwencjom (np. zarażeniu się chorobą, śmierci itp.). Czasem osoba borykająca się z tymi objawami ma wysoki poziom krytycyzmu wobec nich i dostrzega ich problematyczność, a czasem nie. Ważne, że owe czynności natrętne w istotny sposób dezorganizują życie tej osoby, ponieważ przymus wykonywania ich jest zbyt silny, a zrezygnowanie z rytuału zwiększa poziom dyskomfortu i trudno sobie z tym poradzić. Psycholog lub psychoterapeuta pomoże Pani ocenić, czy ma Pani do czynienia właśnie z tym zaburzeniem, oraz zaproponuje metodę poradzenia sobie z problemem, a do Pani należeć będzie decyzja, czy zechce Pani skorzystać z oferowanej pomocy. Pozdrawiam.