Problemy z odstawieniem estazelomu

4 odpowiedzi
Witam. Zażywałem elastazom przez 4 lata i doszedłem do 4 tabletek dziennie. Miesiąc temu zmniejszyłem do 2, a po tygodniu do 1, po następnym do 1/2 i po następnym do 1/4. Teraz nie biorę wcale, ale źle się czuje i mam problem z zasypianiem, a w ciągu dnia leki i jakby potężne ciśnienie na głowie mam. Czy to normalne objawy? Co zrobić?
Zgadzam się, takie mogą być objawy odstawienne Estazolamu. Proponuję wrócić do najmniejszej dawki, która zapobiegnie występowaniu tych objawów (np.1/4-1/2 na dziennie) i utrzymać ja przez 2-3 tygodnie i dopiero potem zmniejszać tak, by dawkę tę przyjmować co drugi, potem co trzeci dzień, zanim się całkowicie odstawi. Proszę się nie zniechęcać pierwszym niepowodzeniem! Wszak uzależnienie to sytuacja, w której robimy to czego nie chcemy robić! Więc dobrze byłoby dać sobie przyzwolenie na to, że nie "od razu Kraków zbudowano" i nie ustawać w dążeniu do celu. (Note bene dotyczy to i innych naszych planów i poczynań nie tylko chęci odstawienia leku!). Życzę powodzenia i pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam. Estazolam jest silnym lekiem uzależniającym. Lek ten przyjmował Pan przez 4 lata więc zbyt szybkie odstawienie go spowoduje po pierwsze tzw. bezsenność z odbicia, po drugie silne objawy odstawienne, w tym także niepokój i lęk. Proponuje lek odstawiać zdecydowanie wolniej, można przejściowo włączyć leki nasenne, które nie mają oczywiście działania uzależniającego oraz inne leki, które złagodzą nieprzyjemne objawy odstawienia estazolamu.
Możliwe są co najmniej dwie przyczyny wystąpienia opisywanych objawów: 1/ Zespół abstynencyjny u osoby uzależnionej od estazolamu. 2/ Somatyzacja lęku - z jakiegoś powodu estazolam był przyjmowany, a teraz go Pan nie zażywa, więc nie działa i stąd objawy. Jest też możliwy trzeci scenariusz. W każdym przypadku najrozsądniej będzie odwiedzić specjalistę.
Witam.
Widzę, że próbował Pan samodzielnie poradzić sobie z problemem. Najlepiej skontaktować się bezpośrednio z lekarzem psychiatrą. Odstawianie benzodwuazepin jest skomplikowane i wymaga regularnego kontaktu z lekarzem. Często potrzebne są dodatkowe leki wspomagające leczenie objawów odstawiennych. Proponuję wizytę u lekarza psychiatry.

Pozdrawiam serdecznie

Eksperci

Michał Skalski

Michał Skalski

Psychiatra

Warszawa

umów wizytę
Zofia Wójcicka

Zofia Wójcicka

Psychiatra

Warszawa

umów wizytę
Anna Marków

Anna Marków

Psycholog

Kraków

Joanna Kirejczyk

Joanna Kirejczyk

Psychoterapeuta, Psycholog

Legionowo

Paulina Łaskarzewska

Paulina Łaskarzewska

Psycholog

Wrocław

Matija Mitrić

Matija Mitrić

Psychiatra

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 50 pytań dotyczących usługi: zaburzenia snu
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.