Moim problemem jest Lunatykowanie - Somnabulizm. Bylem u neurologa ktory wykluczyl fizyczne aspekty.

2 odpowiedzi
Moim problemem jest Lunatykowanie - Somnabulizm. Bylem u neurologa ktory wykluczyl fizyczne aspekty. Mam dosyc spory problem, poniewaz przeprowadzilem sie z Polski do Irlandi I mieszkam z nowymi wspolokatorami ktorym przeszkadza moj problem. Podczas lunatykowania chodze, wychodze z pokoju ( nawet jak zamykam na klucz - teraz nauczylem sie umieszczac to zawsze w innym miejscu ) krzycze tak jakby ktos chcial mi wyrzadzic krzywde oraz zawsze przemawia te same zachowanie czyli strach ( boje sie ) lub podtrzymywanie roznych rzeczy typu okno itp zeby nie upadlo ) Jest to bardzo uciazliwe oraz wplywa w glownie mierze na slaba jakosc mojego snu. Jak chodzi o moje lunatykowanie to potrafie miec przez kilka tygodni nasilone objawy I potem potrafi samoistnie przechodzic na chwile po czym wraca. Moje dziecinstwo bylo spokojne I normalne wiec nie wydaje mi sie zeby mialo to do czynienia. Tylko raz wspominam sytuacje gdzie sie mocno wystaryszlem gdy moja mama wrocila z ojczymem, ojczym myslac ze nie spie I udaje - przez to ze telewizja byla wlaczona chcial mnie wystraszyc I naprawde mu sie udalo, ale nic poza tym.


Czytalem, ze benzodiazepiny typu Xanax moglby pomoc ale nie chcialbym sie tym faszerowac. Poza tym chcialbym rozwiazac przyczyne a nie chwilowo sobie pomoc.

Pisze tutaj poniewaz nie raz bylem juz u specjalistow ( w innych kwestiach ) ktore konczylo sie tylko strata pieniedzy. Czy jest mi w stanie ktos pomoc lub przynajmniej kogos polecic? Pozdrawiam serdecznie!
Dzień dobry,
czy neurolog poza szczegółowym wywiadem zlecił badania polisomnograficzne i rezonans? Jeśli wszystkie badania nie wykazały odstępstw od normy, zalecałabym wizytę u dobrego psychiatry i psychologa, w celu dalszej diagnostyki i wdrożenia terapii.
Pozwolę sobie zasugerować tymczasowe środki pomocowe tj.:
Dbałość o długość i czas snu. (Przeznaczenie ok 8h czasu ciągłego na sen. Nielepkiej o stałych porach, o ile nie ma pan pracy zmianowej 12/12);
Zadbanie o warunki snu. (Odpowiednia temperatura ~20/21 stopni, pomieszczenie przewietrzone);
Unikanie przebywania przed ekranem co najmniej godzinę przed snem;
Nie przejadanie się przed snem i unikanie ciężkostrawnych potraw kilka godzin przed porą spoczynku;
Ograniczenie spożycia kofeiny. Ostatnie spożycie napoju zawierający kofeinę (m.in. kawa, cola, energetyki) powinno odbyć się max. do 6h przed porą spania;
Wyeliminowanie spożywania alkoholu przed snem. Najlepiej całkowita rezygnacja ze spożywania tego typu napojów;
Wdrożenie codziennej niewymuszonej aktywności fizycznej np. spacery na świeżym powietrzu w drodze do i z pracy itp.
W miarę możliwości angażowanie się co najmniej raz w tyg. w aktywność sportową. (Równocześnie wskazanej jest ograniczenie dużego wysiłku fizycznego przed porą snu);
Na co najmniej godzinę przed snem wskazana byłaby koncentracja na czynnościach wyciszających, relaksujących rytuałach np. aromatyczny prysznic, czytanie książki, słuchanie wyciszającej pana muzyki itd.
Życzę powodzenia!

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, Pana problem wydaje się być uciążliwy i przynoszący cierpienie. Polecam Panu poradnię leczenia zaburzeń snu w Centrum Terapii Dialog w Warszawie. Jeśli jest Pan z innego miejsca, to są tam też dostępne wizyty online.
Leczenie zaczęłabym od wizyty u dobrego psychiatry, który pokieruje Pana dalej (jeslli okazałoby się, że potrzebuje Pan również wsparcia psychologicznego lub neurologicznego). Życzę powodzenia, Agnieszka

Eksperci

Michał Skalski

Michał Skalski

Psychiatra

Warszawa

umów wizytę
Zofia Wójcicka

Zofia Wójcicka

Psychiatra

Warszawa

umów wizytę
Anna Marków

Anna Marków

Psycholog

Kraków

Joanna Kirejczyk

Joanna Kirejczyk

Psychoterapeuta, Psycholog

Legionowo

Paulina Łaskarzewska

Paulina Łaskarzewska

Psycholog

Wrocław

Matija Mitrić

Matija Mitrić

Psychiatra

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 49 pytań dotyczących usługi: zaburzenia snu
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.