Mój partner zmienił się o 180 st. Zaniechał zainteresowanie, wkład własny w związek, szczególnie roz

3 odpowiedzi
Mój partner zmienił się o 180 st. Zaniechał zainteresowanie, wkład własny w związek, szczególnie rozmowy. Rzuca słowa na wiatr, chciałam się dowiedzieć w czym rzecz, jednak nigdy nic nie powiedział, robi uniki od tematu, a kiedy zwracam uwagę na jego zachowanie już dość poirytowana całą sytuacją, która jest od prawie pół roku, twierdzi, że jestem niemiła i chamska, stawia warunki i ultimatum, nadal nie dając słowa wyjaśnienia ani tym bardziej co by chciał w związku lub co z nim zamierza i czy w ogóle go chce kontynuować. Każde zwrócenie uwagi na jego zmienione i niewłaściwe dla związku zachowanie odbiera jako atak i się obraża jak dziecko, stawiając warunki dla rozmowy, ale nie mam zamiaru traktować go jak dziecko i głaskać po głowie, jeśli sam z siebie się niczego zupełnie nie podejmuje prócz kłócenia, bez słowa wyjaśnień, tak jakby nie zależało mu na zgodzie, wyjaśnieniu kwestii co niby przeszkadzają. Mam wrażenie, że robi to wszystko po to, żebym go zostawiła, żeby znowu miał okazję do odwracania kota ogonem przedstawiania siebie jako ofiary, bo przyjaciołom też nie mówi o mnie w superlatywach. Nalegałam na wspólne udanie się do psychologa, bo zarzuca mi winę o wszystko, czego nie widzę, dlatego chciałam się udać z nim, jeśli problem dotyczy związku, on jednak znowu robi wykręty i uniki, żeby tylko nie iść. Chciałam zawsze zgody, porozumienia, kocham go, dlatego nie rozumiem z czego wynika ta zmiana, nawet nie dostaję odpowiedzi na pytania wymagające tak/nie. Sytuacja mnie już przerasta psychicznie, przez nieuzasadnioną jego zmianę mam objawy nerwicowe, ciało somatyzuje i znacznie schudłam, nie mogę jeść ani spać. Proszę o jakieś opinie w tej sprawie czy zachowanie partnera nadaje się na terapię psychologiczną czy już konieczna jest interwencja psychiatry czy może też podchodzi pod jakiś paragraf o znęcaniu psychicznym, bo nie ukrywam, że wszystko to robi w pełni świadomie i z premedytacją.
Dzień dobry, opisane przez Panią problemy jak najbardziej wskazują na to, iż powinniście się państwo wybrać do specjalisty. Sytuacja, kiedy jeden z partnerów jest zdecydowanie bardziej zaangażowany jest frustrująca i trudna do zniesienia. Jednak jeśli chęć ratowania związku jest silna, warto nadal w niego inwestować. Pozdrawiam i życzę powodzenia. Agnieszka B.B.

Dzień dobry. Zachowanie partnera wpływa nie tylko na Państwa związek, ale również na Pani funkcjonowanie. Polecam zwrócenie się do terapeuty par lub jeżeli nadal Pani partner odmawia, proszę rozważyć konsultację u psychoterapeuty jako pomoc dla siebie. Podczas takiej wizyty istnieje możliwość przyjrzenia się związkowi, który oboje Państwo tworzycie. Z pomocą psychoterapeuty będzie mogła Pani zastanowić się nad Państwa relacją, przyjrzeć schematom, które w niej istnieją, wyrazić emocje oraz zadbać o siebie tak, jak Pani potrzebuje. Życzę powodzenia, A. Skłodowska
Szanowna Pani,
zauważa już Pani u siebie skutki psychiczne i fizyczne wynikające z trwania w tej relacji. Pytanie zatem, co motywuje Panią do pozostania w związku? Znalezienie odpowiedzi na to i wiele innych pytań, zrozumienie własnej motywacji i nauka bardziej adaptacyjnych strategii funkcjonowania może odbyć się dzięki Pani decyzji o skorzystaniu z fachowej pomocy. Być może partner nie umie komunikować się z Panią w formie bezpośredniej lub też nie chce, a takie zachowanie jest zaowalowaną jej formą. Gdy nie ma woli po jednej ze stron do skorzystania z terapii par, warto pomyśleć o swoim bezpieczeństwie i zdrowiu psychicznym oraz fizycznym i samemu udać się do specjalisty.
Życzę mądrych i prozdrowotnych decyzji,
dr Monika Gmurek