Jak zacząć się odchudzać?

10 odpowiedzi
Witam serdecznie. Mam 23 lata i jestem kobietą. Mam 166 cm wzrostu i 72 kg wagi. W lipcu 2015 roku ważyłam zaledwie 62 kg, a wcześniej około 56. Wydaje mi się, że nic nie zmieniło się w moim życiu, jednak przytyłam. Odkąd zobaczyłam na wadze liczbę 65 kg starałam się więcej ruszać i mniej jeść. Mimo to wydaje mi się, że z każdym dniem przybieram na wadze. Od czego mogę zacząć odchudzanie? Jakieś badania? Dodam, że od miesiąca 4 razy w tygodniu chodzę na siłownię, ale waga ani trochę nie zmieniła się.
Witam serdecznie, Informacje, które Pani podaje nie są wystarczające, aby jednoznacznie ocenić, z czego wynika brak redukcji masy ciała. Koniecznym byłaby analiza badań krwi (morfologia, glukoza, profil lipidowy, ewentualnie badania hormonów) oraz dokładna analiza Pani sposobu odżywiania (na podstawie dzienniczka żywieniowego) i dobranie odpowiednio zbilansowanego jadłospisu, który uwzględniłby Pani styl życia (aktywność fizyczną, pracę, sposób spędzania czasu wolnego).
Zapraszam do kontaktu, abym mogła udzielić Pani konkretnych wskazówek (slimfactory.pl).
Pozdrawiam,
MBellwon

Witam, przyczyn wzrostu wagi może być wiele. Zmiany hormonalne, wiek i zmniejszenie metabolizmu, zmiana pracy, mniej ruchu. Na pewno należy wykonać badanie. Natomiast w ostatnim czasie, przy dużym wysiłku fizycznym może nastąpić wzrost tkanki mięśniowej i dlatego waga rośnie, jednak sylwetka powinna się zmieniać na ładniejszą, a centymetry w obwodach maleć.
Pozdrawiam
Magdalena Kołodziej
Dietetyk
Dzień dobry Pani
Redukcja tkanki tłuszczowej w przypadku zdrowego organizmu jest bardzo prosta, ponieważ wystarczy odpowiedni dobór produktów spożywczych dopasowany do optymalnej kaloryczności, uwzględniającej również wysiłek fizyczny. Trudniej jest, gdy wzrost wagi spowodowany jest nieprawidłową pracą organizmu, ale czy tak jest, dobrze byłoby wykonać przynajmniej podstawowe badania z krwi: TSH, fT3, fT4, anty-TPO, morfologia, OB, próby wątrobowe, kreatynina, lipidogram, krzywa glukozowa i insulinowa oraz badanie ogólne moczu. Jednocześnie trzeba przeanalizować dotychczasowy sposób żywienia, o którym Pani nic nie napisała ..., jaka jest częstotliwość spożywania posiłków, ile kalorii dziennie Pani zjada, co kryje się pod tymi kaloriami, jakie niedobory pokarmowe (lub nadmiary) wynikają z dotychczasowego sposobu żywienia. Tego nie wiemy ... . Jeżeli chciałaby Pani sama podjąć próbę odchudzania, bez konsultacji z dietetykiem, proszę wykonać powyższe badania i skonsultować je z lekarzem pierwszego kontaktu. Jeżeli wyniki będę nieprawidłowe lub lekarz zaleci dalszą diagnostykę, sugeruję dalsze postępowanie ustalić z dietetykiem. Gdy jednak wyniki badań będą prawidłowe, czego Pani życzę, proszę obliczyć swoją dobową podstawową przemianę materii (z łatwością znajdzie Pani wzory w internecie) i dodać do tej wartości energię, którą Pani wykorzystuje podczas wysiłku fizycznego (tygodniowa wartość podzielona przez 7). Tę wartość podzielić na preferowaną ilość posiłków w ciągu dnia (3-5) i pod otrzymaną cyfrę podstawić produkty spożywcze w proporcjach: 15-20% białka, 25% tłuszczu, 55-60% węglowodanów. Jadłospis musi dostarczać odpowiednią ilość witamin i minerałów, które są katalizatorami reakcji chemicznych w każdym organizmie i są szczególnie istotne w procesie odchudzania oraz wody. Białko powinno pochodzić z naturalnie niskotłuszczowych mięs (kurczak, indyk), ryb (w tym przypadku jak najbardziej mogą być "tłuste"), jaj, roślin strączkowych. Tłuszcz w przewadze roślinny (oliwa, nasiona słonecznika, pestki dyni, orzechy), a węglowodany złożone, zawierające pełne ziarno (pieczywo pełnoziarniste, kasze, ryż brązowy, czerwony, komosa ryżowa). No i oczywiście warzywa, nie powinno ich zabraknąć w żadnym posiłku, powinno być ich sporo i jak najbardziej zróżnicowane. Z owocami proszę uważać, są słodkie, bo zawierają fruktozę i ich ilość niestety trzeba limitować. Bilansowanie jadłospisu to fascynująca przygoda, zachęcam Panią do podjęcia tej próby.
Pozdrawiam serdecznie
Sylwia Orłowska
Sugeruję by zrobiła Pani badania typu: TSH, Ft3, Ft4 a następnie zapraszam na konsultację dietetyczną, gdzie zrobimy analizę składu ciała.. i będziemy po kolei sprawdzać nawyki żywieniowe, zapotrzebowania na kcal, białko, węglowodany, wodę itp..
Witam serdecznie,

Jest wiele przyczyn, które powodują trudności z odchudzaniem: problemy zdrowotne (np. insulinooporność, cukrzyca, PCO, problemy z tarczycą, podwyższone stężenie glukozy, zaburzenia hormonalnie..), źle zbilansowana dieta, silny stres, czy niedopasowany rodzaj wysiłku fizycznego.. Proponuję wybrać się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu celem sprawdzenia stanu zdrowia. Na początek warto wykonać morfologię, glukozę na czczo, insulinę na czczo, CRP, OB, lipidogram, badanie moczu, TSH, AST i ALT. Kolejnym krokiem powinna być wizyta u dietetyka, który przeanalizuje Pani nawyki żywieniowe, określi co należy zmienić w diecie, przygotuje dietę dopasowaną do Pani stanu zdrowia i stylu życia. Samemu trudno jest zobaczyć błędy jakie się popełnia, a przez to tkwi się w miejscu bez efektów. Pomoc specjalisty ułatwia osiągnięcie upragnionych rezultatów. Zapraszam do współpracy. Pozdrawiam serdecznie Anna Englisz
Witam,

Na początek na pewno warto zrobić panel badań tarczycowych. Dodatkowo jeśli nagle zaczęła Pani mniej jeść, organizm może reagować odkładaniem materiału zapasowego. Z wynikami badań najlepiej udać się do dietetyka aby ustalił indywidualny plan żywieniowy odpowiedni dla Pani.

Pozdrawiam
Odchudzanie najlepiej zacząć od oczyszczenia organizmu. Zapraszam na badanie kropli krwi.
W pani sytuacji trzeba też zrobić badanie poziomu glukozy i tarczycy (TSH, Ft4, anty TPO)
Jeśli od długiego czasu Twój bilans energetyczny jest dodatni, nawet niewiele ponad Twoje zapotrzebowanie, to faktycznie może ci umknąć fakt, że jesz za dużo. Spożywanie codziennie tylko ponad 100 kcal więcej niż powinnaś, spowoduje w perspektywie ponad 2 miesięcy przytycie około 1 kg.
Pozdrawiam!
Witam,
Często szybkie przybieranie na wadze może wynikać z niedoczynności tarczycy przy której następuje znaczne spowolnienie metabolizmu. Bardzo proszę wykonać badania dot. profilu tarczycowego tj. TSH, FT3, FT4, anty-TPO. Zalecam także skonsultować dotychczasowy sposób żywienia z dietetykiem.
Pozdrawiam.
Jeżeli nie zaszły zmiany w Pani żywieniu a waga rośnie to polecałabym udanie się do lekarza i powiedzenie o swoim problemie. A następnie wykonanie na początek kilku badań: morfologia, poziom glukozy, TSH oraz profil tarczycowy, poziom kortyzolu. Być może je Pani za mało w porównaniu do Pani zapotrzebowanie energetycznego i to też może być przyczyną spowolnionej przemiany materii i braku efektów. Jednak po pierwsza przyjrzeć należy się zdrowiu i wykluczyć zaburzenia.