Alkoholizm w rodzinie. Gdzie iść po pomoc?

6 odpowiedzi
Mam rodzinny problem. Od, kiedy moja mama rozwiodła się z moim tatą, nadużywa często alkoholu. Uważam, że już popadła w alkoholizm, bo pije codziennie. Niezależnie od tego czy to biały dzień czy noc. Nie mówiąc już o weekendach. Wtedy zazwyczaj nie wraca na noc do domu, a gdy już wraca to na mocnym kacu. Chciałbym odzyskać moją dawną, normalną mamę. Gdzie iść z tym po pomoc?
Dzień dobry,
Jeśli chodzi o pracę z osobą uzależnioną od alkoholu, to ważna jest jej motywacja. Niewiele uda się zrobić, jeśli osoba nie będzie chciała zmienić swojej sytuacji. Jeśli to możliwe, proszę spróbować z mamą szczerze porozmawiać, podkreślając Pani uczucia. np: "Mamo nie wróciłaś na noc do domu, jest mi smutno z tego powodu, chciałabym więcej wieczorów spędzać z Tobą. Martwię się o Ciebie, chciałabym Ci jakoś pomóc". To oczywiście tylko przykład, chodzi o to, żeby mówiła Pani szczerze o tym co czuje, bez oskarżeń (np.: co z ciebie za matka, ciągle Cię nie ma w domu, zawsze wracasz w takim stanie) takie słowa mogą tylko wzbudzić wstyd i złość. Jeśli mama uzna, że faktycznie warto skorzystać z pomocy, to może skorzystać z pomocy w grupach AA, poradni leczenia uzależnień, poradni zdrowia psychicznego warto też sprawdzić czy w Pani urzędzie gminy, ośrodku pomocy społecznej nie ma oferty wsparcia dla osób uzależnionych. Osoby uzależnione mogą się leczyć w trakcie terapii grupowej, ale jest też możliwość terapii indywidualnej lub łączenia tych dwóch form terapii.
Ważne, żeby poszukała Pani też wsparcia dla siebie. Codzienne towarzyszenie osobie uzależnionej obserwowanie zmian jakie w niej zachodzą to ogromny ciężar. We wszystkich wyżej wspomnianych miejscach może Pani szukać różnych form wsparcia dla siebie.

Pozdrawiam
Magdalena Tylko

Wygląda na to, że mama potzrebuję pomocy i jest w kryzysie po rozpadzie związku. Dobrze by było, gdyby udała się po wsparcie do psychologa. Potrzebuje też wsparcia od swojej rodziny pochodzenia czyli np. babci i dziadka.
Nie piszesz, ile masz lat. To ważna dla mnie wiadomość. Jeśli jesteś dorosły, to próbuj rozmawiać z matką i powiedz jej, co czujesz w związku z jej kryzysem. Zwróć się też do swoich dziadków, czyli jej rodziców.
Witam,
sprawa nie jest prosta. Najlepiej w takiej sytuacji zgłosić się do osoby, która zawodowo zajmuje się tematem uzależnień. Ponieważ w Polsce mamy spore nakłady finansowe na profilaktykę i terapię osób uzależnionych, proszę zgłosić się do poradni terapii uzależnień. Jeśli poczuje Pani, że trafiła akurat na osobę twardogłową, proszę się nie zrażać i umówić się na spotkanie w innej poradni. Może Pani także skorzystać z pomocy osoby w praktyce prywatnej. U mnie w zespole koleżanka Alina Leciejewska-Nosal zajmuje się uzależnieniami. Jedyny warunek to taki, że mama musi widzieć problem i musi chcieć zmiany.
Pozdrawiam,
Dominik Gebler
Witam, najlepiej i najszybciej szukać pomocy w najbliższej Państwa miejscu zamieszkania Poradni Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia od Alkoholu, którą wygodnie można odszukać na stronie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (papa.pl ) w zakładce "placówki". Taka pomoc jest powszechnie dostępna i bezpłatna, nie wymaga skierowania, czyli można przyjść "z ulicy". Jeśli jednak uzyskana tam pomoc byłaby dla Państwa niedostateczna warto szukać dalej wsparcia w specjalistycznych prowadzonych przez certyfikowanych terapeutów uzależnień ośrodkach prywatnych. Ważne jest by pomoc uzyskała cała rodzina, nie tylko mama. Życzę powodzenia
Witaj. Nie piszesz w jakim jesteś wieku (nie wiem czy jesteś pełnoletnia). Myślę, że warto zacząć od rozmowy na ten temat z kimś dorosłym, zaufanym z rodziny. Funkcjonuje również Telefon Zaufania Dzieci i Młodzieży. Możesz również udać się do psychologa szkolnego. Jeżeli jesteś pełnoletnia warto udać się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej, tam powinnaś uzyskać pomoc w tej sprawie i dalsze wskazówki. Powodzenia.
Dzień dobry, a czy z tatą masz kontakt albo z inną dorosłą osobą w rodzinie albo wśród znajomych? jeśli tak to poproś aby ktoś porozmawiał z mamą na temat tego co robi i jak się zachowuje. Możesz też jej powiedzieć, że nie lubisz kiedy pije oraz najważniejsze rozmawiaj
o tym co się dzieje w domu z przyjaciółmi, rodziną, nie wstydź się tego. Ściskam mocno
i trzymam kciuki.