Jak pozbyć się lęku przed szpitalem?

6 odpowiedzi
Witam, Mam problem z leczeniem szpitalnym, ponieważ boję się szpitala i przebywania w nim, a nawet zapachu tego miejsca. Zastrzyków i innych rzeczy związanych z tym miejscem.
Witam, leczenie fobii najczesciej przeprowadza się przez systematyczną desensytyzację czyli stopniowe odwrażliwianie pacjenta na nieadekwatnie silną reakcję na dany bodziec. W praktyce takie leczenie wygląda w ten sposób że pacjent wystawiany jest na działanie bodźca do momentu odczuwania wyraźnego dyskomfortu, chwilkę utrzymuje się go w tym stanie a następnie usuwa się bodziec, gdy pacjent się uspokoi całą procedurę się powtarza z tym, że za każdym razem wydłuża się czas i siłę oddziaływania bodźca. Idea jest taka aby niejako oswoić pacjenta z lękowym bodźcem tak aby przestał być on dla niego źródłem silnego fobicznego lęku. Wspierająco używane są również metody terapii poznawczo behawioralnej. Pozdrawiam :) i zapraszam do kontaktu :)

Witam. Ponieważ nie zadała pani/ nie zadał pan pytania wprost, mogę się tylko domyślać, że chodzi o to, czy to faktycznie fobia i jak można pomóc. Otóż to, czy pana/pani objawy nazwiemy strachem czy fobią zależy zarówno od tego, jak bardzo są one nasilone, jak i od tego, w jakim stopniu powodują dyskomfort i utrudniają normalne funkcjonowanie. W zależności od odpowiedzi na powyższe pytania, pomoc psychologiczna będzie miała mniej lub bardziej "kliniczną" formę. Pozdrawiam :-)
To, co Pani/Pani pisze, wskazuje na fobię prostą, z którą można pradzić sobie w psychoterapii, realizując konkretny protokół pracy, związany między innymi z desensytyzacją. Terapia ukierunkowana na fobie proste nie jest długotrwała. Warto poszukać terapeuty poznawczo - behawioralnego i poprosić o pomoc w tej sprawie.
Pozdrawiam.
Witam serdecznie. Opisał/a Pani/Pan swój problem bardzo krótko i niestety brak też tutaj dodatkowych informacji. Trudno mi zatem odnieść się do tej sprawy indywidualnie. Mogę jedynie zapewnić, że lęk tego typu da się oswoić, a służyć temu może terapia. W czasie terapii jest czas na t by zastanowić się jaką funkcję pełni ten lęk i jakie stoją za tym potrzeby. Wiele osób borykających się z tego typu trudnościami pokonuje je dzięki konkretnym planom działania, które także konstruujemy podczas terapii. Zapraszam na spotkanie w celu przyjrzenia się Pani/Pana sprawie szczegółowo.
Szanowna Pani Szanowny Panie,

Lęk przed szpitalami i procedurami medycznymi nie jest rzadkim problemem. Zazwyczaj też nie tak bardzo przeszkadza w życiu codziennym w związku z tym jest często bagatelizowany. Radziłbym jednak udać się do psychologa lub psychiatry w celu prawidłowego zdiagnozowania, czy mamy w tym wypadku do czynienia z fobią i wdrożenia odpowiedniego leczenia (psychoterapia, farmakoterapia). Jest to ważne przede wszystkim z tego powodu, że taki lęk może mieć groźne następstwa jeśli będzie Panią/Pana powstrzymywał od niezbędnych badań diagnostycznych, profilaktyki zdrowotnej czy wreszcie leczenia poważnych chorób zagrażających życiu.
Witam, być może miało miejsce zdarzenie, które wywołało i utrwaliło ten lęk. Warto było by, dowiedzieć się, co jest przyczyną takiej sytuacji, aby dobrać odpowiednią metodę pracy nad problemem.