Jak poradzić sobie z nocnym jedzeniem? Walczę z tym od lat niestety na razie przegrywam

20 odpowiedzi
Jak poradzić sobie z nocnym jedzeniem? Walczę z tym od lat niestety na razie przegrywam
jak wyglada doba i ile dostarcza kcal moze to wynikac ze zbyt malej podazy kcal w ciagu dnia problem jest zlozony wiec zapraszam na konsultacje online ;-)

Czasami to kwestia tego co zjadło się w ciągu dnia a szczególnie na kolację i jak wyglądał dzień np. aktywność fizyczna, stres itp. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.
Nie znam podłoża tego nocnego jedzenia, ale na pewno warto by się przyjrzeć jadłospisowi, jakie posiłki i w jakiej ilości są jedzone w ciągu dnia, jak wygląda sprawa aktywności fizycznej, odpoczynku i regeneracji. To wszystko ma znaczenie, bo nocne jedzenie może mieć różne przyczyny.

pozdrawiam serdecznie,
Marta Piekut
Witam
Ważnym jest aby wyjaśnić, dlaczego wybudza się Pan w nocy. Może tutaj pomóc spotkanie z psychodietetykiem, z którym poza samą analizą sposobu odżywiania problem zostanie
dotknięty także ze strony psychologicznej. Warto też zbadać wstępnie m.in. poziom witaminy D i kortyzolu.
Pozdrawiam!
Witam, takie nocne podjadanie może być spowodowane zbyt małym spożyciem posiłków w ciągu dnia oraz brakiem ich regularności. Proszę pomyśleć o swoim rytmie dobowym, ponieważ wstając rano i wykonując czynności zawodowe, bądź obowiązki domowe przez cały dzień organizm potrzebuje odpoczynku w postaci przynajmniej 6 nieprzerwanych godzin snu w nocy. Do godziny od momentu pobudki powinno być spożyte śniadanie i od tego czasu należy zaplanować kolejne posiłki co 3-4 godziny bez podjadania. Ostatni posiłek należy spożyć na 2,5-3 godzin przed pójściem spać.
Pozdrawiam
Zapraszam na konsultację, by więcej dowiedzieć się więcej o trybie życia, stanie zdrowia, aktywności fizycznej, aktualnych nawykach żywieniowych - jest bardzo wiele aspektów, które mogą wpływać na nocne jedzenie. Taka konsultacja ułatwi ich wykrycie i wprowadzenie odpowiednich zmian by nawyk nocnego pojadania skutecznie wyeliminować. Zapraszam na konsultację w gabinecie lub on line. Pozdrawiam Aleksandra Pasich
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam,
Nie wiem jak wygląda to nocne jedzenie,czy jest spowodowane późnym chodzeniem spać? czy też budzeniem się w środku nocy ?
Witam serdecznie,
Przede wszystkim warto sprawdzić, czy dostarcza się odpowiednią ilość kalorii w ciągu dnia. Wszystko zależy od diety, stylu życia, aktywności fizycznej, wyników badań. To złożony problem, który ciężko rozwiązać bez większej ilości informacji.
Pozdrawiam
Ewa Zawidzka
Nie można odpowiedzieć jednoznacznie bez analizy całodziennego jedzenia. Być może za mało jest posiłków energetycznych w ciągu dnia i organizm wymusza dodatkowe kalorie.
Witam, niestety za mało jest informacji, które są dość istotne:czy choruje Pan/Pani na coś przewlekle, jak wygląda żywienie w ciągu dnia, jak wygląda tryb pracy... Najczęściej podjadanie w ciągu nocy bierze się ze źle zbilansowanej diety w ciągu dnia, tj za małe, mało wartościowe posiłki, pomijanie posiłków, stres. Warto sprawdzić również krzywą glukozową i insulinową, być może pojawia się hipoglikemia nocna
Jedzenie w nocy bardzo często związane jest z niewystarczającą ilością jedzenia spożytego w ciągu pierwszej połowy dnia. Należałoby przyjrzeć się temu, w jaki sposób się Pan/Pani odżywia i wprowadzić odpowiednie zmiany.
Rozwiązanie tego problemu wymaga poznania jego przyczyny :) dlatego konieczne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu medycznego, żywieniowego i dotyczącego trybu życia
Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, jest to kwestia indywidualna. Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie 5 posiłków w ciągu dnia w odstępie 3-4 godzinnym oraz zastosowanie odpowiednio zbilansowanej diety pod względnem kalorycznym, makroskładników , minerałów i witamin.
Witam,
Najlepiej byłoby usystematyzować jedzenie w ciągu dnia czyli jeść regularnie 4-5 posiłków właściwie zbilansowanych pod siebie. Ponadto aktywność fizyczna jakakolwiek, nawet spacery na początek żeby dotlenić organizm. Takie podstawowe zmiany pozwolą wyrównać i uregulować cykl dobowy . Jeśli potrzebne jest wsparcie i dieta to zapraszam on-line.
Pozdrawiam
Myślę, że tutaj pomógł by kontakt z dietetykiem. Po takiej rozmowie - łatwiej wywnioskować gdzie leży błąd.
Zespół nocnego jedzenia jest poważnym problemem, którego nie należy bagatelizować. Zazwyczaj osoby, które borykają się z tym problemem jedzą niechętnie w ciągu dnia, a braki żywieniowe nadrabiają dopiero w nocy. Nocne podjadanie często wiążę się z niedoborem dwóch hormonów: leptyny i melatoniny, które są odpowiedzialne za stan snu oraz uczucie łaknienia.

W przypadku NES (Zespół nocnego jedzenia) należy zmodyfikować swoje nawyki żywieniowe oraz skorzystać ze specjalistycznej porady psychologa. Oto kilka rad które pomogą uniknąć nocnego podjadania:
- spożywaj posiłki regularnie;
- przed snem wyłącz komputer, telefon, wywietrz pokój;
- nie objadaj się przed snem, kolacje zjedz ok. 2-3 godziny przed pójściem spać;
- wprowadź aktywność fizyczną.
Dzień dobry,
Na początku należy ustalić przyczynę oraz o jakim podłoży występuje nocne jedzenie/podjadanie. Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się od specjalisty zarówno dietetyka jak i psychologa/psychodietetyka. Problemem może być grelina/leptyna, leptynooporność, insulinooporność, problemy z cholecystokininą, przewlekły i/lub nadmierny stres i tym bardziej zaburzony rytm dobowy, który tutaj jest raczej skutkiem, aniżeli przyczyną niemniej jednak ważnym ogniwem.

Pozdrawiam
Piotr Luboński
Dzień dobry, trudno doradzać przez internet w tym przypadku, zwłaszcza kiedy nie posiadam żadnych informacji na Pani/Pana temat. Jeśli jest to elementem życia już od kilku lat to na pewno warto zgłosić się do specjalisty - psychoterapeuty, bądź psychodietetyka, aby przyjrzeć się jaka jest przyczyna tego, że Pan/Pani sięga po jedzenie w nocy i na tej podstawie szukać rozwiązania. Życzę powodzenia i w razie chęci do współpracy, zapraszam do kontaktu.
Dzień dobry, jest to temat zdecydowanie dla psychodietetyka i/lub psychoterapeuty. Warto wspólnie znaleźć przyczynę takiego postępowania i wdrożyć odpowiednie działania aby uporać się z tym problemem. pozdrawiam, Natalia Bator
Polecam terapię u psychoterapeuty lub psychodietetyka po dobrych studiach.
Może to być Zespół Nocnego Objadania, czyli Night Eating Disorder (NED). Zaburzenia odżywiania mają ścisły związek z psychiką, i niestety silna wola ani kontrolowanie jadłospisu nie będą skuteczne, jeśli pacjent nie poukłada sobie wszystkiego pod kątem psychologicznym.
Na dietetyka przyjdzie czas, jednak terapia to pierwszy i najważniejszy krok.
Pozdrawiam, Dorota Mickiewicz-Góra

Na dietetyka być może kiedyś przyjdzie czas,