Jak pomóc bratu uzależnionemu od alkoholu, któremu nie pomogły już różne odwyki?

2 odpowiedzi
Witam! Szukam dla brata miejsca, w którym mógłby spokojnie na trzeżwo spojrzeć na siebie i w przyszłość, i rozwiązać swoje problemy. Brat jest po 3 wszywkach, po terapii u psychologa oraz po paru odwykach w ośrodkach, które nie były udane a o których dowiedziałam się dopiero wczoraj. Problem jest od ok. 7lat, a rodzice nie dopuszczali myśli o uzależnieniu brata aż do wczoraj. Brat ma 35lat i jest bardzo wrażliwą osobą, nie lubi jak się go poniża w ośrodkach zamkniętych krzykiem i wyzwiskami. Chciałabym jakoś do niego dotrzeć i mu pomóc, w jaki sposób?
Dzien dobry, przede wszystkim należy zastanowić sie czy Pani brat widzi swój problem i chce walczyć z uzależnieniem? Z Pani opisu wynika, ze był juz w kilku ośrodkach, chodził tez do psychologa. Czy brat sam podejmował decyzje o udaniu sie do ośrodka uzależnień czy robił to pod wpływem nacisku innych osób ( np. rodziny ). Aby wyjsć z uzależnienia pacjent musi widzieć swój problem i chcieć sie zmienić. Inaczej terapia nigdynie bedzie skuteczna. Często osoba uzależniona funkcjonuje w środowisku które daje przyzwolenie na tego typu zachowanie ( np. rodzina utrzymuje osobę uzależniona, załatwia jej zwolnienia z pracy i tp. ). To tylko podtrzymuje uzależnienie. Aby osoba uzależniona zobaczyła swój problem musi doświadczyć konsekwencji picia : utrata pracy, problemy finansowe, odejście bliskiej osoby; innaczej mówiąc musi ponieść realne straty, zeby zobaczyć co nałóg zabiera jej z życia. Oczywiście może Pani zasugerować bratu kolejny ośrodek, natomiast on sam musi sie tam zgłosić. Sugerowałaby rownież aby Pani umówiła sie na wizytę do psychologa, gdyż być może jest Pani osoba współuzależniona. Specjalista pomoże Pani rownież lepiej zrozumieć problem uzależnienia oraz role rodziny w procesie wychodzenia z nałogu. Pozdrawiam, Katarzyna Wojciechowska.

A czy brat sam ma decyzję na zmianę swojego życia? Bez tego nawet najbardziej troskliwa zachęta nie odniesie skutku.
ppp-salamandra.blogspot.com