Dzień dobry! Zastanawiam się, czy mam depresję. Od dłuższego czasu jestem zmęczona i smutna. Często

5 odpowiedzi
Zastanawiam się, czy mam depresję. Od dłuższego czasu jestem zmęczona i smutna. Często się irytuję i martwię o swoją przyszłość, o wybór zawodu. Nie mam zainteresowań, pasji i znajomych. Mogłabym cały dzień leżeć w łóżku. Mam nadmierny apetyt i senność. Na szczęście nie mam myśli samobójczych i mam nadzieję, że kiedyś będzie lepiej.
Droga Pani,
ten krótki opis sugeruje, że potrzebuje Pani wsparcia - znalezienia powodu dyskomfortu oraz celów w życiu. Myślę, że warto znaleźć psychologa w swojej okolicy (przy wyborze można sugerować się zagadnieniami, którymi się zajmuje w swojej pracy, wiekiem, płcią) i umówić się na konsultację. Pozdrawiam, Radosław Krąpiec, psycholog

Witam. Jak rozumiem stan, którego Pani doświadcza utrudnia codzienne funkcjonowanie, wyłącza z aktywności, jest przyczyną dyskomfortu i cierpienia. W takiej sytuacji warto na początek skonsultować się ze specjalistą, którym może być lekarz psychiatra, psycholog lub psychoterapeuta, co pomoże określić problem i podjąć działanie. Przez internet nie jest to możliwe. To, co mogę Pani powiedzieć, w przypadku depresji dobre efekty daje połączenie farmakoterapii z psychoterapią, ale o wdrożeniu farmakoterapii decyduje wyłącznie lekarz i nie zawsze jest to konieczne. Bywa i tak, że podstawową metodą leczenia jest psychoterapia. W zależności od możliwości, można ją podjąć zarówno w Poradni Zdrowia Psychicznego, gdzie potrzebne jest skierowanie od lekarza, jak i prywatnie. W każdym przypadku warto uprzednio dowiedzieć się, czy osoba z której pomocy się korzysta ukończyła 4 lub 5 letnią szkołę psychoterapii. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Szanowna Pani, o odpowiadając na Pani wątpliwości, można skorzystać z dostępnego w Internecie testu opracowanego przez amerykańskiego psychiatrę prof. Aarona Beck, na przykład na stronie internetowej "forumprzeciwdepresji.pl".
Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że test ten jest jedynie narzędziem pomocniczym i jeśli jego wynik wydaje się niepokojący, powinien być skonsultowany z psychiatrą. Chciałbym także podkreślić, że w opisanym przez Panią stanie psychicznym korzystanie z psychoterapii warto traktować jako osobiste działanie prorozwojowe. Pozdrawiam.
Dzień dobry, proszę skorzystać z konsultacji lekarza rodzinnego i zrobić sobie badania w celu wykluczenia przyczyn organicznych Pani obniżonego nastroju. Dostrzegam w tym co Pani pisze jakąś część Pani, która zwraca się ku przyszłości gdzie dostrega promyk nadziei. Ta pozytywna nadzieja może być także Pani motywatorem do szukania pomocy w gabinecie u psychoterapeuty. Pozdrawiam.
Opisuje Pani pewne objawy obniżenia nastroju, lęku, na pewno wpływające na Pani codzienne funkcjonowanie. Nie da się przez internet na podstawie tak krótkiej informacji postawić diagnozy, ale dyskomfort który Pani odczuwa jest dotkliwy, dlatego sugeruję kontakt z psychoterapeutą. Proszę umówić się w pobliżu swojego miejsca zamieszkani na konsultację, żeby przede wszystkim zdiagnozować to, co się dzieje, poszukać źródeł tych problemów i w konsekwencji dopasować odpowiedni rodzaj pracy terapeutycznej. Życzę powodzenia.