Dieta lekkostrawna po ostrym zapaleniu trzustki

12 odpowiedzi
Witam serdecznie ostatnio wykazano mi w szpitalu że mam ostre zapalenie trzustki. Po wyjściu ze szpitala przepisano mi lek, oszczędny tryb życia i oczywiście dietę lekkostrawną. Bardzo bym chciała sie dowiedzieć co to znaczy oszczędny tryb życia? Zaznaczę, że pracuje w sklepie ( dżwigam, biegam, stres itp w pracy) . A także chciałabym się zapytać co w tej diecie mogę jeść? Bo w internecie dość mało produktóe jest podanych. Proszę o pomoc.
Witam, w pierwszych tygodniach po leczeniu szpitalnym proponowałabym zwolnienie lekarskie, żeby odciążyć organizm i skupić się na wyleczeniu. Dieta lekkostrawna- pieczywo białe, warzywa gotowane- zupy krem z małą ilością mięsa, wszystko gotowane, bez ostrych przypraw i dużej ilości soli. Jednak zapraszam do gabinetu ponieważ każdy przypadek jest inny i należy odrębnie ustalić plan żywieniowy.

Pozdrawiam
Magdalena Kołodziej
DIETETYK

Oszczędny tryb życia to rezygnacja niestety z tego co Pani wymieniła - wysiłek fizyczny, stres, nerwy, pośpiech. Wiem, że to bardzo trudne, ale niestety w przypadku chorób czesto nieuniknione. Co do jadlospisu, warto indywidualnie skonsultować się ze specjalistą. pozdrawiam serdecznie.
Oszczędny tryb życia, czyli bez dźwigania, z ograniczeniem stresu, z dużą ilością odpoczynku i spacerów. Lekkostrawna dieta to taka, w której jest mało błonnika, tłuszczów zwierzęcych i ciężkostrawnego zwierzęcego białka. Przetwory zbożowe typu czerstwy biały chleb, bułka, gotowane warzywa, zupy, chude mięso nabiał, ryby, pieczone owoce. Pozdrawiam
Witam, w przypadku ostrego zapalenie trzustki powinna Pani unikać nadmiernego stresu, palenia papierosów, a przede wszystkim spożywania alkoholu, który w znacznym stopniu przyczynia się do rozwoju choroby. Nie wiem jak ciężka postać choroby występuje u Pani , jednak po wypisie ze szpitala przez pierwsze dni wskazany jest odpoczynek, później powoli można wracać do wcześniejszego trybu życia. Jeżeli chodzi o dietę, to zależy ona od etapu leczenia, jednak powinna być łatwo strawna i niskotłuszczowa. Posiłki należy spożywać regularnie, 4–5 razy dziennie, pamiętając by nie były zbyt obfite. Z diety należy wykluczyć potrawy smażone, pieczone, z dodatkiem tłuszczu, tłuste zupy i sosy na wywarach mięsnych, ciasta z kremem, ciasto francuskie, a także czekoladę. Produktami niezalecanymi w diecie są również tłuste ryby (np. łosoś), tłuste produkty mięsne, w tym wędliny, śmietana i majonez. W miarę możliwości należy ograniczyć smarowanie pieczywa tłuszczem. Unika się picia mocnej kawy, napojów gazowanych. Nie powinno się stosować zasmażek do zup i sosów . Nie zaleca się spożywania produktów ciężkostrawnych o dużej ilości błonnika pokarmowego zwłaszcza pieczywa razowego oraz gruboziarnistych kasz. Zaleca się przygotowywać potrawy metodą gotowania w wodzie i na parze lub pieczenia w folii bez dodatku tłuszczu. Wskazane jest spożywanie pszennego pieczywa, drobnych kasz, ziemniaków, chudego nabiału (mleko, sery twarogowe, jogurty, kefiry), chudego mięsa (drobiowego, cielęcego, wołowego), gotowanych warzyw i owoców w postaci rozdrobnionej, miękkiej lub przetartej. Proszę unikać spożywania warzyw wzdymających np. warzyw kapustnych oraz strączkowych. Ważne jest aby warzywa i owoce obierać ze skórki, gdyż zawiera ona dużo błonnika. Zaleca się stosowanie łagodnych przypraw, takich jak cynamon, majeranek, tymianek, bazylia, natka pietruszki i koperek. Pozdrawiam!
Przy takiej pracy to raczej potrzebne jest zwolnienie lekarskie. W diecie lekkostrawnej nie jadą się potraw smażonych, tłustych, z dużą ilością błonnika (ciemne pieczywo, grube kasze), wzdymajacych (warzywa kapustne, strączkowe, cebulowe). Pozdrawiam
Witam,

Jeżeli chodzi o odżywianie się w przypadku zapalenia trzustki to tutaj szczegółowemu monitorowanu podlegają węglowodany. Stosowanie 5-6 posiłków dziennie również nie jest dobrym pomysłem w obecnym stanie. Raczej sugeruję przejście na 3-4 dobrze zbilansowane posiłki. W diecie unikamy produktów o wysokim IG lub wysoko insulinogenne takich jak: owoce, zboża oraz nabiał. Oczywiście to co jemy ma ogromne znaczenie. Komórki beta wysp trzustkowych w wyniku wzmożonego wytwarzania insuliny przestają prawidłowo pracować. Dlatego musimy oprzeć dietoterapię na odpowiednim odżywianiu się. Wybieramy więc produkty o niskim stopniu przetworzenia: dobrej jakoście mięso, ryby, jaja, warzywa, zdrowe tłuszcze jak: oliwa z oliwek czy olej lniany.
Pozdrawiam,
dietetyk kliniczny
Sports-Med
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam, dieta taka powinna być ustalana indywidualnie, gdyż zależy od stanu zdrowia. Przede wszystkim należy bardzo ograniczać tłuszcze, wyłączyć potrawy smażone, alkohol. produkty z dużą zawartością błonnika.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Po ostrym zapaleniu trzustki pierwszy okres rekonwalescencji powinien trwać ok. miesiąca. Należy wtedy bezwzględnie ograniczyć ilość tłuszczu w diecie. W ciągu dnia należy spożywać 4-5 posiłków o niewielkiej objętości. Należy wykluczyć potrawy smażone, pieczone, potrawy z dodatkiem tłuszczu, tłuste sosy na wywarach mięsnych, ciasta z kremem, ciasto francuskie, tłuste produkty mięsne, w tym wędliny, tłuste ryby, śmietanę, majonez. Należy również ograniczyć smarowanie pieczywa tłuszczem. Nie wolno spożywać alkoholu. Przy przygotowywaniu sosów i zup należy unikać zasmażek i mocnych, tłustych wywarów mięsnych.

Ponadto z diety należy wyeliminować w tym okresie produkty ciężkostrawne o dużej ilości błonnika pokarmowego: pieczywo razowe, gruboziarniste kasze, cebulę, pora, kapustę, fasolę.
Zaleca się pszenne pieczywo, drobne kasze, biały twaróg chudy, chude mleko - 0,5%, chude mięso drobiowe, cielęce i wołowe, ziemniaki, gotowane warzywa i owoce w postaci rozdrobnionej, miękkiej lub przetartej, zupy na wywarze warzywnym, lekko podprawiane zupy jogurtem, sosy warzywne o bardzo małej zawartości tłuszczu, ziemniaki puree bez tłuszczu, kluski ziemniaczane z gotowanych ziemniaków, gotowane młode marchewki, duszone pomidory bez skórki, sałata zielona, natka pietruszki. Zaleca się usuwanie pestek z owoców, obieranie warzyw i owoców ze skórki.
Po ok. miesiącu rekonwalescencji stopniowo powinno się wprowadzać dietę mniej restrykcyjną o trochę większym udziale tłuszczu. Jednak zawartość tłuszczu w diecie powinna być wciąż możliwie mała.
Dieta łatwo strawna to dieta wykluczająca produkty tłuste, smażone, wędzone. Należy również wykluczyć używki typu alkohol i stosowanie ostrych marynat. Z diety należy wykluczyć warzywa kapustne oraz strączkowe a także cebulę oraz czosnek. Zaleca się stosowanie obróbki kulinarnej takiej jak gotowanie, gotowanie na parze, pieczenie w rękawie bądź folii. Z produktów mięsnych dozwolone jest mięso chude - cielęcina, mięso z indyka bądź kurczaka i wędliny z tych rodzajów mięsa. Spożywane owoce powinny być dojrzałe, bez pestek oraz skórki. Jaja powinny być gotowane na miękko. Warzywa powinny być spożywane w formie gotowanej oraz rozdrobnione. Z produktów zbożowych zaleca się te o ograniczonej zawartości błonnika pokarmowego - pieczywo jasne, pszenne, drobne kasze (np. manna, kus-kus) a płatki zbożowe (np. owsiane) powinny być gotowane i przecierane.
Dzień dobry, po ostrym zapaleniu trzustki powinna Pani dbać o siebie, poprzez odpowiednie odżywianie, wysypianie się, nawadnianie, nie powinna Pani ciężko pracować, unikać stresów. Przynajmniej na jakiś czas, żeby dojść do siebie. Dieta powinna być lekkostrawna - czyli ogólnie z małą ilością tłuszczu (bez sosów, panierek, smażenia, tłustego nabiału, tłustego mięsa - wieprzowina, baranina, gęś, kaczka, tłustych ryb. W diecie należy ograniczyć produkty z wysoką zawartością błonnika - czyli żytnie, razowe pieczywo, grube kasze, duże ilości surowych warzyw i owoców. Kolejny ważny element, to ograniczenie warzyw wzdymających i ciężkostrawnych - cebula, czosnek, por, kapusta, papryka, rzodkiewka, zielony ogórek, fasola, groch, a kalafior i brokuł w ograniczonych ilościach. Trzeba też unikać słodyczy, alkoholu, mocnej kawy i herbaty, przekąsek, dań przetworzonych, orzechów... Lista niestety jest długa. Jedzenie powinno być delikatne, świeże, przygotowane posiłki w warunkach domowych z podstawowych produktów. Powinna Pani jeść często, ale małe porcje, pić dużo wody. Jeśli trudno jest Pani odnaleźć się w tych zaleceniach, to polecam umówić się do dietetyka, który jeszcze raz dokładnie wszystko Pani omówi i rozpisze zalecenia. Życzę dużo zdrowia. Pozdrawiam serdecznie
Witam serdecznie,
Dieta lekkostrawna oczywiście ma swoje ogólne zasady, jednakże jej ostateczny kształt zależy od wielu czynników. Aby dostosować taką dietę do Pani należałoby uwzględnić przyjmowane leki, schorzenia towarzyszące jeśli takie występują, poznać dokładnie wyniki badań laboratoryjnych, Pani preferencje żywieniowe i tolerancje organizmu na poszczególne produkty. Dobrze by było, aby wybrała się Pani na indywidualną konsultację dietetyczną w celu dobrania odpowiednich zaleceń i diety dla Pani.
Jeśli chodzi o oszczędny tryb życia to domniemam, że lekarz miał na myśli zmniejszenie aktywności fizycznej, eliminację używek oraz niedźwiganie ciężkich przedmiotów i unikanie stresu. Należy zawsze prosić lekarza o doprecyzowanie zaleceń, ewentualnie poprosić o zwolnienie lekarskie w celu uniknięcia ewentualnych komplikacji.
Dzień dobry. Oszczędny tryb życia oznacza wysypianie się, czas na regenerację, brak nadmiernej aktywności fizycznej, stresu oraz zdrową dietę. W przypadku OZT już w 2 tygodniu można wprowadzać dietę o konsystencji papkowatej. Powinna ona obejmować potrawy lekkostrawne, zawierające białko i węglowodany oraz małą ilość tłuszczu, lub w ogóle beztłuszczowe. Powinno się jeść 4 – 5 posiłków w ciągu dnia, niezbyt obfitych. Ważna jest odpowiednia obróba termiczna czyli unikanie smażenia, gęstych tłustych sosów, polewania zasmażkami itd. Powinno się stosować gotowanie w wodzie i na parze – często połączone z przecieraniem, miksowaniem, rozdrabnianiem. Pieczenie w folii aluminiowej, pergaminie lub przykrytym naczyniu , „smażenie” na parze – z dodatkiem masła i na łaźni wodnej (temperatura tłuszczu nie przekracza 100°C – zazwyczaj jest niższa), spulchnianie potraw przez dodatek do nich ubitych białek jaj lub namoczonej w wodzie lub mleku bułki pszennej. Zaleca się: pieczywo jasne i czerstwe, drobne kasze, ryż, drobne makarony, chude mleko, twaróg chudy, chude ryby, chude wędliny, drób, cielęcinę i wołowinę gotowaną (chude elementy), masło, olej rzepakowy, oliwę, , ziemniaki gotowane, tłuczone, puree, młode warzywa i owoce zawierające witaminę C oraz karoten. Gotowane, rozdrobnione, z dodatkiem odrobiny świeżego masła: marchew, buraki, szpinak, dynia, kabaczek, młoda fasolka szparagowa, zielony groszek; na surowo: zielona sałata, cykoria, pomidor bez skórki, utarta marchewka z jabłkiem
Decyzja o wprowadzaniu kolejnych potraw powinna być podjęta przez lekarza, na podstawie wskaźników w badaniach krwi, perystaltyki jelit oraz jego ogólnego stanu zdrowia.Pozdrawiam serdecznie