Czy w wieku 15 lat powinnam udać się do psychologa z powodu obaw depresji?

3 odpowiedzi
Czuję się osamotniona, aspołeczna często jestem smutna bądź nie mam humoru. W domu czuje się jakbym była tylko problemem.
Problemy emocjonalne młodzieży od lat są w centrum zainteresowań psychologów, psychiatrów i psychoterapeutów młodzieżowych. Nie zwlekaj!. Wybierz się do najbliższej poradni lub gabinetu któregoś z takich ekspertów. Po-mogą!
pytanie otrzymałem 20.03.2006

Witam, zaburzenia nastroju mogą dotykać człowieka w każdym momencie, szczególnie w okresach zmian, wyborów życiowych, ważnych decyzji. Warto wybrać się do specjalisty, by określić, czy Pani problemy są przejściowe i wynikają z rozwoju, czy też są objawem poważniejszej dysfunkcji systemu rodzinnego. Swoją drogą w Pani wypowiedzi używa Pani słów osamotniona (czyli brak ludzi, pomimo chęci ich obecności) i aspołeczna (czyli brak ludzi z własnego wyboru ich braku). To pokazuje, że być może Pani problem to nie depresja "medyczna", tylko "psychologiczna" (jeżeli mogę sobie pozwolić na takie rozróżnienie). Tak czy inaczej, warto to skonsultować.
Ważne, abyś nie została sama w tej sytuacji - mam na myśli błędne koło opisanych przez Ciebie objawów, gdzie każdy z objawów nasila pozostałe. To bardzo dobrze, że jesteś świadoma tego co się dzieje i chcesz to zatrzymać. Wizyta u psychologa to właściwa droga.

Pozdrawiam serdecznie