Czy stres może mieć wpływ na dyskomfort brzuszny?

6 odpowiedzi
Czy osłabienie psychiki, ogólnie mózgu podczas silnego stresu, może mieć duży wpływ na późniejszy dyskomfort brzuszny?
Witam
Oczywiście stres może wywierać wpływ na nasze samopoczucie.Przedłużające się stany napięcia psychicznego mogą powodować wiele dolegliwości natury somatycznej. Należy jednak pamiętać, ze przy pojawieniu się objawów somatycznych najpierw należy wykluczyć przyczyny natury biologicznej ( tj. wykonać badania).
Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Tak, niewątpliwie silny stres ma duży wpływ na ogólne funkcjonoanie organizmu. Moze się to objawiać różnordnymi dolegliwościami somatycznymi - bólem w mostku, bólem głowy, brzucha, bólem mięśni po chorby takie jak wrzody żołądka, choroby autoimmunologiczne (np. Łuszczyca) czy zespół jelita drażliwego.
Rozwiązaniem może być terapia poznawczo-behawioralna ukierunkowana na lepsze radzenie sobie ze stresem i poprawę kompetencji w tym zakresie.
Tak, jak najbardziej.
Witam serdecznie,

Z całą pewnością tak. Fizjologiczne skutki stresu są bardzo szerokie i rozpowszechnione wśród Pacjentów. Ich identyfikacja, a następnie działanie u źródła może skutecznie pomóc w walce z objawami psychosomatycznymi - gdyż tak mówimy o tego typu niedogodnościach.
Jeżeli stres trwał długo (lub trwa nadal) ma charakter przewlekły - mógł najzwyczajniej przyzwyczaić organizm do pewnych reakcji, np. w postaci bólu brzucha, biegunek czy inaczej "jelita drażliwego". Jeśli objawy dyskomfortu są znaczne oraz została wykluczona fizjologiczna przyczyna bólu, zachęcam do kontaktu z psychoterapeutą.
Doświadczanie stresu powoduje szereg objawów nie tylko emocjonalnych ale także fizycznych. Są to różnego rodzaju dolegliwości podobne do neurologicznych, takie jak zaburzenia czucia, zawroty głowy, wszelkiego rodzaju bóle oraz napięcia mięśniowe itp. Osoby pozostające w sytuacji stresu doświadczają objawów kardiologicznych, to jest podwyższenia ciśnienia, bólów w klatce piersiowej, przyśpieszonego bicia serca a nawet zawałów. Wydarzenie stresowe oraz długotrwałe stresy istotnie obniżają odporność powodując liczne zachorowania na wiele chorób somatycznych. Szczególnie wrażliwym na stres jest nasz żołądek. Dlatego nie jest dziwnym, że w sytuacji stresu reagujemy bólami, brzucha, wymiotami i biegunkami. Prawdą też jest , że nawet po ustaniu stresu dolegliwości mogą utrzymywać się jeszcze przez wiele tygodniu lub nawet zaostrzać się.
Witam serdecznie,
Oczywiście, że tak!.
Nie bez powodu jama brzuszna (jelita) uważane są jako "drugi mózg" w naszym organizmie. Stres ma niestety wpływ na cały nasz organizm zarówno na bóle w karku jak i w jamie brzusznej. Napięcie przenosi się nie tylko przez brzuśce mięśniowe ale zarówno przez powięź która otacza wszystkie nasze narządy.
Oczywiście dobrzy terapeuci zawsze normalizują napięcie powięziowe w jamie brzusznej.

Zapraszam na wizytę w gabinecie w Warszawie

Pozdrawiam
mgr Mateusz Szelągowski

Eksperci

Piotr Furman

Piotr Furman

Psychoterapeuta, Psycholog

Piaseczno

umów wizytę
Paulina Sopata

Paulina Sopata

Psycholog

Wrocław

umów wizytę
Katarzyna Dzwonek

Katarzyna Dzwonek

Psycholog, Psychoterapeuta

Chorzów

umów wizytę
Monika Czapkiewicz

Monika Czapkiewicz

Psycholog, Psychoterapeuta

Rumia

umów wizytę
Karol Szymonik

Karol Szymonik

Psycholog, Psychoterapeuta

Kraków

umów wizytę

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 34 pytań dotyczących usługi: stres
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.