Czy nerwica natręctw jest uleczalna?

2 odpowiedzi
Dzień dobry. Nie byłem u lekarza, jednak z informacji zawartych w różnych artykułach domyślam się, że choruje na nerwice natręctw. Dotyczą one różnych obszarów mojego życia i bardzo utrudniają mi funkcjonowanie. Są to m.in. natręctwa myślowe, że muszę coś zrobić, gdzieś się wrócić, przejść tą stroną, a nie inną. Proszę o informacje, czy te dolegliwości mogą same zniknąć, tak jak się pojawiły? Czy istnieją skuteczne metody walki z tą chorobą i na czym one polegają? Dodam, że nie mam takich objawów jak kołatanie serca, jednak odczuwam taki dziwny wewnętrzny dyskomfort, gdy czegoś nie wykonam, tak jak dyktują mi natręctwa. Nie wiem czy można nazwać to lękiem. Czytałem, że objawy chorobowe są uwarunkowane deficytami jednego z neuroprzekaźników (serotoniny), od której zależy jakość naszych myśli i emocji. Czy zatem da się wyrównać jej poziom i natrętne myśli po prostu nie będą się pojawiać? Czytałem też o terapii behawioralno-poznawczej, czy wtedy nie trzeba leków? Boje się, podjąć leczenia. Boje się leków i uzależnienia od nich czy zespołu odstawiennego. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Drogi Panie!
Z opisu sądząc może rzeczywiście cierpi Pan na zaburzenia natrętnego przeżywania. Często towarzyszy im niepokój, taki jaki Pan opisuje. On też skłania ludzi do stałego powtarzania (kompulsywnego) czynności, które jednak nie likwidują go.
Istnieją skuteczne sposoby usuwania objawów. Polegają na stosowaniu leków i psychoterapii.
Nie! Nie od serotoniny zależy jakoś naszym myśli i emocji! Natomiast zaburzenia w jej stężeniu mogą je modyfikować.
Prócz psychoterapii behawioralno-poznawczej istnieje cały szereg innych psychoterapii, które stosujemy w nerwicy natręctw. I to skutecznie!
Myślę, że te same powody, które wpędzają Pana w natrętne przeżywania, każą Panu bać się i leczenia i uzależnienie i objawów odstawiennych. Leczenie nie może być groźniejsze od choroba! Nie może Pan liczyć na samoistne ustanie objawów. Do tego może doprowadzić mozolna praca i Pana i terapeuty- lekarza. Sukces leczenie zależny jest też od tego kiedy podejmie się leczenie. Im wcześniej tym lepiej! Proszę odważnie zdecydować się na leczenie a odczuje Pan niezwykłą ulgę i życie będzie znośniejsze!

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam Pana. Z tego, co Pan pisze wynika, że objawy występujące u Pana mają dość duże nasilenie, skoro bardzo utrudniają codzienne funkcjonowanie. Nieleczone rzadko ustępują same, raczej nasilają się i mogą całkowicie zdezorganizować codzienne życie. To co Pan odczuwa to napięcie wewnętrzne spowodowane przymusem wykonania pewnych czynności, zapewne zmniejsza się na krótko po ich wykonaniu i ponownie narasta. Podstawowe metody leczenia to farmakoterapia i psychoterapia behawioralno -poznawcza. Wybór zależy od nasilenia objawów. Zapewne leki zadziałają szybciej i wcześniej poczuje Pan ulgę. Najczęściej stosuje się obie matody równocześnie. Jeśli chodzi o patogenezę to rzeczywiście serotonina jest głównym neuroprzekaźnikiem od- powidzialnym za zespół natręctw,ale duże znaczenie ma też dopamina. Wynika to z tego,że te 2 układy neuroprzekaźnictwa są ze sobą ściśle powiązane. W leczeniu zespołu natręctw stosuje się najczęściej leki z grupy SSRI tzw. selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Czasem w celu potencjalizacji leczenia włącza się leki z grupy neuroleptyków, blokujące receptory dopaminergiczne. Leki, które wymieniłam nie uzależniają i nie powodują objawów abstynencyjnych. Proszę się nie obawiać leczenia i jak najszybciej udać się do specjalisty, żeby sobie pomóc. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.

Eksperci

Michał Skalski

Michał Skalski

Psychiatra

Warszawa

umów wizytę
Piotr Furman

Piotr Furman

Psychoterapeuta, Psycholog

Piaseczno

umów wizytę
Piotr Jóźwiak

Piotr Jóźwiak

Psycholog

Słupca

Anna Staniszewska-Kunce

Anna Staniszewska-Kunce

Psychoterapeuta, Psycholog

Warszawa

umów wizytę

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 84 pytań dotyczących usługi: nerwica natręctw
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.