Bardzo często zdarza mi się sytuacja, że gdy wiem, że coś się stało ale nie znam szczegolow, widzę l

4 odpowiedzi
Bardzo często zdarza mi się sytuacja, że gdy wiem, że coś się stało ale nie znam szczegolow, widzę lub podejrzewam, że ktoś mi czegoś nie mowi to automatycznie w głowie pojawiają mi się myśli co mogłoby się stać o co może chodzić. Rozważam setki różnych scenariuszy i nie mogę się w pełni skupić na innych rzeczach do czasu aż się nie dowiem o co chodzi. Dopiero wtedy doznaje pewnego rodzaju ukojenie.
Jednocześnie często czuje, że nie powinienem się nad tym zastanawiać bo to nie istotne ale myśli same wracają.
Czy to już jest nerwica?
W głowie każdego człowieka pojawiają się myśli automatyczne. Pojawiają się one bezwiednie, często w sposób nieuświadomiony.
Zastanowiło mnie określenie „setki” scenariuszy- czy rzeczywiście jest ich aż tak wiele, czy pojawiają się w głowie w sposób natrętny? Warto przyjrzeć się temu i przeanalizować: w jakich sytuacjach, jak często, jakiej są treści, jakie mają zabarwienie emocjonalne.
Zbyt mało informacji jest podanych, aby móc z całą pewnością stwierdzić czy to nerwica.
Zachęcam do konsultacji ze specjalistą.

Zapraszam do Instytutu Zdrowia Psychicznego me4health.pl, pracujemy zdalnie, a także stacjonarnie.

Dużo zdrowia życzę.

Układanie scenariuszy w głowie wiąże się z potrzebą przewidzenia sytuacji i przygotowania swojej reakcji na to co się wydarzy. Potrzebujemy wcześniej przemyśleć opcje działania, możliwy przebieg rozmowy czy scenariusze wydarzeń, żeby mieć poczucie, że wszystko przewidzieliśmy, przygotowaliśmy się i sobie poradzimy - nic nas nie zaskoczy.

Zazwyczaj taki mechanizm funkcjonowania wiąże się z podwyższony poczuciem lęku. I ten lęk pcha nas do budowania scenariuszy. Ale jest to bardzo męczące i energochłonne.

Nadmiernie odczuwany lęk wynika z naszych wcześniejszych doświadczeń i sposobów radzenia, które wykształciły się przez lata. Polecam Panu nawiązać kontakt z psychoterapeutą i podjąć psychoterapię. Ta dolegliwość jest do wyleczenia. Psychoterapia pozwoli Panu wykształcić lepsze sposoby radzenia sobie z lękiem, tak, że przewidywanie scenariuszy nie będzie już potrzebne. Zazwyczaj taka praca zajmuje kilka - kilkanaście miesięcy.
Dziękuję za podzielenie się swoimi doświadczeniami. Opisane przez Pana myśli natrętne, które powracają w związku z nieznajomością szczegółów lub podejrzeniami, mogą wskazywać na obecność lęków lub niepokoju. Skłonność do rozważania różnych scenariuszy i trudność w skupieniu na innych rzeczach mogą być objawami lęku lub nadmiernego zamartwiania się. Ważne jest, aby zasięgnąć porady specjalisty, takiego jak psycholog lub psychoterapeuta, aby przeprowadzić dokładną ocenę i udzielić odpowiedniej diagnozy. Jeśli odczuwa Pan, że te myśli i niepokój wpływają na Pańskie codzienne funkcjonowanie lub jakość życia, warto rozważyć skonsultowanie się ze specjalistą.
Twoje doświadczenia braku szczegółowych informacji i skłonność do snucia różnych scenariuszy wydają się być źródłem niepokoju i napięcia. To zrozumiałe, że kiedy coś nie jest jasne, nasze umysły mogą zacząć pracować nad tym, co mogło się wydarzyć. To może być bardzo męczące i trudne do opanowania, szczególnie gdy te myśli nie pozwalają nam się skoncentrować na innych rzeczach. Chociaż nie można jednoznacznie powiedzieć, że to nerwica, istnieje możliwość, że te myśli wpływają negatywnie na Twoje samopoczucie i codzienne funkcjonowanie.

Jeśli czujesz, że te myśli stają się przytłaczające lub mają negatywny wpływ na Twoje życie, warto podjąć kroki w celu znalezienia wsparcia. Konsultacja z psychologiem lub terapeutą może pomóc zrozumieć, co się dzieje i znaleźć skuteczne strategie radzenia sobie z tymi emocjami. Ważne jest także, abyś miał wsparcie i zrozumienie w tym procesie.