Analiza żywej kropli krwi

15 odpowiedzi
Proszę o informacje na temat legalności oraz skuteczności tzw. mikroskopowej analizy żywej kropli krwi w diagnostyce i różnicowaniu chorób w kontekście pracy dietetyka. Metoda ta jest coraz częściej stosowana przez dietetyków, lecz budzi skrajne kontrowersje zarówno wśród samych dietetyków jak i pacjentów. Dziękuję
Nie pracuję osobiście na tej metodzie, także nie będę się wypowiadać, ze względu na brak doświadczenia.

Witam serdecznie, według mojej najlepszej wiedzy, owa metoda jest niestety zwyczajnym "chwytem marketingowym". Wykorzystujący ją "dietetycy" postępują niewłaściwie, działając w ten sposób na niekorzyść "pacjentów" (najczęściej, po wykonaniu ww. "analizy" proponują włączanie "leków", czego skutki często są bardzo poważne...).
Ja w swojej praktyce nie wykonuję żadnych badań krwi ani analiz. Opieram się na dostarczanych przez pacjentów wynikach badań krwi (np. morfologia, badania hormonów) a w gabinecie dokonuję jedynie analizy składu ciała za pomocą analizatora firmy TANITA.
Przestrzegam przed dietetykami, którzy "praktykują" analizy "żywej kropli krwi".
Pozdrawiam,
MBellwon
Witam,
co prawda jest to pytanie raczej do laboranta niż dietetyka, ale mogę z całą pewnością odpowiedzieć, że jest to zwyczajne oszustwo. Test ten nie ma żadnej wartości diagnostycznej, a układane pod jego rzekomy wynik zalecenia dietetyczne często narażają na szwank zdrowie pacjenta. Inna kwestia - jeśli dietetyk wykonuje takie "badanie", to zdecydowanie wykracza poza swoje kompetencje - tylko lekarz, pielęgniarka, diagnostyk laboratoryjny lub technik medyczny mogą pobierać krew. Dietetyk nie zajmuje się diagnostyką chorób, bo po prostu nie jest lekarzem. Chcąc zdiagnozować jakąkolwiek jednostkę chorobową, czy wykonać jakiekolwiek badania, należy udać się do laboratorium, a nie do znachora wykorzystującego podejrzane testy.
Pozdrawiam
Witam serdecznie, badanie żywej kropli krwi nie jest uznane przez medycynę konwencjonalną i nie jest zarejestrowane przez Krajową Radę Diagnostów Laboratoryjnych. Niemniej jednak już od wielu lat analiza żywej kropli krwi jest tematem badań wielu lekarzy i naukowców. Pod dużym powiększeniem widać strukturę krwinek, to czy wszystkie są jednakowe, elastyczne i krągłe (erytrocyty) czy też różnią się od siebie i są płaskie (wiadomo, że błona komórkowa czerwonych krwinek jest złożonym kompleksem lipoglikoproteinowym, nadającym kształt komórce, a co za tym idzie jej wygląd mówi bardzo wiele o stanie pacjenta), ponadto w powiększeniu widać wiele innych struktur, które mogą "powiedzieć" doświadczonemu diagnoście laboratoryjnemu czy lekarzowi o występujących w organizmie problemach. Niestety nie da się określić skuteczności tej metody, a nawet można przypuszczać, że jest ona bardzo wątpliwa, ponieważ w przeciwieństwie do badań laboratoryjnych nie ustalono norm względem badanych struktur krwi, a co za tym idzie interpretacja tego co widzimy pod mikroskopem zależy od osoby oceniającej obraz i jej wiedzy z zakresu medycyny, analityki czy parazytologii oraz od jej doświadczenia. W pełni kompetentna osoba przeprowadzająca badanie, najlepiej by był to lekarz specjalista (niestety to się raczej nie zdarza) nie powinna wprowadzić nas w błąd, a badanie, pomimo iż nie uznane przez medycynę konwencjonalną, jak zresztą wiele innych metod powinno wiele powiedzieć o stanie naszego organizmu. Osobiście nie pracuję na tej metodzie i nie znam dietetyków zajmujących się badaniem żywej kropli krwi. Jeżeli chce Pan/Pani skorzystać z tej metody to „wyniki” analizy proszę traktować raczej z dystansem, a po rzetelną wiedzę na temat stanu swojej krwi udać się do hematologa, który po przeprowadzeniu szczegółowych badań myślę, że będzie w stanie powiedzieć o wiele więcej, niż osoba po kursie interpretowania obrazu mikroskopowego żywej kropli krwi. Pozdrawiam, Marzena Wacław-Pazera
Szanowna Pani/Szanowny Panie,
wskazana przez Pana metoda nie jest polecane przez żadne towarzystwo medyczne ani certyfikowane laboratoria. Jest to zwykłe oszustwo, które nie może być podstawą do podejmowania jakichkolwiek działań dietetycznych.

Z poważaniem,
Sławomir Kula
Dzień dobry,
faktycznie wiarygodności tego badania nie jest potwierdzona.
pozdrawiam
Witam,
Mikroskopowa analiza żywej kropli krwi jest sprzeczna z zasadami prowadzenia badań laboratoryjnych. Nie jest to procedura medyczna z zakresu diagnostyki laboratoryjnej i nie służy ocenie stanu klinicznego pacjenta. Dietetycy wykonujący taką analizę nie mają uprawnień do wydawania wyników badań, ponieważ jedynie diagności laboratoryjni oraz lekarze z odpowiednimi uprawnieniami mogą autoryzować wyniki badań laboratoryjnych.
Pozdrawiam serdecznie, Monika Nowicka
Nie stosuję tej metody i nie widzę potrzeby jej stosowania. Jak już ktoś wprowadzi w życie wszystkie elementarne zasady zdrowego stylu życia, to wówczas może wejść na kolejny szczebel potrzeb organizmu. Pozdrawiam
Dzień dobry,
zarówno dietetycy, jak i pacjenci chcieliby, aby jedno proste badanie ukazywało jaki jest stan organizmu. Analiza żywej kropli krwi jest upowszechniana jako badanie sprawdzające czy organizm nie jest zarażony pasożytami, czy nie jest zakwaszony, czy też nie jest ,,zagrzybiony". Zwykle osoby wykonujące to badanie stwierdzają nieprawidłowości o pacjenta, zalecają dietę oraz suplementy.
Niestety badanie to nie ma żadnej wartości diagnostycznej i jako dietetyk zdecydowanie je odradzam. Serdecznie pozdrawiam!
Witam, badanie ,,Analiza żywej kropli krwi" nie jest uznawane przez medycyną konwencjonalną, nie ma dowodów naukowych potwierdzających jego skuteczność.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Obecnie nie ma żadnych dowodów naukowych potwierdzających wartość diagnostyczną badania żywej kropli krwi. Brak walidacji metody, oceny jej powtarzalności oraz wiele czynników wpływających na wiarygodność odczytu, skłaniają do podważenia wartości tego badania w diagnostyce.
Pozdrawiam
Dziękuję z pytanie.
W swojej praktyce nie stosuję tej metody diagnostycznej zarówno ze względu na brak uprawnień do przeprowadzenia tego typu badania (kontaktu z krwią), które może być wykonane jedynie przez wykwalifikowany personel medyczny jak i ze względu na fakt, że metoda ta nie została do tej pory zatwierdzona przez Krajową Radę Diagnostów Laboratoryjnych oraz środowiska lekarskie. W swojej pracy z pacjentem w celu diagnozowania chorób opieram się na badaniach laboratoryjnych oraz konsultacji z lekarzami.
Pozdrawiam,
Ja osobiście nie polecam takiego badania ani nie jestem jego zwolenniczką. w mojej ocenie najlepsze rezultaty dają badania laboratoryjne - tradycyjne i takie weryfikuję u swoich pacjentów, dlatego nie mogę ocenić skuteczności metody przeze mnie nie stosowanej.
Witam serdecznie,

Jako dietetyk kliniczny nie opieram się o tzw. badanie żywej kropli krwi. Ponieważ nie praktykuję z tą metodą nie chciałabym wypowiadać się na jej temat.

Pozdrawiam
Anna Jasińska
Witam. Pierwszy raz spotykam się z interpretacją, że badanie żywej kropli krwi różnicuje choroby. Jeżeli chodzi o legalność wykonywania badania, to w Polsce nie jest to badanie nielegalne, ale Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych nie popiera wykonywania takich badań, tak więc nie jest to badanie oficjalnie uznawane, jako badanie diagnostyczne. Główny Inspektorat Sanitarny przestrzega też od strony higieny przed chorobami zakaźnymi. Jednocześnie, w przypadku, kiedy osoby pobierające krew do takiego badania dotrzymują rygorów sanitarnych, robią to legalnie i osoba poddająca się takiemu badaniu jest bezpieczna. Osoby, które wykonują to badanie według przepisów powinny mieć odpowiednie wykształcenie medyczne. Dietetycy w Polsce nie mają uprawnień, do wykonywania takich badań osobiście. Nie ma w Polsce przepisów, które dawałyby Dietetykom możliwość zdobycia takich uprawnień, pomimo tego, że uczą się na Uniwersytetach Medycznych. Z racji wykształcenia i procedur przygotowania do zawodu, badanie legalnie mogą wykonywać lekarze, diagności i technicy labolatoryjni oraz pielęgniarki w odpowiednich warunkach sanitarnych. Zanim poddamy się takiemu badaniu warto zadać sobie pytanie, czemu ma służyć wykonanie tego badania. Zawsze badania labolatoryjne są na pierwszym miejscu, a w przypadku choroby dodatkowo konsultacja z lekarzem. Jeżeli chodzi o samo badanie, to są osoby, które twierdzą, że jest to oszustwo. Są też osoby, które są zadowolone i zmotywowane po takim badaniu i chętniej wprowadzają potrzebne dla Nich zmiany. Aby dostać rzeczywistą odpowiedz na temat skuteczności i wiarygodności tego badania, zachęcam do zadawania tego pytania wielu osobom ( na forach i osobiście ), które mają do czynienia z medycyną akademicką, jak i naturalną oraz osób, które mają swoje własne doświadczenia, jako klienci takich badań. Odpowiedzi będą bardzo różne, dlatego warto każdą dobrze przeanalizować.