Pytania pacjentów (104)
-
W lipcu miałam usuniętą górną dwójkę i miałam mieć wstawiany za kilka miesięcy implant. Dentysta pow
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam
Po usunięciu zęba wskazane jest odczekać 2-3 miesiące na wygojenie tkanek. Po tym okresie można wszczepić implant. Wyleczenie wszystkich zębów nie jest warunkiem do zabiegu implantacji,… Więcej
-
Czy po zupełnieniu ,odbudowaniu zęba kompozytem,licówką można na nie użyć pasków wybielajacych z nad
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam
Preparaty wybielające działają tylko na tkanki zęba. Nie maja wpływu na kolor żadnych prac z kompozytu lub porcelany (korony, mosty, wkłady, wypełnienia itd.) Planując leczenie należy… Więcej
-
Stwierdzono u mnie bruksizm i pani postanowiła, że należy zrobić szynę relaksacyjną. Pobrała ode mni
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam
Po pierwsze - wsród pacjentów którzy ścierają zęby, zaciskają, zgrzytaj , itd tylko niewielki odsetek ok. 8-10 % ma tak naprawdę bruksizm.
Po drugie - Bruksisty nie można rozpoznać… Więcej
-
3 tyg temu miałam ekstrakcje górnej 8, tydzień po tym ekstrakcje sąsiedniej 7. Rana goi się Ok. Anty
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam
Przed usunięciem kolejnych 2 zębów, skonsultował bym ich stan jeszcze z jakim innym lekarzem, najlepiej zajmującym się endodoncją, najlepiej wykonującym zabiegi z użyciem mikroskopu,… Więcej
-
Czy po ok 2 latach odbudowana dwojka na włoknie zaczela bolec czy bedze ja mozna jakos uratowac czy
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam
Zależy jakie są dolegliwości bólowe i ich przyczyna. Warto udać sie do Endodonty i skonsultować stan zęba i możliwości ponownego leczenia kanałowego (reendo). Dużo informacji diagnostycznych… Więcej
-
Witam co oznacza wypełnienie swiayloutwardzanie 3 powierzchnię... Czy TO oznacza 3 zeby?
Witam co oznacza wypełnienie swiayloutwardzanie 3 powierzchnię... Czy TO oznacza 3 zeby?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam
Oznacza to ze wypełnienie wykonane było z materiału kompozytowego, a ubytek który został wypełniony niszczył 3 ściany zęba, np: jeśli to była 6 to mogła mieć zniszczona ścianę okluzyjną… Więcej
-
Miesiąc temu założyłam korony na podbudowie cyrkoniowej a dodam, że na jedynce i dwójce mam od dawna
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam
Nic samemu nie da się zrobić, proszę udać się do lekarza prowadzącego na konsultacje.
Pozdrawiam
-
Czy miękka szyna relaksacyjna może zostać przegryziona już po 2 tygodniach użytkowania? Czy zależy t
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam
Ja nie wykonuje takich szyn dla pacjentów, ponieważ miękkie szyny u pacjentów z problemem zaciskania, zgrzytania i zwiększonym napięciem mięśniowym w obrębie narządu żucia bardzo często… Więcej
-
Mam 30 lat i od pewnego czasu mam kłopot ze zwarciem zębów (tak jakby szczęki nie mogły znaleźć dla
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam
Po opisanych objawach mogę stwierdzić ze ma pani problem z tz. dysfunkcja okluzyjna i stawem skroniowo żuchwowym. Wszystkie problemy są z tym związane. Aby dokładnie zdiagnozować i… Więcej
-
Mam ułamanego zęba (kła), w poprzek. Da się tego zęba naprawić? Planuję założenie aparatu i chciałab
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam
Jeśli linia pęknięcia, ułamania zęba nie schodzi głęboko pod poziom działa (powyżej 2 mm) to taki ząb jak najbardziej można zachować i odbudować. Metoda odbudowy i zakres leczenia… Więcej
-
Opowiem moją historie: Zacząłem naprawiać zęby - wyszło chyba 16 zębów do leczenia i raz za razem n
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam
Wyżynające zęby mądrości (8) mogą powodować zmiany w zgryzie, okluzji pozostałych zębów, a to może powodować problemy ze stawem skroniowo żuchwowym.
Może być tez tak , ze są… Więcej
-
Co może byc przyczyną rwącego bólu zęba, który jest 'zdrowy'. Na zdjęciu rentgenowskim nic nie wyszł
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam
Różnego rodzaju bóle mogą występować w zębie mimo braku widocznych zmian w obrazie RTG. Najcześciej są to zmiany związane z miazga zęba lub zmiany związane z okluzją zgryzem. Diagnozując… Więcej
-
Od pół roku pobolewają mnie zęby. Byłam u dentysty i on powiedział, że z zębami na pewno nic nie jes
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam
Często takie bóle zębów towarzysza problemom z okluzją (zgryzem), mogą tez towarzyszyć problemom ze stawem skroniowo żuchowym (TMD). Wskazane by udać się do lekarza stomatologa zajmującego… Więcej
-
Szanowni Państwo, wymieniałam korony w prestiżowej klinice w Katowicach, piszę o tym ponieważ mam og
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam
Długo zastanawiałem sie co pani/u napisać. Najłatwiej było by zbadać pacjenta i obejrzeć jak to teraz aktualnie wygląda. Dolegliwości które są opisywane mogą mieć różne powody, np:… Więcej
-
Zwracam się do Państwa z serdeczną prośbą o pomoc i udzielenie informacji, abym mogl wstepnie potwie
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam
Szumy uszne bardzo często towarzysza problemom ze stawem skroniowo żuchowym (TMD) oraz zawężonemu modelowi przywodzenia żuchwy (CCP). Może byś taka sytuacja , że problemy miała pani… Więcej
-
Prosze o pomoc.Mianowicie chodzi o to ze na zdj panoramicznym staw zuchwowo szczekowy gorny jest bar
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam
W takim przypadku, należy udać wie do stomatologa zajmującego się schorzeniami stawu skroniowo żuchwowego. By postawić diagnozę należy zebrać dokłada wywiad, zbadać staw manualnie,… Więcej
-
Piszę z prośbą o pomoc w znalezieniu odpowiedniego leczenia. Mam 20 lat i stwierdzono u mnie depresj
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam
U pani trzeba przeprowadzić bardzo dokładne badanie , wywiad. Niestety zespól stresu pourazowego i depresja bardzo często współistnieją i nasilają TMD (Temporo Mandibular Disorders)… Więcej
-
9 lat temu założono mi mosty na metalu. Po lewej stronie jakieś 3 lata temu zauważyłam, że podczas j
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam
Nie znam gabinetu, który daje tak długą gwarancję na prace protetyczną. Większość gabinetów w okresie gwarancji zastrzega by pacjent zgłaszał się na wizyty kontrolne co 6 miesięcy,… Więcej
-
Mam wielki uraz z dzieciństwa. Na samo wejście do dentystki płakałam,kiedy coś mi borowała,to był bó
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam
Dlatego lekarz miałby na pana/ą krzyczeć? Lekarz nie jest od krzyczenia tylko od badania, uświadomienia pacjenta z jego problemem, zaplanowania i wykonania całego procesu leczenia.… Więcej
-
Mam 41 lat i ruchomy ząb - jedynka górna, jestem z Warszawy. Po wizycie u specjalisty otrzymałem inf
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam
Czy ruchomość jest związana tylko z jednym zębem? Ma Pan/i jakieś zdjęcia, pantomogram , CBCT?
Pozdrawiam Tomasz Żuchowski
Popularne pytania
-
Katar i ból głowy od miesiąca - co robić?
Takie objawy mogą świadczyć o zapaleniu zatok. Na początek wskazana wizyta…