Prof. dr hab. n. med.

Henryk Skarżyński verifiedCreated with Sketch.

Laryngolog, Audiolog, foniatra, Laryngolog dziecięcy

Adresy i kontakt

 • Światowe Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu Przyjmuje na NFZ

  Mokra 17, 05-830 Kajetany, mazowieckie


Ostatnia opinia

 • M

  Dał mi nowe zycie - dzieki niemu i jego zespołowi z 40% ubytku został mi 10% - w Niemczech i całej Polsce zalecano mi aparat słuchowy "bo nic sie nie da zrobic" a jednak słyszę :)

 • Szukasz laryngologa? Pacjenci polecają:

  Elżbieta Oziębło
  Elżbieta Oziębło
  Laryngolog
  Różana 1, Otrębusy
  Bardzo miła obsługa.Pani doktor ,to osoba o wysokich kwalifikacjach ,miła ,dokładnie wyjaśnia o wynikach badań… więcej

  Maciej Wrona
  Maciej Wrona
  Laryngolog
  Sprawiedliwości 5 m 25, Pruszków
  Witam.Pana doktora polecił mi klient który w moim zakładzie wymienia opony wyjątkowo chwalił leczenie u pana dr.… więcej

  Magdalena Pilarska
  Magdalena Pilarska
  Laryngolog
  Aleksandra Prystora 8, Warszawa

  Paweł Podogrodzki
  Paweł Podogrodzki
  Laryngolog
  Kleszczowa 3 a, Warszawa
  Polecam lekarza, rzeczowo wyjaśnił problem i kuracja okazała się skuteczna, i na szczęście bezinwazyjna. więcej

  Katarzyna Terpińska- Pakuła
  Katarzyna Terpińska- Pakuła
  Laryngolog
  Powstańców Warszawy 29, Piaseczno
  Świetny lekarz, z bardzo dobrym podejściem do pacjenta. Pani Katarzyna dba o pacjenta i podchodzi do swojej pracy… więcej

  Doświadczenie i kwalifikacje

  O mnie

  • "Prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński jest światowej klasy specjalistą w zakresie otolaryngologii, jednym z pomysłodawców i obecnym dyrektorem Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Studia medyczne ukończył w 1979 roku na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie. W 1995 roku uzyskał tytuł naukowy profesora medycyny. Posiada specjalizacje z zakresu otolaryngologii oraz audiologii i foniatrii. Aktualnie przyjmuje pacjentów w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu oraz w Światowym Centrum Słuchu.
   Od 1994 Specjalista Krajowy a następnie Konsultant Krajowy ds. Audiologii i Foniatrii, od 2011 Konsultant Krajowy ds. Otorynolaryngologii. Pierwszy w Polsce wszczepił implanty: ślimakowe (1992), pniowe (1998), ucha środkowego (2003).

   W 2002 opracował po raz pierwszy w świecie program leczenia częściowej głuchoty u dorosłych, w 2004 zoperował pierwsze w świecie dziecko. Metoda ta uważana za polską specjalność jako „metoda Skarżyńskiego”, do której opracował nową elektrodę i procedurę kliniczną, została wdrożona w 9 światowych ośrodkach. Ponadto wprowadził ponad sto nowych rozwiązań klinicznych co przyczyniło się do rozwoju dziedziny implantów słuchowych, otochirurgii i audiologii w Polsce i na świecie.
   Prof. Henryk Skarżyński od 2002 roku jest kierownikiem Katedry Audiologii i Foniatrii Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina), gdzie utworzył nowoczesne zaplecze diagnostyczne oraz wraz ze współpracownikami rozpoczął realizację wielu oryginalnych programów naukowych, dotyczących głosu i mowy, rozwoju uwagi słuchowej oraz wpływu muzyki na ucho wewnętrzne i rozwój intelektualny.

   Inicjator i organizator drugiego w Europie ośrodka „Cochlear Center” – 1993, resortowego Instytutu Fizjologii i Patologii Słychu – 1996, Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy – 2003. Dzięki 2 dekadom Jego działań Polska znajduje się w światowej czołówce krajów, które realizują badania przesiewowe słuchu u dzieci.

   Autor i współautor ponad 2500 krajowych i zagranicznych doniesień naukowych. Prowadzi rozległą działalność edukacyjną dla studentów i lekarzy z kraju i z zagranicy.

   Profesor Honorowy Uniwersytetu w Provo, USA (1998), doctor honoris causa Akademii Pedagogiki Specjalnej (2011), Uniwersytetu Warszawskiego (2012), Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (2014). Członek najważniejszych krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych - Przewodniczący Komitetu Nauk Klinicznych PAN, honorowy członek polskiego i słowackiego towarzystwa otolaryngologów, pierwszy w historii pochodzący z Polski członek amerykańskiego towarzystwa otologów American Otological Society oraz neurootologów – American Neurotology Society, członek CORLAS, POLITZER, ISA, IAO, EAONO i EFAS. Laureat nagród państwowych – Premiera, Ministrów Zdrowia, Nauki i Spraw Zagranicznych, środowiska medycznego oraz wielu prestiżowych nagród krajowych i zagranicznych. Odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim OOP oraz państwowymi odznaczeniami przyznanymi przez Króla Belgii, Prezydenta Gruzji i Ukrainy. Honorowy Obywatel Warszawy, a także Miasta i Gminy Czyżew. W 25-tą rocznicę uzyskania przez Polskę wolności otrzymał tytuł Człowieka Wolności. Jest też Kawalerem Orderu Uśmiechu.

   Zainicjował i koordynował program „Wyrównywania szans dzieci z zaburzeniami komunikacyjnymi w krajach europejskich” – zagadnienia włączonego do priorytetu prezydencji Polski w UE . Główny inicjator przyjęcia w 2011 Europejskiego Konsensusu Naukowego w tym zakresie – podpisanego przez liderów europejskich środowisk audiologów, foniatrów, terapeutów mowy i okulistów. Zwieńczeniem działań było przyjęcie w 2011 Konkluzji Rady UE nt. „Wczesnego wykrywania i leczenia zaburzeń komunikacyjnych u dzieci, z uwzględnieniem zastosowania narzędzi e-zdrowia i innowacyjnych rozwiązań”. Największym osiągnięciem w działalności naukowej, klinicznej i dydaktycznej było przygotowanie koncepcji, wybudowanie i uruchomienie Światowego Centrum Słuchu w maju 2012."

  Specjalizacje

  • Audiologia i foniatria
  • Otorynolaryngologia
  • Otorynolaryngologia dziecięca

  Pytania od pacjentów

  Ten lekarz nie odpowiedział jeszcze na żadne pytanie

  Martwisz się swoim zdrowiem?

  Zadawaj pytania 23 tysiącom lekarzy i specjalistów, odpowiedź na swoje pytanie otrzymasz średnio w przeciągu 48 h, zupełnie za darmo.

  Zadaj pytanie naszym specjalistom

  Ocena pacjentów

  4.5

  Ogólna ocena
  44 opinie

  • Punktualność
  • Zaangażowanie
  • Gabinet
  • M

   Dał mi nowe zycie - dzieki niemu i jego zespołowi z 40% ubytku został mi 10% - w Niemczech i całej Polsce zalecano mi aparat słuchowy "bo nic sie nie da zrobic" a jednak słyszę :)

  • 30 lipca 2015 wizyta na godz 10.00. Koszt wizyty 240 zł. Czas spędzony z panem profesorem 6 min 25 sekund łącznie, czyli wywiad i skierowanie na badanie słuchu a po ponownym wejściu z wynikami kolejne przekierowanie na dobranie aparatu słuchowego lub implantów. Łączny koszt wizyty 315 złotych.
   A teraz dokładny opis.

   Wizyta na 10.00. Umówiony jako pierwszy ale dostaję nr 2 choć przyjechałem pierwszy. Pan doktor zaczyna przyjmować od 10.15 a ja wchodzę jako drugi 10.30
   Wywiad: ogłuchłem 10 lat temu po zapaleniu obustronnym uszu prawie całkowicie po czym w ciągu roku słuch powrócił w około 60 % . Największy ubytek słuchu w zakresach odpowiedzialnych za rozumienie mowy ludzkiej czyli wyższe częstotliwości.
   Pan doktor zagląda kamerką w uszy po 2 sekundy na każde . Wszystko w porządku do leczenia farmakologicznego się nie nadaję, muszę zrobić badania. Pyta czy mam jakieś badania , odpowiadam, że tak ostatnie sprzed około 5 lat. Mówi że nie aktualne, czyli co? Nie potrzebuje badań do porównania ?!!!
   Wysyła mnie na badania szt. 2 koszt 75zl
   Podczas 2 wejścia z wynikami rzut oka na wykresy i oto to czego się dowiaduję.
   Ogłuchłem dużo wcześniej a nie podczas zapalenia uszu tylko nie zdawałem sobie z tego sprawy bo to następowało w powolnym procesie a to półroczne ogłuszenie tylko mi uzmysłowiło utratę słuchu.
   Aparat słuchowy nie zda raczej egzaminu bo nie można zatkać ucha ponieważ niskie dźwięki słyszę dobrze więc raczej w grę wchodzi implant.
   Dostaje karteczkę na kolejne badania, które okazują się doborem aparatu słuchowego bądź implantu. Tym razem bezpłatne.
   Mila pani kwestionuje to co powiedział profesor bo może mi zaproponować aparaty zewnętrzne które nie zatykają ucha i oczywiście możemy przymierzyć aparat który symuluje implant ale efekt będzie taki sam w obu przypadkach. Więc po co implant?
   Ceny aparatów od 2300 pln do 8000 tysiecy na jedno ucho.
   Świetny mają tam biznes !

  • M

   bardzo prosze o numer do gabinetu prywatnego prof skarżyńskiego. bo nie ma tu wpisanego w kontakach.bardzo byłabym wdzięczna

  • O

   Dnia wczorajszego pan profesor operował naszą córeczkę. Podcięcie migdałków przy rozszczepie podniebienia, ryzyko było takie że dziecko nie będzie mówić. Operacja wykonana perfekcyjnie po operacji pan profesor przyszedł do nas i w szczegółach wyjaśnił co wykonał podczas zabiegu. Jest naszym dłużnikiem do końca życia za to nasze szczęście. Bóg zapłać panie profesorze. Jeszcze jedno dla sceptyków: " Bogactwo to nie jest stan konta, wdzięczność i uznanie milionów istnień stanowi bogactwo profesora Skarżyńskiego"

  • G

   Profesor Henryk Skarżyński wówczas jeszcze Docent dokładnie 12 grudnia 1995 roku przeprowadził w szpitalu przy ul.Banacha w Warszawie na oddziale Otolaryngologii bardzo trudną operację ratującą życie mojego jedynego dziecka.Syn mój gdyby nie poddał się operacji miał maksymalnie pół roku życia ale po wizycie u Profesora sam oznajmił mi że zaufa Profesorowi
   i chyba się podda operacji.Nie będę opisywała całej historii co przeżywa matka dziecka ,cała rodzina itd. operacja trudna i gdy w dzieciństwie inni spaprali Profesor Skarżyński spokojnie z precyzją Mistrza Zegarmistrza ratuje życie zwykłemu młodemu człowiekowi.Do końca życia będę pamiętać o Tym Wspaniałym Skromnym Cudotwórcy .Wiem że to Nr.1 i plebiscyt Ludzie Wolności -to tylko Profesor Henryk Skarżyński i wierzę że Będzie Wybrany z tej piątki bo to Prawdziwy Człowiek przez duże C. Gratuluję Profesorze bo nikt nie dokonał w ostatnim 25-leciu tyle co Pan dla Polski i polaków.DZIĘKUJĘ !!!

  • M

   Profesor uratował nasze dziecko. Do dzisiaj jestem mu wdzięczna i tylko jemu ufam w tej kwestii zdrowia .

  • A

   Jestem bardzo wdzięczna prof. Henrykowi Skarżyńskiemu za przywrócenie mi słuchu. Jestem bardzo szczęśliwa że słyszę.

  • W

   Przestrzegam wszystkich, nim zaufacie Skarżyńskiemu, sprawdźcie co proponują inne ośrodki.
   Maszynka do zarabiania pieniędzy. Każdy tam dostaje implanta, czy trzeba, czy też nie i tak płaci Fundusz. Niestety należę do tych pacjentów, któremu osobiście Pan Profesor przy montażu implanta uszkodził ucho środkowe i zostałem na resztę życia z potężnymi szumami.
   Leczenie tych szumów to już sprawa pacjenta i niestety w moim przypadku są już nieuleczalne.

  • M

   Pan Doktor Skarżyński jest cudotwórcą:)!!!! Moja Mama ma już wszczepiony drugi implant i dzięki temu może słyszeć i normalnie funkcjonować. Opieka w Kajetanach i profesjonalizm lekarzy jest nieoceniony!!! Dziękujemy za Wszystko!

  • J

   Witam, byłam dziś na wizycie u Pana doktora z dwuletnim dzieckiem, które bez przerwy choruje na anginy, zapalenia gardła i oskrzeli. Wszystkim rodzicom, którzy wahają się usunąć dziecku trzeci migdał oraz podciąć podniebienne chcę przekazać informację, która wypłynęła z ust pana profesora, że nie trzeba się zastanawiać nad tym zabiegiem, gdy dziecko tak jak moje przypłaca zdrowiem (ciągłe antybiotyki, trudności w oddychaniu i normalnym funkcjonowaniu). Wiek dziecka nie jest żadną barierą. Jesteśmy umówieni na zabieg za 3 tygodnie w Kajetanach (niestety prywatnie ale musimy to zrobić szybko). Pan doktor jest bardzo ciepłym człowiekiem, udziela jasnych i konkretnych informacji i chociaż byłam zapewne w oczach Pana profesora z błahą sprawą, poświęcił mi sporo czasu i dał cenne wskazówki.

  Dane osobowe lekarzy pochodzą z publicznie dostępnych źródeł, np. CEIDG