Zapalenie gardła - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Zapalenie gardła - informacje o chorobie

Podział

  Wyróżnia się zapalenia ostre i przewlekłe.

Leczenie

  W zapaleniach wirusowych stosuje się leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne zawierające paracetamol lub kwas acetylosalicylowy oraz leki łagodzące ból gardła (np. syropy, tabletki do ssania, mieszkanki ziołowe do płukania, aerozole). W przypadku infekcji bakteryjnych podaje się antybiotyki (np. penicyliny,  cefalosporyny  II generacji). 

Diagnoza

  Na podstawie wywiadu oraz badania fizykalnego lekarz ustala czy zmianom śluzówki towarzyszą inne objawy. Niekiedy pobiera się wymaz z gardła, w celu wykrycia bakterii. Czasem dodatkowo wykonuje się badanie krwi (podejrzenie mononukleozy).
  Infekcja błony śluzowej gardła wywołana przez wirusy lub bakterie (paciorkowce). Zapalenie występuje bardzo często, szczególnie w okresach sprzyjających infekcjom (wiosna, jesień). Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, dlatego rozwojowi infekcji sprzyjają duże skupiska ludzi. Zwykle zapalenie gardła towarzyszy takim chorobom, jak: przeziębienie, grypa czy mononukleoza.

Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - zapalenie gardła

Ewa Borzęcka

Ewa Borzęcka

Pediatra

Tomaszów Mazowiecki

Magdalena Dudek

Magdalena Dudek

Internista, Lekarz rodzinny

Bydgoszcz

Marlena Orlik

Marlena Orlik

Laryngolog, Specjalista medycyny estetycznej

Wrocław

Bogusław Piotr Śmigielski

Bogusław Piotr Śmigielski

Laryngolog

Jaworzno

Agata Piotrowska

Agata Piotrowska

Lekarz rodzinny, Internista

Konstantynów Łódzki

Michał Osiński

Michał Osiński

Laryngolog

Słupsk

Zapalenie gardła - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 29 pytań dotyczących usługi: Zapalenie gardła

Poza mięśniami i węzłami chłonnymi jest w tej okolicy sporo innych narządów mogących być źródłem bólu. Diagnoza należy do laryngologa badającego pacjenta.
1 odpowiedzi

Witam!
W odniesieniu do "złogów w migdałkach podniebiennych" to rzeczywiście tzw. detryt (resztki pokarmu + złuszczony nabłonek krypt migdałkowych) dzieje się tak w przypadku…
1 odpowiedzi

Skoro podziałało na parę dni to znaczy, że leczenie było za krótkie lub antybiotyk nie działał idealnie i trzeba było sięgnąć po inny. Pozdrawiam
1 odpowiedzi

Zapalenie gardła - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?

Powiązane wyszukiwania


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.