Stopa cukrzycowa - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi.

Stopa cukrzycowa - informacje o chorobie

Przyczyny

  Błędne leczenie lub zaniedbanie cukrzycy prowadzi do nieodwracalnych zmian. Zespół neuropatyczny powodujący zaburzenia czucia dotyka także stopy chorego. Natomiast hiperglikemia powoduje uszkodzenia naczyń krwionośnych (zmniejszenie elastyczności, miażdżyca) oraz zwiększa lepkość krwi, co prowadzi do powstawania groźnych skrzepów.

Leczenie

  W początkowym etapie leczenie polega na kontroli poziomu cukru we krwi oraz wzmożonej pielęgnacji stóp (unikanie obrażeń, noszenie wygodnych butów, ochrona przed zimnem, niezbyt długi kontakt z wodą i dokładne osuszanie). W późniejszym stadium choroby zespół lekarzy składający się z  ortopedów, chirurgów naczyniowych oraz diabetologów, a czasem nawet i neurologów czy neurochirurgów, decyduje o postępowaniu, w celu ratowania stopy chorego. Podejmowane są działania szpitalne polegające na podwieszeniu stóp na wyciągach, by poprawić ukrwienie oraz odciążyć stopę. W zaawansowanym stanie, konieczna jest amputacja. W zależności od postępów choroby usuwane są palce, cała stopa, wraz z podudziem a czasem nawet i z udem.
  Powikłanie cukrzycy dotykające 6-10% chorych, obejmuje zmiany w obrębie stopy mogące prowadzić do deformacji i martwic wymagających amputacji. Gdy zmiany zachodzą w obrębie komórek nerwowych, następuje zespół neuropatyczny (osłabienie czucia, degradacja mięśni i kości. Natomiast w przypadku, gdy zmianom podlegają naczynia krwionośne, mówi się o niedokrwiennym zespole stopy cukrzycowej (niedotlenienie prowadzi do martwicy tkanek).

Eksperci - stopa cukrzycowa

Znajdź eksperta w twoim mieście:
Magdalena Dudek

Magdalena Dudek

Internista, Lekarz rodzinny

Bydgoszcz

Jacek Fabisiak

Jacek Fabisiak

Chirurg, Kardiolog, Diabetolog

Bydgoszcz

Ewa Nowosielska-Ząbek

Ewa Nowosielska-Ząbek

Diabetolog, Internista

Kraków

Dominik Górski

Dominik Górski

Chirurg

Szczytno

Marcin Leoniak

Marcin Leoniak

Internista, Diabetolog

Łomża

Lucyna Katarzyna Łosińska

Lucyna Katarzyna Łosińska

Internista, Kardiolog

Bydgoszcz

Stopa cukrzycowa - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 4 pytań dotyczących usługi: Stopa cukrzycowa

lek. Antoni Krajewski
lek. Antoni Krajewski
Chirurg, Lekarz medycyny estetycznej
Warszawa
Terapia podciśnieniowa VAC stanowi obecnie jedna z najlepszych metod leczenia przewlekłych owrzodzeń. Najprawdopodobniej w przebiegu cukrzycy doszło do zaburzeń mikrokrążenia co skutkuje martwica…
1 odpowiedzi

lek. Błażej Jasiuk
lek. Błażej Jasiuk
Flebolog, Chirurg, Proktolog
Wrocław
Dzień dobry

Bóle mogą mieć charakter neuropatyczny lub fantomowy, jednak w pierwszej kolejności należny wykluczyć przetrwały stan zapalny oraz niedokrwienie. Dlatego wskazana jest…
1 odpowiedzi

mgr Tomasz Starzec
mgr Tomasz Starzec
Fizjoterapeuta
Piastów
Przyczyn może być wiele, z dużą dozą pewności zwalił bym winę na uszkodzony układ krążenia, brak ruchu...
1 odpowiedzi

Stopa cukrzycowa - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.