Stopa cukrzycowa - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Stopa cukrzycowa - informacje o chorobie

Przyczyny

  Błędne leczenie lub zaniedbanie cukrzycy prowadzi do nieodwracalnych zmian. Zespół neuropatyczny powodujący zaburzenia czucia dotyka także stopy chorego. Natomiast hiperglikemia powoduje uszkodzenia naczyń krwionośnych (zmniejszenie elastyczności, miażdżyca) oraz zwiększa lepkość krwi, co prowadzi do powstawania groźnych skrzepów.

Leczenie

  W początkowym etapie leczenie polega na kontroli poziomu cukru we krwi oraz wzmożonej pielęgnacji stóp (unikanie obrażeń, noszenie wygodnych butów, ochrona przed zimnem, niezbyt długi kontakt z wodą i dokładne osuszanie). W późniejszym stadium choroby zespół lekarzy składający się z  ortopedów, chirurgów naczyniowych oraz diabetologów, a czasem nawet i neurologów czy neurochirurgów, decyduje o postępowaniu, w celu ratowania stopy chorego. Podejmowane są działania szpitalne polegające na podwieszeniu stóp na wyciągach, by poprawić ukrwienie oraz odciążyć stopę. W zaawansowanym stanie, konieczna jest amputacja. W zależności od postępów choroby usuwane są palce, cała stopa, wraz z podudziem a czasem nawet i z udem.
  Powikłanie cukrzycy dotykające 6-10% chorych, obejmuje zmiany w obrębie stopy mogące prowadzić do deformacji i martwic wymagających amputacji. Gdy zmiany zachodzą w obrębie komórek nerwowych, następuje zespół neuropatyczny (osłabienie czucia, degradacja mięśni i kości. Natomiast w przypadku, gdy zmianom podlegają naczynia krwionośne, mówi się o niedokrwiennym zespole stopy cukrzycowej (niedotlenienie prowadzi do martwicy tkanek).

Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - stopa cukrzycowa

Jacek Mikosiński

Jacek Mikosiński

Chirurg, Chirurg naczyniowy

Łódź

Magdalena Dudek

Magdalena Dudek

Internista, Lekarz rodzinny

Bydgoszcz

Robert Burda

Robert Burda

Chirurg

Ostrowiec Świętokrzyski

Konrad  Czajkowski

Konrad Czajkowski

Chirurg, Specjalista medycyny estetycznej

Piaseczno

Grażyna Popenda

Grażyna Popenda

Diabetolog

Chorzów

Marcin Leoniak

Marcin Leoniak

Internista, Diabetolog

Łomża

Stopa cukrzycowa - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 14 pytań dotyczących usługi: Stopa cukrzycowa

Leczenie jest dobrane w oparciu o aktualny obraz chorobowy. Oceną zajmuje się chirurg na wizycie. Ciężko jest przewidzieć czy to wystarczy. Trzeba dać szansę zadziałać terapii.
1 odpowiedzi

proszę o wykonanie USG Dopplerowskiego naczyń tętniczych lub angio TK tętnic kończyn dolnych, mogą występować zaawansowane zmiany miażdzycowe tętnic kończyn dolnych. - ratujnoge
1 odpowiedzi

Witam Panią/Pana. Zastrzegam, że tego typu konsultacja nie zastąpi badania klinicznego. Na dodatek brak jakichkolwiek informacji na temat stanu ukrwienia kończyny. Fakt, że boli sugeruje, że…
1 odpowiedzi

Stopa cukrzycowa - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?

Powiązane wyszukiwania


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.