Stopa cukrzycowa - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Stopa cukrzycowa - informacje o chorobie

Przyczyny

  Błędne leczenie lub zaniedbanie cukrzycy prowadzi do nieodwracalnych zmian. Zespół neuropatyczny powodujący zaburzenia czucia dotyka także stopy chorego. Natomiast hiperglikemia powoduje uszkodzenia naczyń krwionośnych (zmniejszenie elastyczności, miażdżyca) oraz zwiększa lepkość krwi, co prowadzi do powstawania groźnych skrzepów.

Leczenie

  W początkowym etapie leczenie polega na kontroli poziomu cukru we krwi oraz wzmożonej pielęgnacji stóp (unikanie obrażeń, noszenie wygodnych butów, ochrona przed zimnem, niezbyt długi kontakt z wodą i dokładne osuszanie). W późniejszym stadium choroby zespół lekarzy składający się z  ortopedów, chirurgów naczyniowych oraz diabetologów, a czasem nawet i neurologów czy neurochirurgów, decyduje o postępowaniu, w celu ratowania stopy chorego. Podejmowane są działania szpitalne polegające na podwieszeniu stóp na wyciągach, by poprawić ukrwienie oraz odciążyć stopę. W zaawansowanym stanie, konieczna jest amputacja. W zależności od postępów choroby usuwane są palce, cała stopa, wraz z podudziem a czasem nawet i z udem.
  Powikłanie cukrzycy dotykające 6-10% chorych, obejmuje zmiany w obrębie stopy mogące prowadzić do deformacji i martwic wymagających amputacji. Gdy zmiany zachodzą w obrębie komórek nerwowych, następuje zespół neuropatyczny (osłabienie czucia, degradacja mięśni i kości. Natomiast w przypadku, gdy zmianom podlegają naczynia krwionośne, mówi się o niedokrwiennym zespole stopy cukrzycowej (niedotlenienie prowadzi do martwicy tkanek).

Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - stopa cukrzycowa

Znajdź eksperta w twoim mieście:
Włodzimierz Śliwiński

Włodzimierz Śliwiński

Chirurg

Busko-Zdrój

Maciej Orłowski

Maciej Orłowski

Chirurg, Specjalista medycyny estetycznej

Łódź

Marek Golatowski

Marek Golatowski

Diabetolog, Internista

Warszawa

Robert Burda

Robert Burda

Chirurg

Ostrowiec Świętokrzyski

Monika Anna Luciak-Dziewierz

Monika Anna Luciak-Dziewierz

Internista, Diabetolog

Kielce

Przemysław Jacek Konczalski

Przemysław Jacek Konczalski

Chirurg, Chirurg naczyniowy

Gdańsk

Stopa cukrzycowa - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 12 pytań dotyczących usługi: Stopa cukrzycowa

Witam Panią/Pana. Zastrzegam, że tego typu konsultacja nie zastąpi badania klinicznego. Na dodatek brak jakichkolwiek informacji na temat stanu ukrwienia kończyny. Fakt, że boli sugeruje, że…
1 odpowiedzi


Zawsze warto walczyć o to, żeby nie doszło do amputacji. Powodzenie leczenia zachowawczego (albo zabiegowego ale oszczędzającego kończynę) zależy od wielu czynników, m.in. od stanu miejscowego…
2 odpowiedzi


Czas gojenia zależy od wielu rzeczy : czasu chorowania na cukrzycę, stopnia wyrównania metabolicznego, palenia papierosów, obecności lub nie zakażenia itp. 5 dni to bardzo krótko ...raczej proszę…
1 odpowiedzi

Stopa cukrzycowa - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.