Łysienie typu męskiego - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Łysienie typu męskiego - informacje o chorobie

Ten typowy dla mężczyzn proces łysienia nazywa się w medycynie Alopecia androgenetica i niestety nie znaleziono dotychczas skutecznego środka, który by ten proces zatrzymał albo odwrócił. Bardzo rozmaity przebieg łysienia powoduje, że zarówno już dwudziestolatek jak i mężczyzna pięćdziesięcioletni mogą mieć ostatecznie ukształtowaną łysinę. Jednak wspólną dla obu cechą jest wianuszek włosów z tyłu głowy i nad uszami. Zapis genetyczny powoduje, że włosy te nie są wrażliwe na działanie testosteronu i na tym obszarze do łysienia nie dochodzi. Właśnie wykorzystanie tego zjawiska jest postawą do transplantacji włosów.
 

Zakres typowego łysienia męskiego uwarunkowany jest genetycznie. Kod genetyczny określonej grupy "cebulek" włosowych powoduje, że od momentu osiągnięcia dojrzałości płciowej reagują one na obecność hormonów męskich i stopniowo przestają wytwarzać włosy.

Dotychczas nie znaleziono środka, który by ten proces zatrzymał lub odwrócił.

Przyczyny

Typowe łysienie męskie jest uwarunkowane genetycznie. Komórki rozrodcze włosa znajdujące się u jego podstawy posiadają kod genetyczny, który z góry określa ich wrażliwość i podatność na działanie hormonu męskiego - testosteronu. Wytwarzany od momentu osiągnięcia dojrzałości płciowej testosteron powoduje, że część mieszków włosowych w pewnych okolicach głowy zaczyna coraz wolniej wytwarzać włosy, stają się one coraz cieńsze, aż do ich zupełnego zaniku, podczas gdy na przykład mieszki na brodzie i pod pachami, pobudzane przez testosteron, dopiero od tego momentu zaczynają wytwarzać dojrzałe włosy.

Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - łysienie typu męskiego

Znajdź eksperta w twoim mieście:
Edyta Englander

Edyta Englander

Dermatolog, Specjalista medycyny estetycznej

Wrocław

Ryszard Galus

Ryszard Galus

Dermatolog

Warszawa

Joanna Sylwia Hesse-Kowalczyk

Joanna Sylwia Hesse-Kowalczyk

Dermatolog, Specjalista medycyny estetycznej

Katowice

Joanna Nowak

Joanna Nowak

Dermatolog, Specjalista medycyny estetycznej

Lublin

Antoni Krajewski

Antoni Krajewski

Chirurg, Specjalista medycyny estetycznej

Warszawa

Agata Zielonka-Kucharzewska

Agata Zielonka-Kucharzewska

Dermatolog

Katowice

Łysienie typu męskiego - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.