Kręcz szyi - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi.

Kręcz szyi - informacje o chorobie

  łac. torticollis,  caput obstipum
  Inaczej kręcz karku polega na przymusowym przechyleniu głowy i szyi w stronę barku z jednoczesnym obróceniem w stronę zdrową). Dolegliwość ta może być spowodowana pierwotnymi lub wtórnymi zmianami w obrębie mięśni szyi lub szyjnego odcinka kręgosłupa.

Diagnoza

  Rozpoznania dokonuje się na podstawie wywiadu oraz badania fizykalnego. W niektórych przypadkach dodatkowo przeprowadza się badania obrazowe: rentgenologiczne oraz rezonans magnetyczny.

Leczenie

  Zależy od przyczyn i rodzaju kręczu.

Podział

 
 • Kręcz szyi wrodzony
  • pochodzenia mięśniowego – wywołany przez powstawanie zmian bliznowatych i zwłóknień w obrębie mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego, przebiega bezboleśnie. Nieleczony powoduje deformacje twarzy. Rozpoznawany jest na podstawie badania napięcia mięśni i leczony poprzez ćwiczenia rozciągające, kołnierz ortopedyczny, a po ukończeniu przez dziecko 1 r. ż. przeprowadza się zabieg operacyjny przecięcia mięśnia i unieruchomienie połączone z rehabilitacją.
  • pochodzenia kostnego – polega na asymetryczny ukształtowaniu kręgosłupa szyjnego (jednego kręgu lub zespól wad, np. zespół Klippla-Feila). Przebiega bezboleśnie. Rozpoznaje się go na podstawie zdjęć rentgenowskich oraz rezonansu magnetycznego (ewentualne wady układu nerwowego). Leczenie sprowadza się do długotrwałego usztywnienia oraz rehabilitacji (zabiegów operacyjnych nie wykonuje się ze względu na ryzyko związane z układem nerwowym).
  • ułożeniowy – wywoływany jest przez nawykowe, nieprawidłowe ułożenie głowy. Nie obserwuje się zmian patologicznych w tkankach. Może dotyczyć nieprawidłowego ułożenia płodu w łonie matki. Zazwyczaj następuje samowyleczenie.
 • Kręcz szyi nabyty
  • Kręcz szyi spastyczny – dość rzadkie schorzenie o charakterze neurologicznym występujące po 30 - 50 r. ż., pojawia się w wyniku mimowolnych skurczów mięśni. Leczenie polega na miejscowym wstrzykiwaniu botuliny
 • Kręcz szyi reumatyczny – objawia się bolesnym przykurczem mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego z reguły wynikającym z nieprawidłowego ułożenia podczas snu. Leczony jest niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.

Przyczyny

  Kręcz może występować na skutek wad wrodzonych lub w wyniku zmian chorobowych, takich jak:
 • urazowe uszkodzenie kręgosłupa w wyniku którego dochodzi do wadliwego ustawienia głowy
 • jednostronne zmiany bliznowate tkanek miękkich
 • zmiany zapalne (np. w przebiegu gruźlicy)
 • choroby układowe (np. fibromialgia)
 • jednostronny niedowład lub porażenie wiotkie (kręcz powstaje po stronie przeciwnej do porażonej)
 • kompensacja wady wzroku
 • kompensacja wady słuchu 

Eksperci - kręcz szyi

Znajdź eksperta w twoim mieście:
Wojciech Kozłowski

Wojciech Kozłowski

Ortopeda

Bolesławiec

Teresa Pietruszczak- Podleśna

Teresa Pietruszczak- Podleśna

Neurolog

Bydgoszcz

Dorota Siemińska-Puciato

Dorota Siemińska-Puciato

Anestezjolog

Warszawa

Ewa Wudecka

Ewa Wudecka

Ortopeda

Wrocław

Anna Gil

Anna Gil

Fizjoterapeuta

Warszawa

Rafał Ochowiak

Rafał Ochowiak

Fizjoterapeuta

Warszawa

Kręcz szyi - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 11 pytań dotyczących usługi: Kręcz szyi

dr n. med. Tomasz Żądkowski
dr n. med. Tomasz Żądkowski
Lekarz medycyny estetycznej, Chirurg dziecięcy, Urolog dziecięcy
Zamość
trzeba zrobić USG, ocenić mięsień mostkowo-sutkowo-obojczykowy, ortopeda lub chirurg powinien ocenić czy wymaga to leczenia operacyjnego czy tylko rehabilitacji, czasami skutki nie podjęcia lecza…
1 odpowiedzi

mgr Jakub Ślachetka
mgr Jakub Ślachetka
Fizjoterapeuta, Terapeuta, Diagnostyk
Inowrocław
Nie znam terapeutów którzy pracują z Pani dzieckiem w sensie wiedzy ale może warto poszerzyć leczenie o wizytę u osteopaty lub terapeutę pracującego z łańcuchami mięśniowymi.
1 odpowiedzi

lek. Jacek Mocarski
lek. Jacek Mocarski
Anestezjolog
Warszawa
Wskazana diagnostyka w kierunku dystonii szyjnej. Pomocne mogą okazać się iniekcje z toksyny botulinowej i/lub wszczepienie stymulatora DBS (gdyby moje podejrzenie potwierdziło się a kręcz utrzymywał…
1 odpowiedzi

Kręcz szyi - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.