Złamanie palcy u stóp IV , V

30 odpowiedzi
witam
złamałam palce kilka dni temu u stopy:
- paliczka bliższego palca IV stopy prawej
- paliczka pośrodkowego palca V stopy prawej

Obecnie oszczedzam sie siedzac w domu, ale moge juz postawic stope bez bolu(pierwsze 3 dni bylo ciezko)
jesli sie poruszam to na piecie lub o kulach

jak dlugo z doswiadczenia zrastaja sie palce? wiem,ze sprawa indywidualna?

kiedy mozna powrocic do aktywnosci? pewnie szybciej rower, plywanie? czy po 10 dniach mozna juz isc na rower lub basen?
a jak z bieganiem? zaczynac na biezni?
na 21go mam ortopede kontrolnie... a poczatek maja 7.5 mialam miec start gdzie m.in10km biegu..obawiam sie,ze...niestety...:(
czy po zrosnieciu trzeba wykonywac jakies cwiczenia na palce? jakie?
kontrole u ortopedy mam 21go kwietnis

jakies pomysly na teraz na cokolwiek,aby rozruszac cialo?

poza stretchingiem gornych partii ciala?
sa jakies zajecia moze nie angazujace stop ? (szukalam po klubach ale cos ciezko...)
Witam.
Polecam wizytę u profesjonalnego fizjoterapeuty.
Więcej szczegółów na stronie rehabilitacjakaminscy.pl

Zapraszam na konsultację
Witam,

widzę dużo pytań i chyba dużą Pani presje wywiera sama na siebie aby powrócić do aktywności.
Jeśli chodzi ogólnie o aktywność oraz o cały proces gojenia, zrastania to jest bardzo dużo wiele czynników, które mają na to wpływ. Znam pacjentów, którzy nawet nie wymagają jakiejś wielkiej ilości rehabilitacji a i takich u których temat ciągnie się długo. Nie wiem jak wygląda Pani złamanie, jakie ma Pani zastosowane leczenie. Piszę Pani tylko o tym, że może poruszać się na pięcie lub o kulach. Jest bardzo mało informacji a bardzo wiele pytań. Jeśli chodzi o ogólne zalecenia to na pewno warto jest w momencie gdy będzie Pani wstanie obciążać stopę zacząć rozciągać łydkę tak aby nie aktywować bólu w stopie oraz masować, rozcierać rozcięgno podeszwowe piłką np. od tenisa z małym naciskiem tak aby nie powodować wiele ruchu w stopie lub nie włączać bólu. Co do pytania np. odnośnie tego czy trzeba wykonywać ćwiczenia po zroście to około 1-2 tygodnia temu zakończyłem pracę z jedną z moich pacjentem gdzie doszło do złamania V palca i nie potrzebowaliśmy ŻADNYCH ćwiczeń po zroście, wystarczyło kilka zabiegów manualnych. W związku z powyższym trudno jest mi odpowiedzieć na większość pytań nie ryzykując wprowadzenia Pani w błąd. Bo nawet gdybym napisał, że wymagany będzie trening trwający przynajmniej dwa miesiące po zroście a byłoby inaczej to racze nie będzie Pani zadowolona z takiej porady.
Na pewno warto jest aby palce obejrzał ortopeda na wizycie kontrolnej być może nie będą one wymagały jakiejś większej interwencji. Kolejną sprawa to udanie się do fizjoterapeuty, osteopata, który będzie mógł obejrzeć stopę i to tak naprawdę on będzie wtedy osobą najbardziej kompetentną aby móc Pani w właściwy sposób doradzić.

Pozdrawiam,
Mateusz Małachowski
Dzień dobry,

Średni czas gojenia to około 4 tygodnie, z aktywnością fizyczna należy zaczekać do wygojenia złamania. Po zrośnięciu należy wykonywać ćwiczenia rozciągające i stopniowo wracać do codziennych aktywności. Obecnie może Pani wykonywać ćwiczenia na górne partie ciała ale w pozycjach nie obciążających stóp np w leżeniu , siadzie.

Pozdrawiam,
Patrycja Skrzypek
Dzień dobry,
W przypadku jakiegokolwiek złamania przeciętny czas naturalnego, niepowikłanego zrostu kości to 4- 6 tygodni, zależne m.in. od wieku, zdolności regeneracyjnych (stopnia odżywienia i mineralizacji organizmu), typu złamania, ukrwienia danego miejsca i prowadzonych jednocześnie zabiegów rehabilitacyjnych (np. magnetoterapii impulsem kwadratowym) . Okolicę urazu należy chronić przez ten czas do momentu pełnego zrostu, wtedy dopiero wolno rozpocząć ćwiczenia czynne z obciążeniem (chód i bieg jest bardzo silnym ćwiczeniem tego typu, nie polecam w pierwszym okresie rehabilitacji). W czasie gojenia należy dbać o swobodne środowisko dla leczenia urazu, ukrwienie tego miejsca i wypoczynek, ćwiczenie sąsiednich stawów i przeciwnej kończyny.
Istnieje ogrom ćwiczeń możliwych do wykonania w Pani przypadku (np. ćwiczenia stabilizacyjne/ wzmacniające z piłką na mięśnie brzucha i tułowia, w siadzie, leżeniu czy w podwieszeniu stóp np. na taśmach TRX). Przy urazie zawsze unikać takich które powodują ból chorego miejsca.

Pozdrawiam serdecznie,
Michał Posłuszny
FizjoterapeutaPoznan.pl
4-6 tygodni i powolny powrót do aktywności - rower, siłownia basen, na końcu bieganie
Pełny zrost zazwyczaj około 1,5 miesiąca, ale może być około miesiącach przy dobrej regeneracji, oraz wydłużyć się nawet do 3 jeśli szczelina jest zbyt duża lub palce będą zbyt obciążane. Można wspomóc regenerację kości magnetoterapią (programy wspomagające zrost kostny).
Po osiągnięciu pełnego zrostu ćwiczenia w pełnym zakresie ruchomości początkowo bez obciążenia potem stopniowe (+10% zwiększanie obciążeń).
Obecnie można prowadzić trening z obciążeniem na siedząco, górnych partii ciała. Po ustabilizowaniu palców bandażem do sztywnej lecz cienkiej deseczki pod śródstopie i palce sądzę, że rower można już wprowadzić uważając, aby nie naciskać pedałów palcami. Palce w naturalny sposób biorą udział w większości ruchów kończyn dolnych, a im większe obciążenie tym pewniej się włączają w związku z tym sugeruję raczej niewielkie obciążenia przez najbliższe 1,5 miesiąca.
Lepiej nie nastawiać się na bieg w maju, choć teoretycznie jest możliwa regeneracja do tego czasu. Jest to jednak ryzykowne.
Jeżeli będzie pani skłonna jednak ryzykować to pod koniec kwietnia trzeba wykonać zdjęcie kontrolne i zrezygnować w przypadku braku zrostu. Pozdrawiam
Witam. Zrost kostny zależy od wcześniej prowadzonego trybu życia a w zasadzie od odżywienia organizmu. Trwa on od 6 do 12 tygodni. Oczywiście nie można kończyny całkowicie odciążyć muszą być stworzone optymalne warunki by była możliwość beleczkowania dociążenie kończyny około 5 kg oraz uruchamianie pompy mięśniowej. W początkowej fazie obciążenie powinno odbywać się przez piętę. Jeżeli chodzi o ćwiczenia na siłowni to zalecał bym w pozycjach siedzących. Rower z obciążeniem przez piętę. Pozdrawiam Cezary
Jeśli nie żyjesz ze sportu tak jak Justyna Kowalczyk to odpuść sobie. Formę zbudujesz jak będzie zrost i niebolesny, pełny zakres ruchomości palców, stopy.
Dzień dobry,
wbrew pozoru tego typu złamanie potrafi się bardzo ciężko goić. Już kilka razy miałem do czynienia z tego typu urazami i zrastały się nad podziw długo jednak proszę nie bać się i nie ograniczać ruchu. Uważam że każdy niebolesny ruch powinien być nieszkodliwy, jednocześnie, jeśli to możliwe, należy obciążać stopę. Może warto było by zastosować taping medyczny w celu stabilizacji oraz dla przyśpieszenia zrostu zabiegi fizykoterapeutyczne. Co pozwoli na większą aktywność od której, jak myślę jest Pan pozytywnie uzależniony. Po wizycie u ortopedy i ocenie zrostu będzie można powiedzieć coś więcej. Na razie Taping, fizykoterapia (np. laser czy jonoforeza) i ruch pod kontrolą. nie tylko górnych partii ale i całego układu.
Pozdrawiam i zapraszam Marcin
Witam. Sprawa jest dość trudna. Kości zrastają się w różnym tempie. Polecam wspomagająco pole magnetyczne, zmielone skorupki jaj zamiast nabiału. Ćwiczenia oporowe na biodra, brzuch, grzbiet itp. Jeśli napięcie przynoszące się podczas ćwiczeń będzie powodowało ból to można palce zatapeować - jeśli dobrze rozumiem nie ma gipsu.Co do globalnych aktywności - po 3 tyg rtg kontrolne i wtedy decyzja. Ale proponuję zachować daleko posuniętą ostrożność. Jest to tylko pomysł na przebieg terapii pod okiem specjalisty. Bez naocznej konsultacji trudno doradzić cokolwiek konkretnie. Pozdrawiam
Szanowna Pani,
przede wszystkim praktyka pokazuje, że złamane paliczki palców muszą się "naprawić" same. Mam tutaj na myśli, że nie stosuje się zaopatrzenia ortopedycznego tj. gips, ortezy itp. Jest to na tyle mała kość, że musimy jej po prostu dać czas i możliwości do regeneracji.
W miarę ustępowania bólu zalecam stopniowe obciążanie i powrót do funkcjonowania, ewentualnie kontrolę RTG po 6 tygodniach.
Gdy lekarz radiolog opisze pełen zrost kostny to wtedy następuje powrót do pełnej aktywności sportowej- nie skupiałbym się na żadnych szczegółowych ćwiczeniach na palce.
Bez ryzyka może Pani wykonywać wszystkie ćwiczenia nie wywołujące bólu w stopie tj. jazda na rowerze, pływanie, ćwiczenia ogólnorozwojowe skupiające się na górnych partiach ciała, stretching, rollowanie, masaż :)

Do maja wszystko się zagoi. Powodzenia i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
witam kazde złamanie wymaga oceny i odpowiedniego unieruchomienia o którym decyduje lekarz ortopeda i to on podejmuje decyzje odnosnie aktywności.niestety trudno zalecac cwiczenia nie znajac konkretnie przypadku.po zrosnieciu oczywiscie jezeli jest problem ograniczenia ruchomosci lub obrzeku zaleca sie delikatne cwiczenia rozluzniajace.np poizometryczna relaksacje lub trening krótkiej stopy (tening czucia głegokiego)
pozdrawiam
Dzień dobry, może Pani wykonywać ćwiczenia obciążające drugą nogę, tzw. ćwiczenia synergistyczne. Będą one działały pośrednio na chorą stopę. Co do czasu zrastania kości - tak jak Pani pisze, rzecz indywidualna, ale warto stosować dietę bogatą w wapń, białko i witaminę D. Oprócz tego zabiegi fizykalne o działaniu przyspieszającym zrost kostny i przeciwobrzękowym - pole magnetyczne, a gdy nie ma gipsu - laser. Najlepiej rozpocząć od ćwiczeń poprawiających czucie głębokie, wzmacniających i rozciagających przykurczone mięśnie. Pozdrawiam
Dzień dobry. Kości muszą się zrosnąć, na ten czas powinno się unieruchomić stopę. O leczeniu ortopedycznym decyduje lekarz, również decyduje kiedy można zacząć obciążać stopę i kiedy rozpocząć aktywności typu bieganie. Po uzyskaniu zrostu kostnego proszę skonsultować się z fizjoterapeutą, aby ocenił czy nie doszło do przykurczu w stawach. Rehabilitacja polega głównie na poprawie zakresów ruchomości oraz poprawie siły i wytrzymałości mięśni. Pozdrawiam
Witam palce z reguły mogą się goić trochę dłużej z racji tego że jest to element ruchomy naszego ciała a powinno się je unieruchomić żeby mógł się zacząć proces zrastania. Jak Pani zauważyła jest to wszystko sprawa osobnicza czyli y każdego z nas trwa to różnie co do aktywności fizycznej górne partie jak najbardziej wzmacniać i rozciągać ale co do stopy to jak na razie lekkie ćwiczenia nóg na pełnym lub częściowym obciążeniu w zależności od bólu podczas wykonywanych ćwiczeń. Zapraszam na wizytę w celu ustalenia odpowiednich ćwiczeń. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam

dużo zależy od zastosowanego usztywnienia- czy ono jest i jakie. Basen jak najbardziej , na resztę pytań mogę odpowiedzieć po dalszej konsultacji. Zaprszam
Witam. Standardowo określa się, że najodpowiedniejszym okresem zrostu jest ok 6 tygodni i zwyczajowo ortopedzi "pakują" pacjentów w gips na ten okres. Ale tak jak Pani napisała - to kwestia indywidualna, nawet po 4 tygodniach można zacząć wracać do aktywności (oczywiście stopniowo). Rower przy złamaniu kości śródstopia może wchodzić dopiero po stwierdzeniu pełnego zrostu, podobnie z pływaniem. Na chwilę obecną dużą przeszkodą jest gips, szkoda, że nie wybrała Pani ortezy. Na ten moment polecam ćwiczenia izometryczne, jak najszybsze pozbycie się gipsu:) i udanie się do fizjoterapeuty w Pani mieście, który będzie potrafił umiejętnie dobrać ćwiczenia do stanu. Proszę się przygotować na to, że trzeba będzie przywrócić prawidłową długosć i siłe mięśni kończyny dolnej oraz mobilność stawów stopy i stawu skokowego. Teraz może robić Pani wszystko, tylko żeby nie angażować tej chorej stopy.
Co do powrotu do biegania - polecam zacząć od budowania stabilizacji - całego core, stabilizacji kończyny dolnej, a dopiero potem zacząć biegać po miękkim podłożu - las, ściółka, ścieżki crossowe, a dopiero potem coraz twardsze nawierzchnie czyli asfalt, bieżnia, kostka.
Bieg na początku maja faktycznie niestety może stać pod sporym znakiem zapytania...
Dzień dobry.
Podejście do złamań palców stóp jest dosyć zróżnicowane. Zgodnie z fizjologią zrost kostny powinien być widoczny po ok. 6 tygodniach od urazu. Zdarzają się jednak Pacjenci, którzy po złamaniu nie wykonali zdjęcia rtg, ponieważ uznali, iż to pewnie stłuczenie - "i samo przejdzie" i w związku z tym funkcjonowali cały czas ze złamaniem w obrębie palców stopy, a zrost nastąpił w międzyczasie - bez stosowania ortez czy innych form unieruchomienia palców. Może się to skończyć deformacjami w obrębie palców stopy, ale poza tym nie wydaje się, żeby miało to większy wpływ na biomechanikę chodu itd. (złamania palców IV i V). Z drugiej jednak strony - postępując zgodnie z obowiązującymi kryteriami, najlepiej żeby wykonał Pan kontrolne zdjęcie rtg - w celu oceny postępu zrostu kostnego. Po stwierdzeniu zrostu - warto będzie ewentualnie skonsultować się z fizjoterapeutą w celu oceny i ewentualnego przywrócenia fizjologicznej mobilności w połączeniach stawowych stopy, gdyż Pana schemat chodu oraz napięcie mięśni w tym regionie musi być zmienione obronnie w wyniku złamania. Odnośnie aktywności na teraz, myślę że może Pan spokojnie wdrażać rozmaite formy ruchu i ćwiczeń - niewymagające obciążania przodostopia. Proszę kierować się kryterium bólowym. Jeśli jakaś forma aktywności wywołuje ból bądź dyskomfort w rejonie stopy, oznacza to że jest prawdopodobnie niewskazana na tym etapie powrotu do pełnej sprawności.Ćwiczenia siłowe np. górnych partii ciała, prowadzone rozsądnie przyspieszają metabolizm, co również ma wpływ na przebieg procesu zrostu kostnego.
Spokojnie wróci Pan do pełnej aktywności.
Pozdrawiam!
Witam Panią, zrost kostny zależy od uwarunkowań osobniczych. W przypadku stopy może trwać to od 4 do 6 tyg. Zrost kości wspomógł bym zabiegami fizykalnymi (krioterapią, laserem , polem magnetycznym ) dołączając suplementy na zrost kości. Międzyczasie ok 3 tyg zaproponował bym kontrolne RTG by ustalić przebieg procesu zrostu. Wracając do jazdy na rowerze i pływania to akurat ta forma wymaga pełnej aktywności stopy. Nacisk na pedał podczas jazdy nie jest wskazany i do czasu pełnego zrostu na wstępie zająłbym się aktywizacją w formie ćwiczeń izometrycznych oraz proprioceptywnych nie zapominając o masażu tkanek .Zalecam kontakt z fizjoterapeutą w celu konkretniejszego zdiagnozowania problemu. Pozdrawiam Piotr Luterek
Witam, na zrost zazwyczaj trzeba "przeznaczyć" 4-6 tygodni, jeśli chodzi o aktywność to najpierw takie, które w pełni nie obciążają stawów a więc wspomniany rower i pływanie to dobry pomysł. Jeśli chodzi o zawody, o których Pani pisze to niestety.....trzeba odpuścić i skupić się na dalszych planach:)
Po zrośnięciu dobrze udać się do fizjoterapeuty aby ocenił czy potrzebne będą mobilizacje stawowe i w jakiej formie są mięśnie - mogą być potrzebne ćwiczenia wzmacniające i rozciągające. W chwili obecnej można popracować nad stabilizacją tułowia na przykład - może zaprocentować (oczywiście unikamy pozycji obciążających stopę).
Witam,
Złamane kości muszą po prostu się zrosnąć i tutaj wyznacznikiem jest czas... Zrost kostny średnio po 6-8 tygodniu powinien nastąpić - czasami nawet szybciej. Z racji, że są to palce u stóp dolegliwości bólowe w normalnym codziennym funkcjonowaniu z reguły stosunkowo szybko zanikają.
Jeśli chodzi o aktywność na razie proponowałbym raczej nieobciążające ćwiczenia tak jak np. basen. Na rowerze w spokojnym treningu też nie powinno się nic dziać - tylko but nie może być zbyt wąski i nie można zbyt obciążać stopy podczas kręcenie. Jeśli chodzi o bieganie - najpierw musi być możliwy pełen swobodny chód, następnie szybki marsz. Wówczas można spróbować z lekkim truchtem przetaczając całą stopę. Myślę, że nie wcześniej niż za 2-3 tygodnie... Ale wszystko powinno być weryfikowane na bieżąco pod okiem terapeuty.
Jeśli chodzi o zakończony proces kostnienia palców i ich uruchamianie raczej następuje to samoczynnie podczas chodzenia - to stanowi najlepszą formę treningu. Co do treningu ogólnorozwojowego na całe ciało myślę, że nie ma tutaj przeciwwskazań - wszystko co nie spowoduje aktualnie podrażniania stopy.
Pozdrawiam
Mateusz Idzikowski
WItam serdecznie!
Może Pani rozpocząć pracę terapeutyczną nie dotykając uszkodzonych struktur.
Uzyskanie zrostu to sprawa indywidualna.
Kontrolowane obciążenie stopy zdecydowanie może pomóc w produkcji większej ilości komórek kościotwórczych.
Priorytetem staną się dla Pani ćwiczenia poprawy czucia głębokiego w obrębie stóp.
Pozdrawiam Piotr Iberhan
Ważne aby podczas chodzenia, te palce były unieruchomione, inaczej mogą nie zrosnąć się prawidłowo.
Standardowo kości zrastają się ok. 4 tygodnie, ale w stopie może to trwać dłużej ze względu na gorsze ukrwienie, ok. 6 tyg.
Dopóki nie ma pełnego zrostu powstrzymałbym się od roweru i basenu, bo to duże ryzyko pogorszenia sytuacji. Najlepiej ćwiczyć pod okiem fizjoterapeuty - wtedy jest gwarancja pełnego bezpieczeństwa.
Bez oceny manualnej i terapii nie jestem wstanie postawic diagnozy tym bardziej odpowiedziec na temat doboru cwiczen, Zapraszam do gabinetu
Witam.Zależy jakiego rodzaju to złamanie ,czy zmęczeniowe...? Pewna forma obciążania jest dopuszczana,ale to są szczegóły ,które nalezy ustalic w oparciu o wywiad, weryfikacje ruchową,i wskazanie ortopedy co do procesu zrastania.Pozdrawam.
Witam,
Po 2 tyg prosze zrobić rtg i jeśli tam bedzie zrost kostny już widoczny to trzeba rozpocząć prawidłowe obciążanie i cw propriocepcji, rower i basen. Bieg odpada ze względów bezpieczeństwa. Polecam poszukać dobrego Fizjo i odwiedzić go już po kontrolnym rtg. Przy dobrym zroscie powrót do aktywności bedzie szybki
Pozdrawiam
Krzysztof ADAMOWICZ
Witam,
pełny zrost moze trwać od kilku do kilkunastu tygodni. Sprawa bardzo indywidualna, na którą wpływa wiele czynników. W okresie gojenia odradzam sport który może zaburzyć proces gojenia (bieganie). Jeśli gojenie będzie miało przebieg fizjologiczny, fizjoterapia nie będzie konieczna. W przypadku utrzymujących sie dolegliwości bólowych, ograniczenia zakresu ruchu lub osłabionej siły możliwe że konieczna będzie wizyta u fizjoterapeuty. 10 dni trochę za mało. Lepiej przystopować z aktywności fizyczną a mieć pewność prawidłowego zrostu.
Każda kość powinna zrosnąć się od 4 do 6 tygodni. Dopóki nie będzie pełnego zrostu nie zalecam żadnej aktywności sportowej.
Dobry wieczór,

jeśli chodzi o czas zrostu, oczywiście jest to zależne od predyspozycji, dlatego zawsze przebiega to indywidualnie. Zazwyczaj taki bezpieczny pełen zrost to ok 3-4 tygodni. Bardzo pomocne w przyspieszeniu zrostu są różnego rodzaju zabiegi fizykalne, jak chociażby krioterapia miejscowa (myślę, że nawet chłodzenie lodem, mrożonkami, działa przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie i oczywiście przeciwbólowo), kolejno laser którego główną funkcją jest przyspieszenie procesu gojenia i zrostu.

Domyślam się, że stopa posiada określone unieruchomienie? Istotne, w przypadku chodzenia przez najbliższe tygodnie jest odpowiednie dbanie o struktury, które mogą ulegać przeciążaniu. Czyli chodzenie na pięcie, będzie bardziej napinać mięśnie wykonujące zgięcie grzbietowe stopy oraz pronację, dlatego okolicę przednią piszczeli, strzałki należałoby w miarę możliwości rozmasowywać np. twardszą piłką (tenisową), ruchami okrężnymi, oraz rozciągać takie mięśnie jak piszczelowy przedni. Kolejno tak stawiana noga, będzie wymuszać szczególnie podczas chodzenia o kulach przykurcz mięśnia czworogłowego uda (on też będzie wymagać rozciągnięcia).

Aktywność zależy od pełnego zrostu i odpowiedniego opracowania struktur okolicy złamania. Często po tego typu urazach tworzą się "zrosty" wewnątrztkankowe, blizny w obrębie powięzi (czyli struktury warunkującej ślizg właściwy mięśniom). Przykurczom i osłabieniu ulegają oczywiście mięśnie, które przez okres zrastania się kości, nie pracowały z odpowiednią siłą (częste zaniki, utraty masy mięśniowej) i w swoim zakresie. Dlatego warto zanim przystąpi się do aktywności pomobilizować poszczególne kości stopy, polikwidować zrosty, poluźnić napiętą tkankę i zacząć pracę nad ponownym wzmocnieniem siły mięśniowej.

Co do roweru i pływania, wszystko zależy jak będzie sprawować się stopa, czy zakres ruchu będzie w miarę normalny. Ponieważ przy jeździe na rowerze, szczególnie wduszanie pedału (praca mięśnia czworogłowego uda) ucisk może wywoływać dyskomfort. Podobnie jak przy pływaniu, gdzie np. kraul wymaga podczas pracy nóg supinacji stóp (zgięcie w dół i do wewnątrz).

Na sam początek polecałbym ćwiczenia izometryczne oraz ćwiczenia propriocepcji dla stopy, które pomogłyby odzyskać pewność ruchów, poprawić czucie głębokie. Warto by było również zastosować po już pełnym zroście falę uderzeniową, która pomaga likwidować zrosty, a ewentualne ograniczenia ruchomości, poprawić ślizgami poszczególnych powierzchni stawowych kości, lub mobilizacjami/manipulacjami.

Bieżnia na początek będzie wporządku, nawet stojąc tylko po lewej str bieżni, trzymając się uchwytu i próbując na początek tylko wykonywać kroki prawą nogą, kontrolując prawidłowy tor wzorzec ruchu ;)

Jeśli chodzi o ćwiczenia, tak prosto od razu podrzucam linka do ćwiczeń, które pozwolą utrzymać sprawność, a przy okazji nie poruszają stopy, link poniżej :
www. youtube.com/watch?v=rCDRf7bEFNA

Mobilizacje:
www. youtube.com/watch?v=Ne-lZnKWx1Q

Jeśli ma Pani/Pan jeszcze jakieś pytania odnośnie rekonwalescenji, zapraszam do kontaktu tel lub mailowego ;)
www. physioart.pl

Pozdrawiam serdecznie
Przemysław Jeziorski