Test Wechslera a Depresja

8 odpowiedzi
Jakie bledy popelniaja pacjenci z depresja na tescie Wechslera? Pytanie do psychiatrow lub psychologow.
Test Wechslera jest testem inteligencji, a nie badaniem zaburzeń. Więc najkrócej - różne, tak jak wszyscy. Chorzy na depresję mogą bardzo różnie wypaść w badaniu IQ.

Dzień dobry. Myślę, że nie ma konkretnych rodzaju błędów wykonywanych konkretnie przez ludzi cierpiących na depresję, ponieważ wpływa ona na wiele aspektów naszego funkcjonowania. Z pewnością znacznie upośledza naszą uwagę, napęd, funkcje poznawcze. Można go wykonywać jeżeli chce się np. badać na ile upośledzone są funkcje uwagi lub czy zaburzone są inne funkcje (np. wyobraźnia przestrzenna). Pozdrawiam serdecznie
Dobry wieczór,
Test Wechslera mierzy IQ - iloraz inteligencji, oczywiście depresja może wpływać na funkcje poznawcze i w ten sposób wpływać na wynik testu ale obawiam się, że trudno jednoznacznie określić jakie to będą błędy. Proponuję przeszukanie internetu być może są badacze, który to próbawali zaobserwować. Osobiście skłaniałbym się ku tezie że osoba w stanie obiniżonego nastroju lub depresji będzie popełniała więcej błędów w tych obszarach, które również przy optymalnym nastroju byłyby najsłabsze.
pozdrawiam,
Szymon
To zaskakujące pytanie, test Wechslera służy określeniu inteligencji ogólnej. Jeśli osoba z depresją ma zaburzenia dotyczące toku myślenia, to wynik może być w ogóle niemiarodajny dla danej osoby, raczej dyspozycyjny, czyli zależny od chwilowego stanu.
Diagnostyczne. Test Wechslera ma służyć pomocą, a nie jest to egzamin, na którym trzeba się pokazać jak najlepiej.
Depresja dość często wiąże się z zaburzeniami przypominającymi otępienie. Problem ten dotyczy zwłaszcza koncentracji uwagi i pamięci świeżej - można spodziewać się nieznacznego obniżenia punktacji w testach mierzących te funkcje.
Witam. Sprawność poznawcza w depresji, jest w znacznym stopniu powiązana z jej głębokością. Im głębsza depresja, tym bardziej zmniejsza się sprawność poznawcza. Jednakże wraz ze zmniejszaniem się objawów depresji, funkcje poznawcze wracają do normy.
W depresji deficyty poznawcze zwiększają się stopniowo, ale dość szybko. Osoba w depresji jest świadoma pojawiających się trudności. Osoby z depresją często skarżą się na spowolnienie toku myślenia, uczucie pustki, osłabienie pamięci, trudności z koncentracją, subiektywne poczucie pogorszenia sprawności intelektu i szybkości myślenia, fluencji słownej. Występuje także spowolnienie ruchowe, wolniejsze planowanie (co w Wechslerze wpływa na czas wykonania zadań ograniczonych czasowo). Treści wypowiedzi zazwyczaj zostają niezaburzone (sfera słowna Wechslera), natomiast pacjenci mogą potrzebować dłużej ilości czasu na udzielenie odpowiedzi. Umiejętność uczenia się i przywoływania informacji też zazwyczaj jest zachowana, mimo, że pacjentom może się wydawać, ze jest inaczej. Ponieważ osoby z depresją często oceniają swoje funkcje poznawcze niżej, niż można by obiektywnie stwierdzić, częściej mogą w odpowiedzi na pytanie udzielać odpowiedzi "nie wiem", z tego względu mogą otrzymywać wyniki znacznie niższe od rzeczywistych (warto zwłaszcza na to zwrócić uwagę). Osoby z depresją niżej oceniają swoje możliwości intelektualne, szybciej się poddają, może im się wydawać, że zadanie jest dla nich za trudne i nie podejmować się go. Funkcje przestrzenno-wzrokowe są zazwyczaj zachowane. Najważniejsza jest więc obserwacja pacjenta w trakcie wykonywania testu i dokładny wywiad przed wykonaniem testu, lub w razie zauważenia trudności, dopytanie o trudności które pojawiają się na co dzień.
Pozdrawiam,
Justyna Sordyl-Grajcar
Test Wechslera mierzy inteligencję, nie zaburzenia. Sama depresja potrafi przypominac otępienie. Wiążę się z tym obniżona koncentracja, słabsza pamięć, dłuższy czas potrzebny do namysłu. Zapewne istnieje korelacja między chorobą a wynikami testu i można spodziewać się nieco niższczego wyniku niż u osoby zdrowej.