Pytanie do psychologa w jakim nurcie powinienem przeprowadzić terapie aby usunąć zaburzenia psychosomatyczne z układu trawiennego...Konkretnie strach przed wyjściem z domu rano pomimo kilku wizyt w wc ciągła biegunka
mgr Justyna Jastrzębska
mgr Justyna Jastrzębska
Psycholog, Psychoterapeuta
Warszawa
Warto szukać pomocy u psychoterapeutów z różnych nurtów, którzy specjalizują się konkretnie w problemach związanych z tematyką lęków, przed wizytą należy dopytać się wybranej przez siebie osoby, czy jest w stanie pomóc w tym zakresie. Zapraszam do kontaktu i proponuję również skonsultować się z lekarzem rodzinnym, by poradził, jakie badania i wizyty u innych specjalistów przejść, by wykluczyć choroby gastrologiczne. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

mgr Marta Niwczyk
mgr Marta Niwczyk
Psychoterapeuta, Psycholog
Kraków
Dzień dobry,
Wspomniany został przez Pana / Panią odczuwany w pewnych sytuacjach strach - lęk. Priorytetem byłoby zatem leczenie zaburzeń lękowych, które dają konkretne objawy somatyczne. Trzeba by było zastanowić się, jakie jest źródło odczuwanego lęku i strachu, co za nim stoi, by móc złagodzić, a następni usunąć objawy. Skutecznymi modelami terapii w leczeniu zaburzeń lękowych lub zaburzeń z lęiem w obrazie klinicznym, są zapewne terapia poznawczo-behawioralna oraz terapia psychodynamiczna. Obie refundowane w ramach NFZ.
Pozdrawiam serdecznie,
Marta Niwczyk

mgr Katarzyna Wojciechowska
mgr Katarzyna Wojciechowska
Psychoterapeuta
Katowice
Dzień dobry,
Myślę, że wiele z nurtów w psychoterapii może być odpowiedni dla zaburzenia, którego Pan doświadcza. Decyzja należy do Pana czy to będzie psychoterapia behawioralno- poznawcza, psychoterapia psychodynamiczna, czy psychoterapia Gestalt. Każdy z tych nurtów proponuje inny rodzaj pracy z pacjentem/ klientem i zapoznając się z głównymi zasadami i metodami pracy będzie Pan mógł wybrać ten, który na ten moment Pana przekonuje. Wybierając natomiast terapeutę/ terapeutkę proszę pamiętać, że powinna to być osoba posiadająca certyfikat psychoterapeuty, albo być w procesie certyfikacji, który umożliwia zdobycie uprawnień do wykonywania zawodu psychoterapeuty. Ponadto każdy psychoterapeuta powinien podlegać regularnej superwizji (rodzaju kontroli jego pracy terapeutycznej). Takie informacje znajdzie Pan na stronie internetowej wybranej przez Pana osoby. Innym czynnikiem, o którym może się Pan przekonać po pierwszej konsultacji lub na pierwszych sesjach, to to czy wybrana przez Pana osoba wzbudza w Panu zaufanie i nawiązuje z Panem taki rodzaj relacji, który umożliwia pracę w obszarze związanym z Pana dolegliwościami. Badania naukowe pokazują, że to rodzaj relacji jaką buduje terapeuta z pacjentem/ klientem w dużej mierze wpływa na efektywność procesu psychoterapeutycznego.
Życzę powodzenia i pozdrawiam
Katarzyna Wojciechowska

mgr Aleksandra Brzezińska
mgr Aleksandra Brzezińska
Psychoterapeuta, Terapeuta
Toruń
Witam,
Polecam psychoterapię w nurcie poznawczo - behawioralnym.
Pozdrawiam.

dr Krzysztof Dudziński
dr Krzysztof Dudziński
Psychoterapeuta, Terapeuta
Warszawa
Witam serdecznie, nie da się na to pytanie odpowiedzieć jeżeli nie zna się pełnej historii
choroby ani jej przyczyny. To co pan/pani pisze świadczy o tym, że biegunka jest wywołana przez czynniki psychiczne np. jednak jakie czynniki psychiczne nie wiadomo.
Poza tym nie podaje pani/pan swojego wieku co może mieć dosyć istotne znaczenie.
Sam pracuję w kilku nurtach psychoterapeutycznych ale nie powim Panu w tej chwili
co wybrać. Aby się więcej nie stresować dodatkowo wizytami na mieście radziłbym rozpocząć od kilku sesji przez Skype. Kontakt do mnie znajdzie Pan poprzez linki podane w moim opisie. Pozdrawiam miło Krzysztof Dudziński

 Beata Szulik-Bomba
Beata Szulik-Bomba
Psychoterapeuta, Psycholog, Terapeuta
Warszawa
Witam, w takim przypadku warto poszukać terapeuty psychodynamicznego, który pracuje integracyjne włączając techniki pracy z ciałem lub elementy ISTDP. Można również spróbować ISTDP,  czyli intensywnej krotkoterminowej terapii psychodynamicznej, pracując rownolegle nad wzmocnieniem całego ciała i ogólnej muskulatury. Pozdrawiam Beata Szulik Bomba

mgr Justyna Krupa-Burkiewicz
mgr Justyna Krupa-Burkiewicz
Psychoterapeuta, Psycholog, Terapeuta
Żyrardów
Witam. Polecam psychoterapię w nurcie poznawczo-behawioralnym z uwagi na jej wysoką skuteczność w leczeniu zaburzeń lękowych. Pozdrawiam

mgr Alina Wiśniewska
mgr Alina Wiśniewska
Psychoterapeuta, Psycholog, Terapeuta
Sopot
W takiej sytuacji przydałaby się solidna psychoterapia psychoanalityczna najlepiej 3 - 4 razy w tygodniu. Pozdrawiam

dr n. med. Rafał Kuźniewski
dr n. med. Rafał Kuźniewski
Psycholog, Seksuolog, Psychoterapeuta
Włocławek
Witam,
zaburzenia psychosomatyczne są efektem nieuświadomionego urazu, który wychodzi w ciele. Aby zrozumieć co jest źródłem i przepracować go polecam nurt psychodynamiczny, w którym sam pracuję z pacjentami psychosomatycznymi.
Pamiętaj, że przed wizytą u terapeuty, należy wykluczyć u lekarza jakiekolwiek dolegliwości organiczne, które mogą wywoływać taki efekt.
Pozdrawiam.

 Michał Szadkowski
Michał Szadkowski
Psychoterapeuta, Terapeuta
Warszawa
Dzień dobry,
W opisanym przykładzie rozumiem, że dla Pana/Pani problemem jest lęk przed wyjściem z domu, który objawia się na poziomie somatycznym zaburzeniami układu trawiennego. Właściwie wszystkie nurty znajdą sposób aby podejść do problemu. Ja osobiście polecam terapię Gestalt lub terapię Poznawczo-Behawioralną. Oba te nurty pomagają w odblokowaniu się i przezwyciężeniu/przepracowaniu strachu lub lęku. Gestalt specjalizuje się też w technikach pracy z ciałem.
Mam nadzieję że to pomoże dobrze wybrać.
Pozdrawiam
Michał Szadkowski

mgr Piotr Włodarczyk
mgr Piotr Włodarczyk
Psychoterapeuta, Psycholog
Opole
Dzień dobry. Proponuje udać się do psychoterapeuty pracującego w nurcie psychodynamicznym. Pozdrawiam.

mgr Anna Cylwik
mgr Anna Cylwik
Psychoterapeuta, Psycholog
Warszawa
Moim zdaniem pomóc może psychoterapia w różnych nurtach. Ważne, by udać się do certyfikowanego specjalisty i zaufać swym odczuciom po konsultacji.

mgr Maciej Misztal
mgr Maciej Misztal
Psychoterapeuta, Psycholog
Warszawa
Dzień dobry,
W leczeniu wszelakich lęków skuteczna jest terapia poznawczo-behawioralna. Praca poznawcza jak i doświadczanie poprzez eksperymenty różnych sytuacji pozwala na poradzenie sobie z trudnościami. Proszę wybrać odpowiedniego dla siebie terapeutę i udać się na konsultację. Wstępna diagnoza pozwoli ustalić czy coś dodatkowo nie kryje się pod obawami wyjścia z domu.
Pozdrawiam
Maciej Misztal

 Zbigniew Marciniak
Zbigniew Marciniak
Psychoterapeuta, Terapeuta
Włocławek
Witam,
Klika lat temu zostały przeprowadzone badania w zakresie skuteczności wiodących nurtów terapeutycznych. Do wiodących nurtów terapeutycznych można zaliczyć:
- nurty psychoanalityczne i psychodynamiczne
- nurty humanistyczne
- nurty systemowe
- nurty poznawczo-behawioralne
- nurty integracyjne.
Na podstawie tychże wyników można przyjąć, że skuteczność nurtów terapeutycznych jest podobna. Dodam, że nurt terapeutyczny nie leczy. Do ważnych wskaźników dotyczących skuteczności terapii można zaliczyć:
- sojusz terapeutyczny, czyli jakość relacji między pacjentem/klientem a psychoterapeutą.
- stopień, w jakim pacjent/klient i terapeuta zgadzają się ze sobą i współpracują w zakresie realizacji celów/zadań.
Czynniki leczące w psychoterapii można także podzielić zasadniczo na te leżące po stronie pacjenta/klienta i na te leżące po stronie psychoterapeuty.
Czynniki odpowiadające za skuteczność terapii i leżące po stronie pacjenta, to m.in.:
- wysoki poziom motywacji pacjenta/klienta i jego zaangażowania w terapię,
- oczekiwanie, że odniesie się korzyści z psychoterapii,
- zrozumienie, czym jest terapia i po co bierze się w niej udział,
- gotowość na zmianę.
Czynniki odpowiadające za skuteczność terapii i leżące po stronie psychoterapeuty, to m.in.:
- wysoki poziom dobrostanu psychicznego terapeuty,
- kompetencje i rzetelne wykształcenie,
- empatia,
- pozytywne nastawienie i spójność wewnętrzna terapeuty.
Każde podjęcie procesu terapeutycznego jest z reguły poprzedzone 2-3 sesjami konsultacyjnymi na których terapeuta powinien sobie odpowiedzieć na pytanie czy podoła i pomoże temu pacjentowi/klientowi w jego problemach. Znacząca większość psychoterapeutów to osoby kompetentne w szczególności po odbyciu 4-5 letniego akredytowanego podyplomowego szkolenia.
A klient/pacjent powinien zwrócić uwagę na pierwszych sesjach jak się ogólnie czuje w kontakcie z terapeutą czyli z osobą której powierza swoje problemy.
Zadała Pani/ Zadał Pan pytanie psychologowi. Myślę, że bardziej odpowiednim odbiorcą tego pytania powinien być psychoterapeuta. Proszę sobie poczytać kim jest psycholog, kim psychoterapeuta, a kim psychiatra. Jest w internecie na ten temat dużo rzetelnych artykułów. Co do Pani/Pana konkretnego przypadku na początkowym okresie leczenia najskuteczniejszą metodą wg mnie byłoby połączenie oddziaływań terapeutycznych z leczeniem farmakologicznym czyli konsultacja psychoterapeutyczna i lekarska.
Pozdrawiam serdecznie,
Zbigniew Marciniak
(zbigniewmarciniak-psychoterapia.pl)

mgr Adrian Olesiak
mgr Adrian Olesiak
Psycholog, Psychoterapeuta, Terapeuta
Warszawa
Witam serdecznie.

Terapia poznawczo behawioralno jest rekomendowana przez rozne swiatowe organizacje/towarzystwa (BACP, NICE guidelines). Te podejscie ma przeprowadzone mnostwo badan, wiec zdecydowanie bylaby to najlepsza opcja.
Osobiscie rowniez polecam te forme terapii, po 3-4 sesjach mozna zauwazyc pierwsze rezultaty ale warto pamietac ze wymagane jest zaangazowanie od pacjenta inaczej taka terapia nie przyniesie korzysci.


Pozdrawiam,
Adrian Olesiak

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.