problem matki

5 odpowiedzi
Czy jest pan w stanie pomoc czlowiekowi,ktory kompletnie nie akceptuje udania sie do specjalisty,mimo,ze ma wszelkie objawy depresyjne utrzymujace sie juz ok 1 roku,ktory jest w beznadziejnej sytuacji zyciowej I mimo proby pomocy I tak robi po swojemu,pograzajac siebie I ludzi ktorzy chca mu pomoc,jesli nawet uda sie do pana to nie jestem pewna czy bedzie wspolpracowal I wyjawi wszystko ,czy mozliwa bylaby konsultacja ze mna np email aby pomoc w terapii,nie jestem I nie moge byc przy nim,a nie ma nikogo kto rozumie problem I co sie z nim dzieje,jest dorosla osoba ,wiem ,ze nie mozna nikogo zmusic do leczenia,
witam.Nie jestem wstanie pracować z kimś kto nie chce pomocy. Psychoterapia działa tylko wtedy jak ktoś chce zmienić swoje życie. Można tej osobie podarować książkę -może to będzie impuls do poczucia się lepiej - Sue Atkinson "Jak wydobyć się z depresji', albo M. Johnstone "Mój czrny pies depresja".
Piotr Chaciński
psycholog

Trudno jest pomóc komuś, kto sam nie szuka pomocy. Jeśli osoba, której dotyczy pytanie szkodzi sobie w sposób, który prowadzi do utraty zdrowia lub życia, albo jej zachowanie zagraża innym osobom, można rozważyć wdrożenie leczenia przymusowego, co wiązałoby się z jej ubezwłasnowolnieniem. Warto najpierw skonsultować tę sprawę z lekarzem - psychiatrą, który być może zaordynuje skuteczne leczenie. Jeśli zaś chodzi o kontakt psychologiczny, dobrym kontaktem byłby psycholog kliniczny. Moja propozycja jest zatem taka, aby pierwszym kontaktem był lekarz - psychiatra.
Witam serdecznie,
Z listu wynika, że to pani bardziej zależy na leczeniu i poprawie niż samemu choremu. W takiej sytuacji pozostaje kilka opcji. Jedną z nich jest praca nad motywacją osoby chorej do podjęcia leczenia. Jeśli chce pani robić to skuteczniej, proponowałabym samej udać się na spotkanie do psychologa/psychoterapeuty – po uzyskanie wsparcia dla siebie oraz wskazówki jak postępować z osobą chorą. Drugą opcją jest nawiązanie współpracy z Zespołem Leczenia Środowiskowego w mieście, gdzie mieszka chory. W takim zespole są specjaliści (psychiatra, psycholog i inni), którzy mogą przyjechać na wizytę domową, sprawdzić stan pacjenta, motywować do podjęcia leczenia. Trzecią opcją jest przymusowe leczenie psychiatryczne – jest to opcja tylko dla osób, które stwarzają realne zagrożenie dla zdrowia własnego lub innych osób. Rozumiem, że w przypadku syna ta opcja nie wchodzi w grę. W razie dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu mailowego magdalena.popiel@gmail.com.
Witam, tak, nie da się nikogo, zwłaszcza osoby dorosłej zmusić do wizyty u specjalisty. Jeśli jest Pani bliską osobą, to może Pani udać się po pomoc i wsparcie, żeby problemy drugiej osoby nie były dla Pani obciążeniem. Dodatkowo może Pani uzyskać wsparcie i wskazówki jak sobie radzić z taką sytuacją.
Witam,
Rozumiem, że chce Pani zrobić wszystko aby pomóc bliskiej osobie i że też Pani w tej sytuacji jest ciężko i doświadcza Pani bezradności i smutku, że bliska osoba tej pomocy odmawia. Nie wiem o jakich objawach depresyjnych Pani pisze ale jeśli jest zagrożenie życia poprzez np; wypowiadanie myśli rezygnacyjnych wtedy trzeba wzywać pogotowie.
Tak jest możliwość konsultacji online lub telefonicznie jeśli nie jest Pani z Warszawy.
pozdrawiam
Agata Czaja-Michaud
ajkczaja gmail.com