Nerwica lękowa

25 odpowiedzi
Czy można leczyć nerwice lękową bez tabletek ? jak nauczyć się żyć z tym jak unikać ataków paniki???
Dzień dobry,

przeważnie tak. Napady paniki (najczęściej występujące z agorafobią) są związane z zaburzeniami lękowymi i w tym wypadku najlepiej sprawdza się podjęcie psychoterapii w nurcie psychodynamicznym. Tabletki natomiast działają tylko objawowo, ale nie leczą przyczyn.

Z poważaniem.
Adam Zajączkowski

Farmakoterapia jest z definicji leczeniem objawowym dlatego nie uznałbym przyjmowania tabletek za leczenie. W wypadku nerwicy zalecaną procedurą medyczną jest psychoterapia.
Jeżeli leczenie prowadzi lekarz psychiatra, to najlepiej się do tego zastosować, gdyż on odpowiednio dobiera leki wedle wiedzy i doświadczenia. Leczenie farmakologiczne można wspomagać psychoterapią, aby powoli wychodzić z leków. Wszystko musi współgrać ze sobą. Wtedy terapia jest pod kontrolą, prowadzona odpowiedzialnie i dająca nadzieję na pozytywny postęp w terapii.
Nerwicę lękową najskuteczniej leczy terapia poznawczo-behawioralna, która opiera się na dwóch, realizowanych jednocześnie i wzajemnie się uzupełniających wymiarach/ procesach: a. samowiedzy (zdobywania wiedzy na temat dotychczasowych mechanizmów reagowania na pewne zdarzenia), b. wypracowywania i utrwalania innych niż poprzednio zachowań/ reakcji na poprzednie zdarzenia/ bodźce. Słowem najpierw szukamy wspólnie wszystkich (rzeczywistych) źródeł/ powodów dotychczasowych reakcji lękowych, potem opracowujemy i sprawdzamy oraz utrwalamy wspólnie nowe strategie reakcji na "stare" źródła. Krok po kroku - konfrontując się z lękiem, poznając i oswajając go, zmniejszamy (odwołując do etykiety) nerwicę. To, czy farmakoterapia jest zbędna zależy od wielu czynników indywidualnych: tak osoby cierpiącej, jak i jej lęku (jego głębokości, intensywności itp.). Żeby dokładnie odpowiedzieć na to pytanie niezbędna będzie indywidualna konsultacja psychologiczna, najpierw u psychologa, a potem psychiatry, którzy to oszacują. A potem terapia. Ważne dla jej dobru będą też objawy/ zaburzenia współwystępujące oraz okoliczności objawów: depresja, zaburzenia osobowości, kryzys sytuacyjny?
Pomocna może okazać się psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym. Proszę poszukać certyfikowanego psychoterapeuty TPB.
Dzień dobry,
tak to jest możliwe by leczyć np. ataki paniki bez wsparcia farmakologicznego. Wszystko zależy od stopnia nasilenia objawów. Psychoterapeuta powinien pomóc w doborze odpowiedniej formy leczenia.
W ramach podjętej psychoterapii specjalista może pokazać techniki radzenia sobie z takim atakiem (np. formy relaksacji, pracy z oddechem). Ataki najczęściej postrzegane są przez osoby je przeżywające jako zdarzenia niespodziewane, nagłe, godzące w autonomie jednostki.
Terapeuta zachęcać nas może do tego byśmy nie "uciekali" od ataków paniki, lecz poprzez próbę zrozumienia m.in. czynników wywołujących atak (tego co się dzieje przed, jak i po nim), tego jak one się wiążą z naszą osobistą historią, spróbowali osadzić te wydarzenia na kontinuum naszych doświadczeń (przestali postrzegać je jako wyizolowane, zaskakujące i niekontrolowane zdarzenia), lepiej je zrozumieli i tym samym tak silnie nie obawiali (lęk przed wystąpieniem ataku często stanowi istotny problem dla osób zgłaszających się po pomoc).
Zachęcam do spotkania z psychoterapeutą.
Pozdrawiam, Katarzyna Walczak
Leczenie nerwicy lękowej jedynie farmaceutykami jest leczeniem objawów, mającym na celu ich złagodzenie lub wyeliminowanie. Podjęcie psychoterapii oznaczałoby próbę dotarcia do przyczyn leżących u podłoża zaburzeń. Często łączy się farmakoterapię i psychoterapię jako równolegle przebiegające formy leczenia. Myślę, że w początkowej fazie leczenia przy włączeniu psychoterapii może być konieczne przyjmowanie przez jakiś czas leków. O zaprzestaniu przyjmowania leków może zadecydować tylko lekarz psychiatra. Wskazane jest, żeby lekarz psychiatra i psychoterapeuta konsultowali wspólnie przebieg leczenia pacjenta.
Witam.
Tak można leczyć bez tabletek. Proszę udać się do terapeuty po pomoc.
Bez odpowiedniego wywiadu nie ma jak udzielić dobrej rady jak chodzi o ataki paniki.
Pozdrawiam
Witam,
Tabletki nie leczą nerwicy tylko niwelują nieprzyjemne objawy. W celu wyleczenia problemu, którego przyczyną może być nerwica czy ataki paniki potrzebna jest psychoterapia. Możliwe, że na początku, szczególnie jeśli ataki paniki są silne, będzie potrzebna farmakoterapia. Natomiast docelowo uczęszczając na regularną psychoterapię leki powinny być wycofywane najwcześniej jak to możliwe (także po pozytywnej opinii lekarza). Jeśli objawy nerwicy czy paniki nie są na tyle silne, że destabilizują codzienne życie można spróbować rozpocząć proces psychoterapii bez leków.

Pozdrawiam
Witam, można leczyć zburzenia lękowe bez stosowania leków za pomocą psychoterapii. Zachęcam do konsultacji z psychoterapeutą. Pozdrawiam.
Samemu trudno jest sobie poradzić z takim kłopotem. Dobrze jest łączyć farmakoterapię z psychoterapią. Warto poszukać dla siebie pomocy terapeuty. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Witam. Trudno w sposób jednoznaczny i pewnie satysfakcjonujący dla Pana/Pani sposób odpowiedzieć na te pytania. Dlaczego? Ponieważ każdy człowiek jest istotą niepowtarzalną, zindywidualizowaną, ze swoją historią, osobowością i strukturą. Dlatego też, każde zaburzenie traktuję indywidualnie, dobieram metody, które są na dany moment najbardziej trafne - spójne z potrzebami osoby z którą pracuję. Nieraz bywa tak, że potrzebne w tego typu zaburzeniu jest wsparcie farmakologiczne, a czasami nie. W pytaniu "jak nauczyć się z tym żyć" dostrzegam fakt, że wierzy Pan/Pani w to, że MOŻNA z tym żyć, tylko Pan/Pani nie wie JAK. Potwierdzam tę myśl - można z tym żyć, choć warto się trochę "podszkolić", by odzyskać kontrolę nad tym co przytłacza i paraliżuje. Pomocna w tym może być psychoterapia, do której zachęcam. Może ona pomóc nie tylko w nerwicy lękowej, może być również nieocenionym wsparciem a jednocześnie rozwojem (m.in. nauką sposobów radzenia sobie, odkrywaniem zasobów), a także pomoże "zająć się" kompleksowo atakami paniki. Życzę powodzenia i serdecznie pozdrawiam.
Witam, powinno się podjąć regularne leczenie psychoterapeutyczne jaką metodą zależy od problematyki pacjenta. W Polsce "modna" jest zerapia zachowawczo-poznawcza aczkolwiek nie skutkuje we wszystkich przypadkach.
Poza tym powinno się nauczyć najlepiej u specjalisty , specjalnych technik oddechowych, treningu
autogennego lub progresywnej relaksacji mięśni, wbudować sobie wizualizacyjne blokady zapobiegajęce atakom i jeszcze wiele innych.
Pozdrawiam
Witam, tak, oczywiście jest możliwe radzenie sobie z napadami paniki bez leków. Czasami pomocne jest włączenie leków w początkowej fazie psychoterapii, jednak celem jest radzenie sobie bez nich. Aby było to możliwe wskazane jest podjęcie terapii i przyjrzenie się między innymi sytuacjom, w którym dochodzi do napadów, towarzyszącym napadom myślom, jak również podejmowanym zachowaniom "ratującym". Badania pokazują, że terapią o wysokiej skuteczności leczenia napadów lęku panicznego jest terapia poznawczo-behawioralna. Zatem zachęcam do skorzystania z tej formy wsparcia. Pozdrawiam Justyna Krupa-Burkiewicz
Wszystko zależy od tego w jakim stanie jest pacjent.Czasami na poczatku terapii wskazana jest farmakoterapia.Jednak najlepsze wyniki daje połaczenie jej z psychoterapią .Psychoterapeuta leczy na innym poziomie.Musimy dotrzeć do przyczyn napadów paniki i tym sie zająć.Psychoterapia przynosi bardzo dobre efekty w zaburzeniach lękowych,tak że w efekcie pacjent może zrezygnowac z leków.
Witam, jest możliwość leczenia nerwicy bez tabletek. Wymaga to jednak gruntownego rozeznania z terapeuta. Pracuje z osobami cierpiącym na nerwice, które nie wymagają równoległego wsparcia w postaci leków i osobami, które wymagają. Nie ma jednej drogi leczenia czy reguły. Co do pytania dotyczącego sposobów unikania ataków paniki to jest to kwestia do rozwiązania w terapii. Wtedy terapeuta poznaje Pani wrażliwość emocjonalną, sposób funkcjonowania i reagowania, postrzegania, itd. i ma możliwość udzielenia adekwatnej odpowiedzi na to pytanie. Zachęcam wiec podjęcie psychoterapii. Pozdrawiam.
Dzień dobry,
Zwykle stosowanie farmakoterapii wspomaga leczenie psychoterapeutyczne, powodując zmniejszenie nasilenia objawu. Możliwe jest podjęcie leczenia psychoterapeutycznego bez stosowania leków.

Pozdrawiam
Psychoterapia jest sposobem leczenia nerwic lękowych. Natomiast z zależności od nasilenia sytuacji lękowych farmakoterapia może być bardzo pomocna. Należy dobrze zdiagnozować skąd biorą się napady lęku. Czy są wynikiem jakiś reakcji płynących z ciała czy psychiki. Tak czy inaczej zmiana nastawienia do napadow lęku może bardzo pomóc w codziennym funkcjonowaniu. Łatwiej znosić coś do czego ma się neutralne nastawienie.
W zależności od tego jak rozumiemy przyczynę zaburzenia psychicznego (na przykład „nerwicy” piszę w cudzysłowie bo teraz w diagnozie nozologicznej np. DSM-IV używa się określenia zaburzenia lękowe) będziemy stosować różne metody leczenia. Jeśli staramy się zrozumieć funkcjonowanie człowieka z perspektywy równowagi bio-chemicznej, to będziemy widzieli choroby psychiczne jako naruszenie tej równowagi i będziemy starali się ją przywrócić przy pomocy leków. Jeśli jesteśmy psychoterapeutą to będziemy szukać przyczyn w sferze konfliktów, reliktowych wzorców zachowania, dysfunkcyjnego systemu rodzinnego itd. Jest więc wiele sposobów rozumienia „nerwicy”. Jest jednak utrwalone przekonanie że „nerwice” dobrze poddają się leczeniu metodami psychoterapeutycznymi natomiast psychozy wymagają farmakoterapii. Osoba która pyta jak nauczyć się żyć z nerwicą utraciła nadzieję na wyleczenie. Szkoda. Wiele kierunków psychoterapeutycznych rozwinęło specyficzne metody leczenia zaburzeń lękowych, czy funkcjonujących w ich ramach ataków paniki. Poza tym ataki paniki mogą być elementami wielu syndromów, nie ma jednej cudownej recepty, dlatego wizyta u psychoterapeuty a jeśli preferujemy metody biologiczne u psychiatry jest wskazana. Ważne jednak aby, jak przy każdej terapii, pojawił się czynnik wzajemnego dopasowania pacjenta i terapeuty.
Dzień dobry, można leczyć nerwicę lękowa bez tabletek, choć są sytuacje w których leki mogą być bardzo pomocne. To wszystko jest sprawą bardzo indywidualną. Pozdrawiam
Witam, to zależy od tego jak bardzo rozwinięte są objawy. Zachęcam do konsultacji z psychoterapeutą. On podejmie decyzje czy warto skonsultować się z psychiatrą i ewentualną psychoterapię wspomóc farmakoterapią. Aby sobie pomóc należy podjąć psychoterapię. Pozdrawiam.
Dzień dobry,
wszystko jest uzależnione od czasu trwania, przebiegu i nasilenia objawów oraz charakteru tzn. czy dotyczą sfery poznawczej, sfery emocji i jakie są objawy somatyczne. Pacjenci prawidłowo prowadzeni w procesie terapeutycznym odstawiają leki. Wszystko jest kwestią prawidłowej diagnozy i terapii. Proponuję zgłosić się do specjalisty. Nie opierać się na wiedzy ogólnie dostępnej w internecie.
Pozdrawiam
ES
Nerwica lękowa to termin mogący obejmować różne zaburzenia z grupy zaburzeń lękowych. Zatem różne osoby mogą doświadczać różnych zaburzeń a co za tym idzie różnych objawów (z różnym natężeniem). Decyzję odnośnie zasadności stosowania leków podejmuje lekarz wspólnie z pacjentem uwzględniając doświadczane objawy i ich natężenie. Terapia w dużej mierze polega na nauce rozpoznawania objawów lęku i regulowania jego natężenia.
W leczeniu zaburzeń lękowych bardzo skuteczna jest psychoterapia poznawczo-behawioralna. Na temat stosowania leków trzeba porozmawiać z lekarzem. Zachęcam jednak, by spróbować psychoterapii, ponieważ zmierza ona do rozwiązania problemu, który stanowi przyczynę opisanych zaburzeń. Pozdrawiam.
Oczywiście, zaburzenia lękowe można leczyć wyłącznie psychoterapią. Podjęcie pracy w nurcie poznawczo-behawioralnym pozwoli na zrozumienie natury swoich objawów, nauczenie się nowych metod reagowania, zmianę dysfunkcyjnych przekonań podtrzymujących problem.