Mam zdiagnozowane zaburzenia lękowo-depresyjne, dodatkowo cierpię na silną fobię społ

3 odpowiedzi
Mam zdiagnozowane zaburzenia lękowo-depresyjne, dodatkowo cierpię na silną fobię społeczną i może to dziwnie zabrzmi, ponieważ jestem osobą dorosłą-fobię szkolną. Zawsze jak przebywam w budynku szkolnym, na wywiadówce u córki, siedzę w ławce, mam kontakt z nauczycielami, przeżywam prawdziwe katusze. Zupełnie, jakbym nagle zamieniała perspektywę, jakby miejsce i sytuacja przypominały mi o czymś traumatycznym. Owszem, czasy szkolne były dla mnie niezbyt miłe, ale nie aż tak, żeby dostawać na wspomnienie o nich ataków lęku. Ale tak się właśnie dzieje za każdym razem. Zastanawiam się, czy tego typu sytuacje są dla mnie lękowe, ponieważ "ustawiają" mnie (podświadomie) w pozycji potencjalnego zagrożenia oceną, czy ma to ścisły związek z fobią społeczną, czy też lęk jest objawem podświadomej konfrontacji z rodzicami, których przedstawicielami są właśnie nauczyciele?...nadmienię, że lata terapii zarówno poznawczo-behawioralnej jak i farmakoterapii niewiele w tej kwestii pomogły. Lęk pojawia się co jakiś czas, całkiem niedawno nawet był atak paniki, podczas rozmowy w gronie nauczycieli. Chciałabym móc zrozumieć mechanizm moich reakcji lekowych. Dziękuję z góry za odpowiedź :)
Szanowna Pani, w leczeniu fobii nieswoistych, takich jak fobia szkolna jedną z najlepiej udokumentowanych jeżeli chodzi o skuteczność terapii jest szkoła psychodynamiczna. To podejście, które nie tylko pomoże Pani zrozumieć mechanizmy stojące za atakami paniki, ale także skutecznie sobie z nimi poradzić.

Dzień dobry, posze Pani że cierpi na zaburzenia lękowo-depresyjne, oraz silną fobie społeczną. Najbardziej typowymi objawami fobii społecznej są uporczywy lęk (obawa przed nienormalnym zachowaniem się wśród ludzi, ośmieszeniem lub kompromitacją), czerwienienie się, drżenie rąk i mięśni, przyspieszone bicie serca, nadpotliwość, duszności - co tłumaczyłoby Pani
"katusze". Pozbycie się tego typu zaburzeń jest jak najbardziej możliwe pod warunkiem określenia przyczyny i dobrania właściwej formy psychoterapii
pasującej do Pani psychiki. Pozdrawiam
Szanowna Pani, pisze Pani że podejmowała już terapię jednak były one nieskuteczne. W terapii skoncentrowanej na Rozwiązaniach koncentrujemy się na zasobach klienta. Proszę się zastanowić czy faktycznie nie poczynił Pani żadnych postępów, czy po terapii coś jednak się poprawiło? Nie jest jeszcze idealnie, ale zauważalnie swoich choćby drobnych osiągnięć może być kluczem do sukcesu. To co działało, co pomagało Pani lepiej znosić sytuacje stresowe, odczuwać mniejszy lek należy kontynuować. To jeden z elementów terapii TSR. Większą uważność na strategię które już u Pani skutkują, choćby w jakimś stopniu. Pozdrawiam serdecznie