Mam 37 lat. Trzy tygodnie temu doznałem urazu w kręgosłupie szyjnym podczas gwałtownego przebudzenia

28 odpowiedzi
Mam 37 lat. Trzy tygodnie temu doznałem urazu w kręgosłupie szyjnym podczas gwałtownego przebudzenia w trakcie snu, czułem jakby mi coś strzeliło w dolnym odcinku kręgosłupa szyjnego. Od tamtej pory doskwierają mi bóle wewnątrz uszu z uczuciem przytłumienia słuchu, bóle głowy tak jakby po obwodzie czaszki zaczynające się od potylicy. Odczuwam również napięcie mięśni karku i szyi aż do potylicy. Dodam, że wcześniej zdiagnozowano także dyskopatię lędźwiową, skutkującą bólami odcinka lędźwiowego i w okolicach nerek. Od jakiegoś czasu czuję silne mrowienie stóp. Zdecydowanie najbardziej doskwierają mi bóle i objawy od odcinka szyjnego dlatego kilka dni temu wykonałem rezonans odc. szyjnego w którym stwierdzono:
Odcinkowe spłycenie fizjologicznej lordozy szyjnej. Osteofity na krawedziach trzonów kręgów na poziomach C5/C6/C7 skierowane dokanałowo redukują przestrzeń płynową worka oponowego. Na poziomie C2/C3/C4/C5 niewielkie uwypuklenie krążka międzykręgowego z ograniczeniem przestrzeni płynowej. Na poziomie C5/C6 protruzja krążka międzykręgowego z kompresją worka oponowego i zaznaczonym modelowaniem rdzenia kręgowego. Uwypuklenie więzadła podłużnego tylnego.
Proszę o wstępną poradę czy fizjoterapia (ewentualnie jakie zabiegi) ma szansę pomóc czy pozostaje już tylko operacja? Z góry dziękuję za informacje.
Dzień dobry, Opis radiologiczny nie wskazuje na stan operacyjny. Ewentualny zabieg odbarczajacy można rozważać po wykonaniu terapii zachowawczej. W jej ramach powinna znaleźć się terapia na bazie Terapii Manualnej oraz funkcjonalnej ukierunkowanej na repozycje krążka miedzykregowego, ewentualną poprawę mechaniki rdzenia kręgowego i innych struktur nerwowych, terapie tkanek miękkich oraz trening przystosowujacy chore tkanki do przyjmowania obciążeń. Należy mieć świadomość, że ciężar głowy przenoszony na odcinek szyjny może wynosić ponad 30 kg.

Proponuję iść do dobrego fizjoterapeuty i na badanie funkcjonalne i terapię całego ciała. Jak po kilku zabiegach nie będzie satysfakcjonujący efektów to do neurochirurga
Dzień dobry,
Tak, jest szansa, że fizjoterapia pomoże, przy czym muszą to być ukierunkowane indywidualnie prowadzone ćwiczenia lecznicze/terapia manualna. Raczej stratą czasu będzie korzystanie ze standardowego podejścia tzn. uważam, że ćwiczenia grupowe oraz fizykoterapia jak laser, magnetronik itp będzie stratą czasu. Warto, aby fizjoterapeuta specjalizował się w leczeniu zespołów bólowych kręgosłupa.
Pozdrawiam,
MIrosław Walusiak
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, proponowałbym udać się do terapeuty manualnego bądź osteopaty. Terapia manualna oraz ćwiczenia korekcyjne na pogłębienie lordozy szyjnej. Jeśli terapia nie przyniesie zmniejszenia dolegliwości w ostateczności rozpatrywałbym zabieg operacyjny.

Pozdrawiam,
mgr Patryk Wróblewski
Witam. W przypadku wyżej wymienionych objawów, zdecydowanie fizjoterapia powinna pomóc. Sugeruję terapię manualną.
Witam.
Fizjoterapia jest w stanie pomóc. Polecam w tym wypadku metodę McKenziego (koniecznie terapeuta dyplomowany lub certyfikowany), po dokładnym badaniu będzie można stwierdzić skąd jakie objawy pochodzą. Ważne jest to by na wizycie zostały przeprowadzone badania górnego neuronu (sprawdzą czy nie dochodzi do uszkodzenia rdzenia) gdyż prawdopodobnie objawy w stopach są spowodowane problemem w odcinku szyjnym. Terapia tą metodą jest bardzo skuteczna i jednocześnie bardzo bezpieczna.
Pozdrawiam i życzę powodzenia w szukaniu pomocy.
Prawidłowo poprowadzona fizjoterapia może pomóc. Zalecenia wynikające z badań naukowych traktują operację jako ostateczność i doradzają 3-6 miesięcy leczenia zachowawczego zanim podejmie się decyzję o operacji. Doradzam terapię manualną tkanek miękkich i stabilizację spiralną oraz ćwiczenia jako metody postępowania fizjoterapeutycznego w tym przypadku. Dodatkowo po oględzinach warto wspomóc terapię zabiegami fizykoterapeutycznymi, dobranymi na podstawie badania. Pozdrawiam
Witam,
Pytanie bardzo istotne w tej kwestii czy występują zaburzenia neurologiczne typu: drętwienie rąk, zmniejszenie siły mięśniowej, nietrzymanie moczu. Czy miał Pan wypadek komunikacyjny? Jest wiele zapytań, których drogą elektroniczną nie da się uzyskać jednoznacznej odpowiedzi. Warto udać się na konsultację fizjoterapeutyczną, ponieważ opis to jedno a możliwość oceny pacjenta palpacyjne oraz obejrzenie zdjęcia jest istotną kwestią.
Zapraszam i Pozdrawiam!
Szanowny Panie,
o ile zawsze staram się leczyć Pacjenta, a nie wyniki badań o tyle przytoczone przez Pana objawy znajdują odzwierciedlenie w wyniku rezonansu magnetycznego.

Rehabilitacja czy operacja? To odwieczny problem..
Moje stanowisko jest proste:
Najpierw FIZJOTERAPIA (kilka dobrych tygodni) ==> gdy nie ma poprawy rozważamy ZABIEG OPERACYJNY. Nigdy na odwrót !

Wachlarz zabiegów i metod terapeutycznych jest dość szeroki. Decyzja podejmowana jest wspólnie podczas pierwszej wizyty.

Pozostaję do dyspozycji i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Myśle ze rehabilitacja w Pana przypadku powinna pomoc. Terapia powinna być ukierunkowana na prace manualna, tak wiec proszę się zgłosić do fizjoterapeuty.
Pozdrawiam
Terapia indywidualna z fizjoterapeutą, najlepiej prywatnie, bo na NFZ może być kiepska jakość zabiegu. Jeśli ona po miesiącu, dwóch nie przyniesie żadnych efektów, wtedy należy rozważyć operację.
W celu skontaktowania się, proszę o wpisanie w wyszukiwarkę prm. waw. pl
Witam! W Pana przypadku i w podobnych polecam wizytę u sprawdzonego terapeuty manualnego, który wykona diagnostykę i określi kierunek leczenia. W przypadku niejasności w wynikach badań terapeuta skieruje do lekarza na dodatkowe badania. Pozdrawiam
Wszystkie te rzeczy wymienione w opisie rezonansu nie wystąpiły w czasie wspomnianego gwałtownego przebudzenia. Tylko w badaniu funkcjonalnym odkryjemy co dokładnie wywołuje objawy, czyli co jest Pana problemem. Po trzech tygodniach nie jest to stan zapalny. Objawy zgłaszane przez Pana pasują do dysfunkcji w górnych segmentach kręgosłupa szyjnego C0/C1/C2. Prawdopodobnie operacja nigdy nie będzie konieczna. Tylko fizjoterapia.
Stosując zabiegi zachowawcze z zakresu fizjoterapii nie usuniemy zmian strukturalnych takich jak zmiany zwyrodnieniowe, natomiast przy ich pomocy można złagodzić objawy bólowe. Do takich zabiegów można zaliczyć delikatną - oscylacyjną chiropraktykę, masaż mięśni przykręgosłupowych oraz delikatną trakcja odc C za pomocą pętli Glissona. Proszę zgłosić się na konsultację do fizjoterapeuty chiropraktyka, który przed zastosowaniem zabiegów z całą pewnością dokładnie Pana zbada. Pozdrawiam.
Witam. Zmian zwyrodnieniowych ma Pan dużo. Należałoby się skonsultować z neurochirurgiem czy to modelowanie rdzenia kręgowego jest do zabiegu. Ja jako fizjoterapeuta musiałbym Pana zbadać i obejrzeć płytę z badaniem. Na pewno standardowa fizjoterapia (prądy, lasery, pole magnetyczne, ćw. izometryczne) niewiele zmienią. Ze swojej strony polecam metodę McKenziego, dzięki niej wielu moich pacjentów osiągnęło znaczącą poprawę.
Dzien dobry, przede wszystkim trzeba Pana dokladnie zbadac, zeby mozna bylo podjac dalsze kroki co do leczenia. Operacja to ostatecznosc, wiekszosc problemow o ktorych Pan pisze mozna leczyc zachowawczo z pozytywnymi efektami. Zdjecie to na pewno dodatkowa informacja dla fizjoterapeuty ale czesto nie koreluje ona z obrazem klinicznym pacjenta i to samo dziala w druga stronę. Dlatego zachecam skonsultowac swoj przypadek z dobrym fizjoterapeuta. Pozdrawiam i zapraszam na konsultacje:)
Dzień dobry. Sugerowałbym najpierw konsultację u dobrego neurochirurga - gdyż ten specjalista jest najbardziej kompetentny, żeby ocenić potencjalne zagrożenie związane z obciążeniem rdzenia kręgowego - uwidocznione w badaniu obrazowym. Następnie, w zależności od decyzji lekarskiej - ewentualne postępowanie fizjoterapeutyczne.
Pozdrawiam~!
Zdecydowanie fizjoterapia jest w Pana przypadku wskazana, polecam wizytę i zabiegi osteopatyczne. Ewentualne przeciwwskazania do zabiegów lub konieczność udania się na konsultację neurochirurgiczną zostaną ocenione w trakcie terapii u fizjoterapeuty.
Witam. Fizjoterapia ma szansę Panu pomóc, jednak nie spowoduje w pełni usunięcia przyczyn, które dają dolegliwości bólowe. Zabiegi z zakresu masażu, terapii manualnej czy odpowiednie dobranego ćwiczenia na pewno zmniejszą dolegliwości bólowe oraz spowolnią rozwój zmian zwyrodnieniowych. Jeżeli chodzi o zabieg operacyjny to należy porozmawiać ze specjalista czyli, neurochirurgiem czy aktualny stan to taki, który wymaga interwencji chirurgicznej. Życzę zdrowia !
Pozdrawiam
mgr Piotr Nowak
Witam, nigdy nie jest tak, że na podstawie opisu badania dodatkowego jakim jest badanie obrazowe w tym przypadku rezonans magnetyczny (MRI) możemy już od razu pacjentka skazać na konkretne działanie.
Podstawowym badaniem jest badanie podmiotowe i przedmiotowe pacjenta. Jeśli chodzi o aparat ruchu bardzo ważnym jest badanie fizykalne, funkcjonalne pacjenta. Zanim ktoś Panu powie na podstawie opisu MRI, że ma Pan iść na operację czy też nie ma obowiązek Pana zbadać i tylko wtedy można podjąć próbę określenia czy operacja w danym przypadku jest potrzebna. Specjalnie użyłem słowa "próbę" gdyż wiem z mojego doświadczenia klinicznego, że pomimo skierowania pacjenta na operację okazywało się, że pacjent dzięki dobrze przeprowadzonej terapii manualnej był wstanie wyjść z złego stanu.
Moją propozycją jest aby udał się Pan do dobrego fizjoterapeuty i skonsultował sprawę z nim.
Pozdrawiam,
Mateusz Małachowski
Dzień dobry, myślę, że fizjoterapia w tym wypadku jest jak najbardziej odpowiednia. Polecę terapię manualną z pracą na mięśniach podpotylicznych w pierwszej kolejności. Rezonans magnetyczny nie jest tutaj wyznacznikiem. Nigdy Pan nie wie, jak wyglądałby obraz rezonansu dzień przed "strzeleniem" w kręgosłupie szyjnym, tym bardziej, że bóle głowy i problemy z uszami w małym stopniu wiążą się z segmentem C5/C6, w którym występuje protruzja. W zależności od przebiegu terapii zaleciłbym również pracę na mięśniach stabilizatorach głębokich odcinka szyjnego. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia,
DB
Osteofity raczej nie są skierowane dokanałowo. Koniecznie musi Pan trafić do fizjoterapeuty w celu zbadania i pracy nad problemem
Wyniki Pańskiego badania obrazowego wskazują że leczenia zachowawcze (fizjoterapia) powinno być skuteczne. Nie widzę przeciwwskazań do wizyty i uważam że efekty powinny być dla Pana zadowalające pozdrawiam.
Witam serdecznie,

Faktycznie pojawiające się objawy mogą w znacznym stopniu utrudnić codzienne funkcjonowanie. Patrząc na opis najmniej przyjemne w objawach są zawsze protruzje dysków, gdzie dochodzi do ucisku rdzenia kręgowego lub korzeni nerwowych (C5-C6 u Pana). To sytuacja, która wywołuje zaburzenia neurologiczne w danym polu unerwienia.

Dodatkowo na kilku poziomach występują osteofity co sugeruje niestabilność i przesilenia układu mięśniowo-powięziowego.

W takim przypadku fizjoterapia jak najbardziej jest zalecana, właśnie po to by, prawdopodobnie nie zachodziła konieczność operacji. Warto spróbować masażu tkanek głębokich, terapii manualnej, ćwiczeń korygujących sylwetkę, czy zabiegów fizykoterapeutycznych jak Laser HIL, ultradźwięki (lub fala akustyczna).

Trzymam kciuki za poprawę Pana stanu,
Pozdrawiam

Przemysław Jeziorski
Fizjoterapia ma szansę pomóc,tylko musi tym się zając ktoś wykwalifikowanym.w tym przypadku ktoś z uprawnieniami do manualnej terapii ortopedycznej. Z tego co widzę, to główny problem jest na poziomie c5-6. Jakby Pan podał z jakiego miasta to poleciłbym kogos
Witam serdecznie.
Musimy zweryfikować czy występuje konflikt przepukliny z rdzeniem kręgowym. Jeżeli symptomy oraz zebrane objawy podczas badania klinicznego to potwierdzą, zaleciłbym wówczas w pierwszej kolejności konsultację neurochirurgiczną.
Pozdrawiam
mgr Piotr Iberhan
Witam. Problem jest złożony. Wizyta u fizjoterapeuty zajmującego się wymienionymi dolegliwościami musi się odbyć. Pozdrawiam i zdrowia życzę.
Dzień Dobry, zachęcam do skorzystania z usług fizjoterapeuty. Fizjoterapeuta zbierze pełen wywiad, wykona badanie funkcjonalne, ustali przyczynę problemu oraz wdroży plan leczenia. Operacja to ostateczność a wcześnie wdrożona rehabilitacja ma znakomite rezultaty.