Kolana sportowca.

6 odpowiedzi
Witam

Chciałbym prosić Pana o radę. Przez 6 lat byłem zawodowym sportowcem. Niestety sport strasznie nadwyrężył moje stawy kolanowe. Zdiagnozowano u mnie Osgooda Schlattera, niestabilność rzepki oraz dokuczał mi ostry, przewlekły ból kolan. Stosowałem kinesiotaping, okładanie lodem miejsc bolących, ale dzięki tym metodom odczuwałem tylko krótkotrwałą ulgę. Czy jest jakaś metoda, która pozwala zapomnieć o tych wszystkich dolegliwościach i cieszyć się dłuższą chwilą bez bólu?

Pozdrawiam
Witam serdecznie, chorobę którą lekarze zdiagnozowali to choroba młodych sportowców więć mniemam że jesteś w okresie dojrzewania. Przyczyn choroby może być kilka ale główna to przeciążenie kolana i dysbalans mięśniowy i nadmierne przeciążenie na więzadle rzepki. Oprócz w/w zabiegów trzeba popracować nad kontrolą mięśniową, sprawdzić stopę i biodro. NIe chodzi tu o metode jaką bedzia kolana leczone a ocenę mechaniki konczyny i dobrę rozłożenie sił działających na kolana. Jeśli jestes z Warszawy lub okoklic zapraszam na konsultacje i leczenie. Pozdrawiam

Witam. Przypadek dość ciekawy i indywidualne podejście. zapraszam na konsultację. Pozdrawiam
Witam Pana serdecznie,
i już odpowiadam na zadane pytanie:

Etiologia choroby Osgood-Schlattera nadal nie jest do końca wyjaśniona, jednak zdecydowana większość źródeł powołuje się na jałową martwicę guzowatości kości piszczelowej,procesy degeneracyjne więzadła rzepki,urazy czy infekcje.Przyczyn tego schorzenia upatruje się również w intensywnej, forsującej i powtarzającej się konkretnej pracy mięśnia czworogłowego uda, co jest charakterystyczne dla osób uprawiających sport zawodowo, czy też rekreacyjnie ale z dużą intensywnością. W dyscyplinach, w których dominują skoki, kopnięcia oraz biegi, występuje zwiększone ryzyko tej choroby (np. w piłce nożnej, ręcznej, koszykówce czy w lekkoatletyce).
To o czym Pan wspomniał w pytaniu, czyli kinesiotaping czy okładu z lodu to leczenie zachowawcze. Oczywiście w pewnym stopniu pomaga to w wyciszeniu objawów, ale nie leczymy w ten sposób rzeczywistej przyczyny schorzenia. Wszystkie zmiany denegeracyje chrząstki stawowej, czy jak w tym wypadku mechaniczne "niszczenie" guzowatości kości piszczelowej są o tyle trudne do leczenia,że zazwyczaj nie jesteśmy w stanie odwrócić procesu zwyrodnieniowego, a jedynie możemy go zatrzymać lub zmniejszyć (zazwyczaj przewlekły) stan zapalny. Pomocne w tym wypadku mogą okazać się zabiegi z zakresu fizykoterapii,np. jonoforeza z lekiem przeciwzapalnym/przeciwbólowym w miejscu dysfunkcji czy fala uderzeniowa. Jednak główne cele rehabilitacji, powinny być skupione na rozluźnianiu m.in. mięśnia czworogłowego uda oraz pasma biodrowo-piszczelowego (które podejrzewam,że są u Pana nadmiernie napięte), a których konkretne brzuśce mięśniowe pociągają rzepkę do góry i bocznie powodują jej przyparcie do powierzchni stawowych w kolanie oraz ocieranie jej o wyniosłości chrzęstno-stawowe. Myślę, że powinno się również zwrócić uwagę na grupę kulszowo-goleniową z tyłu uda.
Wbrew pozorom jest do problem bardziej złożony, niż mogłoby się to wydawać na początku. Duży wpływ ma również Pana sylwetka i postawa ciała-nadmierne pochylenie miednicy do przodu (również spowodowane dysbalansem mięśniowym,nieoptymalnym ustawieniem krzywizn kręgosłupa), kolana i stopy koślawe/szpotawe, płaskostopie-to wszystko wpływa na nierównomierne rozłożenie sił w stawach i mięśniach.
W rozluźnieniu przedniej, jak i bocznej części uda pomoże Panu rolowanie na specjalnym wałku do masażu, odpowiednie pozycje rozciągające, stretching oraz dłonie fizjoterapeuty.
Nie należy oczywiście zapominać o ćwiczeniu kontroli nerwowo-mięśniowej, propriocepcji-czyli czuciu głebokim i położeniu stawu w przestrzeni, w czym pomaga niestabilne podłoże (berety/poduszki sensomotoryczne, trampoliny, czy piłka Bosu).

Zapraszam Pana do gabientu FizjoArtis na bezpłatną konsultację fizjoterapeutyczną, która pozwoli właściwie określić Pana problem i zaplanować ewentualnie dalszą rehabilitację.

Pozdrawiam
Witam!

Choroba Osgooda-Schlattera pojawia się w okresie wzrostowym kości. Pisze Pan, że przez 6 lat był zawodowym sportowcem ale brakuje mi tutaj informacji o Pana wieku na dzień dzisiejszy? Chorobę zdiagnozowano teraz czy kiedyś? Pomijając powyższe należałoby zbadać Pana pod kątem: ruchomości stawowej od stopy w górę, dysbalansu mięśniowo-powięziowego, kontroli nerwowo-mięśniowej i na tej podstawie moglibyśmy dobrać rodzaj terapii ale myślę, że dałoby się przywrócić kolana do sprawności tylko wymagałoby to od Pana dużego wkładu. Głowa do góry! Pozdrawiam
Oczywiście. Objawy związane z Osgoodem Schlatterem można leczyć różnymi metodami. Zastosowanie technik osteopatycznych zazwyczaj przynosi się bardzo dobre rezultaty terapeutycznych. Przy odrobinie szczęścia może nawet wróci Pan do sportu, może nie zawodowego, ale rekreacyjnego. Pozdrawiam i zapraszam.
Witam Pana. Tak, Pana problem można wyleczyć ale należy do niego podejść globalnie. W pierwszej kolejności analizie poddaje się biomechanikę miednicy oraz kończyn dolnych, którą najczęściej należy poprawić. Należy także poprawić funkcje krążeniową, tak aby chore tkanki miały prawidłowe środowisko do regeneracji. W miejscu bezpośredniego bólu, także stosuje się zabiegi manualne mające na celu wywołanie procesów regeneracyjnych. Pod koniec procesu leczenia należy odtworzyć funkcje stabilizacji stawu rzepkowo-udowego.
pozdrawiam