Jestem ofiarą przemocy domowej. Co robić?

6 odpowiedzi
Witam. Trochę wstyd mi o tym mówić, ale jestem ofiarą przemocy. Od dziecka byłem bity. Nawet z mało istotnych powodów. To pewnie, dlatego że mój ojciec od długiego czasu pije, a gdy wraca do domu jest pobudzony i włącza mu się agresja. Kiedyś się bałem o tym mówić, pisać, ale gdy już trochę dorosłem uważam, że coś z tym trzeba zrobić. Mama też się go boi, więc nie potrafi nas obronić. Co mam robić?
Dzień dobry,
rozumiem, że to bardzo bolesny dla Pana temat i niełatwo o nim mówić. Najważniejsze jest jednak to, że postanowił Pan zwrócić się o wsparcie, a to już spory krok w kierunku poprawy sytuacji w Pana rodzinie. Dobrze by było, gdyby mógł Pan z kimś porozmawiać o dostępnych możliwościach pomocy. Profesjonalną poradę otrzyma Pan z pewnością w najbliższym Ośrodku Interwencji Kryzysowej. Może Pan też skorzystać z telefonu na Niebieską Linię. Na stronie pokrzywdzeni.gov.pl znajdzie Pan również listę innych placówek udzielających wsparcia. Pozdrawiam serdecznie!

To bez wątpienia bardzo trudna sytuacja, tym bardziej gratuluję Ci, że odważyłeś się napisać...jest mnóstwo miejsc w każdym większym mieście gdzie można uzyskać bezpośrednią pomoc. Specjaliści w tej dziedzinie będą wiedzieli najlepiej jak pomóc. Najważniejsze jest to abyś Ty, Twoje rodzeństwo oraz Twoja mama podjęli właściwą decyzję tj. przerwać ten proces destrukcji Waszej rodziny. Musi to być świadoma i pewna decyzja bez wątpliwości inaczej wyjście z takiej sytuacji nie skończy się powodzeniem. Musicie sobie powiedzieć DOŚĆ TEGO i podjąć kroki...poszukać w Internecie placówek, które zajmują się tego typu sprawami, może zgłosić na policję i postarać się o niebieską kartę? nie znam szczegółów al jedno wiem na pewno, nikt nikomu nie dał prawa krzywdzić innych do tego stopnia aby ta druga strona zaczęła się bać...życzę wszystkiego dobrego i powodzenia.
Witam , przepraszam za zwłokę umieściłam odpowiedz wcześniej ale chyba nieskutecznie. W Waszej sytuacji ważne byłoby zatrzymanie agresji przez zgłoszenie tego do odpowiedniej instytucji , która może wpłynąć na zachowanie taty. To może być dzielnicowy lub szkoła jeżeli są w domu niepełnoletnie dzieci . Najtrudniejszym uczuciem w takiej sytuacji jest wstyd , który hamuje działanie . Można poprosić o pomoc życzliwe dorosłe osoby z rodziny lub otoczenia, które zadbają o Was z wyczuciem i odpowiedzialnością.
Bardzo ważne jest żebyście zgłosili sie do ośrodka leczenia uzależnień, gdzie rodziny osób nadużywających alkohol mogą rownież dostać wsparcie psychologiczne . Pozdrawiam :) Pierwszy krok juz za Panem . Powodzenia :)
Jak wnioskuję jest Pan młodzieńcem, który jest trochę skazany na pobyt w rodzinie, gdzie jest przemoc. W przypadku takiej sytuacji zarówno ojciec jak i mam potrzebują leczenia, a Pan wsparcia kilku służb ( policja, psycholog, lekarz, pracownik socjalny). Brzmi brutalnie, ale taka jest prawda. Koniecznie niech Pan znajdzie w internecie telefon do "niebieskiej linii" i tam Panu powiedzą w jaki sposób uzyskać pomoc ( bo tu mówimy o całościowej pomocy Panu a nie tylko o wsparciu psychologicznym).
Dzień dobry,
jeśli jest Pan osobą małoletnią to przede wszystkiem należałoby zgłosić przemoc domową do odpowiednich służb specjalnych np. niebieska linia, CIK, czy policja. Tam otrzyma Pan całościową pomoc dla siebie, ewentualnego rodzeństwa jak i mamy. Jeśli natomiast jest Pan osobą pełnoletnią, aby uporać się z traumą dotyczącą przemocy, proszę szukać pomocy u psychoterapeuty. W przypadku zaburzenia więzi i stosowanej przemocy przez najbliższych psychoterapia jest niezastąpiona.
Życzę skutecznych ludzi na Pana drodze.
Bardzo mi przykro, że masz taką trudną sytuację. Jednocześnie ogromnie się cieszę, że zdobyłeś się na odwagę i napisałeś o tym, co Cię spotyka. Często się zdarza, że mamy z różnych względów nie potrafią ochronić swoich dzieci. Dla dorosłych też jest to niezwykle ciężka i złożona sytuacja, bo pozostają między sobą w rozmaitych zależnościach. Ważne jest jednak, żebyś wiedział, że nie jesteś sam i że możesz liczyć na wsparcie innych dorosłych.
Przede wszystkich chciałabym Ci zasugerować, żebyś zgłosił się do psychologa szkolnego lub jeśli takiego nie ma do pedagoga szkolnego i opowiedział swoją historię. Może to też być Twój wychowawca lub wychowawczyni, jeśli wzbudza Twoje zaufanie. Jeżeli jest podejrzenie o przemoc domową w rodzinie osoby te są zobowiązane wszcząć procedurę tak zwanej niebieskiej karty czyli uruchomić proces pomocy rodzinie, w której jest przemoc. Możesz też zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej lub na policję.
Gdybyś potrzebował wsparcia w podjęciu tych działań to zgłoś się do mnie. W Internecie znajdziesz moją stronę jak wklepiesz natalis psychoterapia, a na niej wszystkie namiary na mnie.
Trzymam za Ciebie kciuki i pozdrawiam ciepło.