Wada wymowy u dorosłych. Czy można ją wyleczyć?

25 odpowiedzi
Mam 25 lat i od zawsze nie wymawiam "r". Czy w tym wieku można jeszcze coś z tym zrobić? Do tej pory nie leczyłam się logopedycznie.
Tak, oczywiście, zapraszam do siebie na diagnozę - zobaczymy co da się zrobić :)

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Oczywiście, że u dorosłych może też leczyć wady wymowy. Potrzebne są tylko odpowiednie ćwiczenia i systematyczna praca w domu. Pozdrawiam, Maria Kmiecik
Dzień dobry:)
Wiele zależy od przyczyny nieprawidłowej realizacji głoski. Przede wszystkim należy sprawdzić jak u Pani działa aparat artykulacyjny. Jeżeli jest Pani zdecydowana podjąć działanie zmierzające w kierunku prawidłowej realizacji głoski [r], to zapraszam na badanie logopedyczne. Dopiero wówczas będzie można stwierdzić jakie mamy szanse na powodzenie, które w dużej mierze zależy to od Pani determinacji :)
Pozdrawiam,
Małgorzata Łuczak
Witam, oczywiście,że można w Pani wieku pracować nad poprawą wymowy głoski "r". Zachęcam do kontaktu z logopedą, który po przeprowadzeniu diagnozy wdroży terapię.
Pozdrawiam
Witam serdecznie. Generalnie jest to oczywiście możliwe. Przeszkodą mogą być duże nieprawidłowości anatomiczne w obrębie twarzoczaszki. Odpowiednio dobrane ćwiczenia oraz duża motywacja i dyscyplina pacjenta to klucz do sukcesu (znam osoby 20, 30 letnie którym się udało). Utrudnieniem mogą być inne nieprawidłowości takie jak skrócone wędzidełko podjęzykowe, mocno wysklepione podniebienie, zaburzenia połykania i gryzienia czy dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego.
Witam. Oczywiście,że można. Dużo zależy od Pani determinacji. Należałoby jednak w pierwszej kolejności zbadać przyczynę, dlaczego Pani nie wymawia tej głoski. Być może ma Pani skrócone wędzidełko podjęzykowe i problem z pionizacją języka. Być może wymawia Pani głoskę "r", ale niepoprawnie (tj niezgodnie z fonetyką). Zwróciłam uwagę na te dwa aspekty, ponieważ są istotne. Jeśli pacjent deformuje głoskę ( wymawia ja niepoprawnie pod względem fonetycznym) i ma 25 lat to znaczy,że jest silnie utrwalona i wymawianie jej w sposób poprawny ( po terapii logopedycznej) w mowie spontanicznej może być utrudnione. Natomiast jeśli z jakiś powodów Pani nie wymawia jej w ogóle to będzie zdecydowanie prościej. Zalecam konsultację logopedyczną by postawić trafną diagnozę i podjąć terapię logopedyczną. Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz.pl, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry. Oczywiście, że można "coś z tym zrobić":) Niestety, utrwaliła się u Pani ta wada bardziej niż u dziecka (ponieważ utrwalała się dłużej), jednak jak najbardziej polecam udać się na diagnozę logopedyczną, a następnie na terapię. Życzę powodzenia!
Tak. Są różne cwiczenia na wywołanie głoski /r/ i jej automatyzację. Można skorygowac u osób dorosłych.
Szanowna Pani!
Jeśli nie ma żadnych nieprawidłowości anatomicznych - wadę wymowa da się usunąć w każdym wieku ☺️ Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że posiada Pani 25 lat złych nawyków, więc nie można liczyć na efekty po miesiącu. Wszystko da się zrobić - warunkiem jest "jedynie" ciężka i systematyczna praca.
Pozdrawiam,
Aleksandra Kowalska
Witam. W każdym wieku można korygować wady wymowy. Proponuję zgłosić sie do logopedy na konsultacje. Pozdrawiam.
Tak, można coś z tym zrobić. Trzeba zdiagnozować najpierw co jest przyczyną tego, że "r" nie powstało i jeśli się da - usunąć przyczynę. Jednak z doświadczenia wiem , że tylko osoby naprawdę zmotywowane doprowadzaja terapię do końca. Ale są takie. Dlatego jeśli Pani bardzo zależy - dokona Pani tego.
Witam. Na pewno nie jest za późno na wizytę u logopedy. Aby ocenić stan mowy należy ją sprawdzić podczas konsultacji logopedycznej. Pozwoli znaleźć przyczynę oraz zaplanować terapię logopedyczną.
Witam, oczywiście ,że można podjąć się zniwelowaniu rotacyzmu. Najważniejsza jest chęć zmiany i systematyczne ćwiczenia. Proszę się nie nastawiać ,że po jednych zajęciach z logopedą będzie Pani mówić piękne ,,R" szczególnie ,że dotychczas wada ta się utrwalała. Proszę tylko napisać czy wogóle wymawia Pani głoskę r lecz jest ono tzw francuskie- gardłowe czy w ogóle substytuuje głoskę r ,głoską L lub J. pozdrawiam
Wady wymowy można wyleczyć każdym wieku jednak z głoską "r" bywa różnie. Czasem nad samym wywołaniem tej głoski trzeba pracować rok. Wszystko zależy od przyczyny i rodzaju wady. Jednak zawsze powtarzam pacjentom, że dla chcącego nic trudnego :)
Witam, skuteczność terapii zależy od wielu czynników między innymi: prawidłowego zgryzu, sprawności języka, determinacji pacjenta. Moim zdaniem zawsze warto spróbować, przynajmniej się skonsultować. Korekta wady wymowy bądź wywoływanie głosek z reguły bywają czasochłonne, ale każdy pacjent jest inny i nie można w 100% zapewnić jakie będą efekty pracy. Pozdrawiam! :)
Witam, nie ma problemu. Mogę Panią nauczyć wymawiać prawidłowe [r]. Zapraszam na konsultację :)
Witam, jak najbardziej można wyprowadzić wady:) mam w swojej praktyce 3 osoby w wieku od 16-26 lat które pięknie mówią "r" . Bardzo pomoce w tym są wibratory logopedyczne;) tzw. rerek. Pozdrawiam serdecznie
Tak oczywiście, że można dokonać korekcji artykulacji . Natomiast wymawianie głoski r wymaga umiejętności odpowiedniej praksji oralnej jeżeli chodzi o mięśnie języka i wargi. Zapewne to jest przyczyną nieprawidłowego wymawianie głoski bądz skrócone wędzidło podjęzykowe . Musiałabym zdiagnozować . Bardzo proszę umówić się na wizytę przez portal znany lekarz, jeśli jest Pan zdecydowany podjąć próbę.
Dzień dobry Pani! Jeśli chodzi o " rotacyzm"- wada polegająca na nieprawidłowej realizacji głoski "R" , to wyprowadzam z niej zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe. Najważniejsze by ćwiczyć codziennie i regularnie spotykać się z logopedą. Pierwsza sprawa, to zapoznanie się z budową anatomiczną artykulatorów w jamie ustnej i określenie przyczyn wadliwej realizacji głoski "R". Zapraszam do kontaktu telefonicznego i Pozdrawiam!
Można spróbować, jeżeli będzie ścisła współpraca z logopedą i sumienne wykonywanie ćwiczeń to tak.
Dzień dobry,
w każdym wieku można dokonać korekty wady. Należy jednak pamiętać o tym, że w Pani wieku korekta zajmie więcej czasu.
Z pozdrowieniami,
Joanna Kulik
Witam serdecznie, Oczywiście, zapraszam na wizytę diagnostyczną. Po wizycie będę mogła ustalić konkretny plan działania dla Pani. Terapię logopedyczną można zacząć w każdym wieku. Z pewnością realizacja głoski jest błędnie utrwalona przez lata, co może wydłużyć proces terapii, jednak jest Pani dorosłą osobą, dzięki czemu posiada Pani dużą świadomość i praca może układać się bardzo pomyślnie. Pozdrawiam, Gabriela Dykas
Witam Serdecznie,
Nie ma górnej granicy wiekowej, która ograniczałaby możliwość podjęcia terapii w zakresie prawidłowej realizacji głosek. Wpływ na prawidłową artykulację ma wiele czynników takich jak:
pionizacja języka, jego ruchomość, kształt i wielkość; właściwy zgryz i oczywiście motywacja do ćwiczeń. Zachęcam do podjęcia terapii logopedycznej.
Pozdrawiam Aleksandra Karlik
Witam,

Oczywiście istnieje możliwość usunięcia wady w wieku dorosłym.
Trzeba jedynie liczyć się z faktem, że terapia może zająć więcej czasu niż u dziecka. Osoba dorosła ma już pewne przetrwale nawyki, które trudno jest usunąć ale przy sumienne pracy jest to oczywiście możliwe.
Polecam konsultacje z doświadczonym logopeda.

Pozdrawiam
Joanna Gałczyńska-Adamiak
Witam,
oczywiście jest możliwe nauczyć się wymawiać głoskę r. Jednak pełna odpowiedź jest możliwa tylko po szczegółowej ocenie każdego przypadku indywidualnie.Zapraszam na diagnozę.

Eksperci

Radosław Olszewski

Radosław Olszewski

Internista, Lekarz rodzinny

Katowice

umów wizytę
Monika Jakubowska

Monika Jakubowska

Logopeda

Poznań

Andrzej Niemczyk

Andrzej Niemczyk

Fizjoterapeuta

Łódź

Artur Pawłowski

Artur Pawłowski

Fizjoterapeuta

Kraków

Agnieszka Urbańska

Agnieszka Urbańska

Logopeda, Fizjoterapeuta

Warszawa

Paulina Gałązka-Jędrych

Paulina Gałązka-Jędrych

Logopeda

Bydgoszcz

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 20 pytań dotyczących usługi: zaburzenia mowy
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.